Fakti.bg | 01.02.2024 13:45:31 | 24

Домашните любимци намаляват риска от деменция при възрастните хора

Наличието на домашен любимец може да намали риска от деменция при хората в зряла или напреднала възраст, които живеят сами.

Ново изследване разглежда как домашните любимци - кучета и котки, могат да помогнат за предпазването на мозъка при стареене. Трудът анализира близо 8000 доброволци над 50-годишна възраст, които живеят сами.

Анализът на когнитивните функции при участващите в проучването доказва, че съжителството с домашен любимец помага значително за запазването на когнитивните способности като памет и вербални умения – осмислянето на информация по време на разговор и свободен говор. Тези резултати са наблюдавани единствено при тези, които живеят сами и нямат семейство – при хората, които живеят с други хора, домашните любимци не носят същите ефекти.

Тези, които живеят с други – семейство или приятели – не се нуждаят от домашен любимец, който да забави стареенето им, пише puls.bg. Това се дължи на факта, че домашният любимец е ключов компонент при откъсването от самотата, през която минават възрастните хора, които живеят сами. Макар и самотата да е индивидуално усещане за всеки (социалната изолация не гарантира самота за някои), тя има доказана връзка с повишения риск от деменция. Липсата на редовни социални контакти може да промени структурата на мозъка, което влияе на здравето.

Самотата възниква поради липсата на желана свързаност с околните. Това усещане може да възникне поради социална изолация и физическата липса на хора, но дори и тези с редовни социални контакти могат да изпитват самота. Най-вече при възрастните самотата може да има непоправим ефект върху здравето – тя повишава смъртния риск (в някои случаи толкова, колкото го повишават пушенето или затлъстяването). Има връзка и с повишен риск от сърдечни болести (29%) и инсулт (32%). Що се отнася до здравето на ума, самотата е свързана и със състояния като депресия и тревожност.

Домашните любимци предоставят възможности за собствениците, които да ги откъснат от самотата и с които да поддържат здравето си. Самото животно става другар на човека, с когото може да се свърже. Някои животни, като кучетата, налагат редовно излизане навън – разходките дават възможност на възрастните хора да упражнят било то и лека физическа активност, но най-вече случването на ценни социални контакти.

Прочети цялата публикация