Fakti.bg | 22.01.2024 15:01:27 | 53

Вълна от аварии в отоплителната система на Русия

Продължават авариите в топлоснабдяването на различни региони в Русия. Явлението е сезонно за страната, а тази година е предизвикано и от рекордните студове, обясняват експерти. Но проблемът е системен и се задълбочава всяка година. Продължителният ремонт на топлопроводите свидетелства за сериозния характер на авариите.

В зависимост от региона износването на топлофикационните мрежи в Русия варира между 30 и 70%. В близките години лъвският пай от бюджета ще бъде изразходван за военни цели, а разходите за жилища и комунални услуги ще спаднат до рекордно ниски нива за последните шест години. В същото време натоварването на топлопроводите ще се увеличава ежегодно, като се има предвид активният темп на ново жилищно строителство. Това означава, че в бъдеще страната я очакват нови сривове в комуналните системи.

Улиците се превръщат в реки от вряла вода

Най-голямата комунална авария за момента бе тази в Подолск, където хиляди хора останаха без отопление в продължение на почти четири дни. Топлоподаването беше възстановено на 17 януари.

В Новосибирск също се случи много голяма авария, която остави около 400 домакинства без отопление, както и болници, училища, детски градини. Спукалата се тръба е била положена през далечната 1974 г., а аварията превърна една цяла улица в река от вряла вода. Подобен инцидент се случи и в Нижни Новгород, където 16 души дори са получили изгаряния от врялата вода, заляла улицата.

Протестите - "заплаха за конституционния ред в Русия"

В някои региони недоволството на останалите без отопление руснаци прерасна и в протести. В Московска област някои от тях запалиха огньове по улиците и публикуваха клипове с викове “замръзваме!”. Протестът бързо доби популярност в социалните мрежи и привлече вниманието на властите - проблемът беше отстранен, а на протестите се сложи край.

Активист в Новосибирск поиска разрешение от кметството на града да проведе митинг във връзка с авариите в комуналните служби и общото състояние на жилищните и комуналните услуги в града. Както се и очакваше, му бе отказано, а чиновниците формулираха отказа доста необичайно: "мероприятието представлява заплаха за правата и свободите на човека и обществената сигурност, включително конституционния ред".

Авариите на отоплителната система са сред сезонните проблеми, с които руското население отчасти е свикнало, поради което няма и много протести, обяснява Владимир Гелман, политолог и професор в Хелзинкския университет. Това до голяма степен се дължи на факта, че властите в регионите се назначават от Москва и нямат задължението да се отчитат пред жителите: "Те нямат и силни стимули да се грижат за благосъстоянието на гражданите".

От време на време федералният център се намесва, като демонстративно наказва регионални служители, а Путин поема ситуацията "под личен контрол". Но това не променя системния характер на проблема, казва Гелман. Поради строгата вертикална йерархия на властта местните служители не са в състояние да съдействат за отпускането на достатъчно средства за ремонт на топлофикационната инфраструктура, заключава политологът.

Мрачни перспективи до 2030 г.

На проведена през 2022 г. среща за “жилищната стратегия” на Русия до 2030 г. беше отбелязано, че през 2021 г. страната е достигнала рекорден за всички времена темп на въвеждане в експлоатация на нови сгради - 92,6 млн. кв.метра, от които половината са жилищни кооперации.

Основният проблем, освен разрастващите се квартали, е натоварването на съществуващите отоплителни мрежи, които са износени. На подмяна подлежат 50 от общо 167 000 километра отоплителни инсталации в страната. Средно всеки месец има по 6600 аварии. В доклада от срещата се посочва, че през следващите години ситуацията ще се влоши. Амортизацията обхваща средно 3% от инсталациите годишно, а средства за ремонт има за не повече от 1-2%.

В тази ситуация частният бизнес би могъл да окаже подкрепа, като съоръженията се модернизират под формата на публично-частно партньорство. Бизнесът обаче не е заинтересован от модернизирането на такива съоръжения - особено в населените места и малките градове.

Бюджет за отбрана, но не и за комунални услуги

Миналата година Държавната дума одобри бюджета на Русия, в който военните разходи ще се ползват с най-висок приоритет до 2026 година. За национална отбрана са предвидени около 30% от всички разходи в размер на 10,8 трилиона евро. За първи път вниманието към социалната и комуналната сфера ще бъде изместено на заден план. Планира се радикално намаляване на разходите за жилища и комунални услуги.

Според изчисленията на украинската версия на Forbes през първите шест месеца на 2023 г. Русия е похарчила около 167,3 млрд. долара за войната. Същевременно са необходими поне 570 млн. долара за реконструкция на отоплителните мрежи на Санкт Петербург, които според експертите са износени с около 40%. Модернизацията на една котелна централа струва около 3 млн. долара - почти толкова, колкото една зенитно-ракетна система С-300.

Автор: Алексей Стрелников

Прочети цялата публикация