Директорката на Харвард подава оставка
Директорката на престижния Харвардски университет Клодин Гей обяви днес оставката си след обвинения в плагиатство и напрегнато изслушване в Конгреса относно борбата с антисемитизма в университетското градче, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"С натежало сърце, но с дълбока любов към Харвард, пиша, за да обявя, че ще се оттегля от поста президент", заяви Клодин Гей в писмото си за оставка, публикувано днес.
През юли 53-годишната професорка по политически науки стана първата чернокожа директорка на Харвардския университет, но през последните седмици бе подложена на остри нападки. Консервативен уебсайт я обвини в плагиатство заради нейни научни трудове. Отправени ѝ бяха и критики, свързани с отговорите ѝ по време на изслушване пред Конгреса на САЩ, във връзка с борбата с антисемитизма в университетските среди. По време на това изслушване републиканската конгресменка Елиз Стефаник приравни призивите на някои студенти за "интифада" с подстрекаване към "геноцид срещу евреите в Израел и по света", припомня АФП.
"За мен беше много трудно да виждам как се хвърля съмнение върху ангажиментите ми да се противопоставям на омразата и да поддържам академичната строгост и беше ужасно да бъда обект на лични нападки и заплахи, подхранвани от расизъм", обяснява Гей в писмото си.
Тя стана втората подала оставка директорка на университет от Бръшляновата лига, която обединява осем изключително престижни университета. Миналият месец подаде оставка Елизабет Магил, която ръководеше Университета на Пенсилвания и също беше критикувана за коментарите си по време на същото изслушване.
Повече от 70 конгресмени, включително двама демократи, както и бивши студенти и известни дарители, поискаха оставката на Гей. Въпреки това тя спечели подкрепата на образователната общност и в средата на декември беше преназначена, припомня АФП. Нейният мандат стана най-краткият в историята на основания през 1636 г. университет.
Прочети цялата публикация




28 април 1969 г.: Шарл де Гол подава оставка след референдум
Огнян Дамянов за Сарафов: Не можем да задължим никого да остане на поста против волята му
Социологът Елена Дариева за оставката на Сарафов: Таймингът поражда много въпроси
Министърът на военноморските сили на САЩ напуска незабавно поста си
Крум Зарков подава оставка, ако не получи вот на доверие от НС на БСП
Директорът на ICE Тод Лайънс подава оставка
Шефът на ICE Тод Лайънс подава оставка след мащабни депортации и масови протести
Защо Тръмп отстрани лоялната си правосъдна министърка Бонди
Началникът на щаба на американската армия подаде оставка по настояване на Пийт Хегсет
Мария Попова: При Радев може да видим възраждане на руската "мека сила"
XPENG- една от най-технологичните компании в света влиза в България
Zeekr представя пълната си луксозна гама на Auto China 2026 в Пекин
Честваме 150 години от раждането на Никола Ромео: човекът в основата на Alfa Romeo
На парада за 9 май в Москва няма да има военна техника
Тъжна вест: Отиде си голяма футболна легенда от Дупница
ПСЖ и Байерн Мюнхен сътвориха голов спектакъл – парижани с една крачка напред
Арестуваха будистки монаси със 110 кг канабис на летище в Шри Ланка
Google Преводач стана на 20 години: милиарди потребители, най-популярните фрази и нови възможности с AI
Скаридени такоси предизвикаха вълна от хранителни натравяния сред тенис елита в Мадрид
Владимир Путин: Украйна засилва атаките срещу граждански обекти в Русия