Fakti.bg | 11.02.2024 11:36:12 | 47

В руско приемно семейство: какво говорят на украинчетата там

По официални данни около 400 от хилядите отвлечени в Русия украински деца вече са настанени в руски семейства. За нарушаването на техните права отговорност носи Русия, а не приемните семейства, предупреждават експерти.

Селото на Костя е окупирано още в началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. За 14-годишното момче, което живеело с по-големите си сестри и баща им, който се нуждаел от постоянна грижа, станало още по-страшно, когато евакуирали семейството му в Нова Каховка, докато той не си бил вкъщи. Костя останал да живее сам няколко месеца. "Разочарован бях, че не са ме взели”, разказва момчето. Окупационните власти му предложили да иде в лагер на руското Черноморие. Оттам децата били изпращани другаде в Русия.

Костя е едно от над 19 500 украински деца, за които Киев твърди, че са били незаконно депортирани в Русия от окупационните власти. Представителката по правата на децата в Украйна Дария Херасимчук казва, че това включва и децата, които са избягали в Русия заедно с родителите си заради войната. През март 2023 г. Владимир Путин и Мария Лвова-Белова, представителката за правата на децата в Русия, бяха обвинени от Международния наказателен съд във военни престъпления за отвличане на украински деца.

Ново семейство в Русия

В лагера на Костя му обяснили, че ще бъде изпратен в нов дом, ако семейството му не го потърси. Той успял да се обади на сестра си и я помолил да го измъкне оттам. Тъй като е непълнолетна, тя не успяла да направи нищо.

Скоро след това Костя бил уведомен, че са му намерени осиновители. Първоначално момчето отказвало, но в крайна сметка склонило. Разказва, че семейството било от Донецк - украинци с руско гражданство, които се преместили в Русия след окупацията на Донбас през 2014 година.

Според комисаря по човешките права към украинския парламент Дмитро Лубинец около 400 украински деца са били осиновени от руски семейства. Украинската неправителствена организация "Регионален център за човешки права” е установила местоположението на 378 депортирани деца. Ако детето е осиновено, то вече има статут на биологично дете на родителите. "В рамките на шест месеца те могат да му сменят първото име и фамилията, мястото и датата на раждане. После детето не може да бъде открито”, обяснява Катерина Рашевска от организацията.

Кои са приемните семейства?

Активистите от организацията са установили имената на 69 осиновители. Повечето от тях отглеждат по няколко осиновени деца. Голямата част от тях са учители и военни, включително такива, които са се сражавали в Чеченските войни, но също и културни работници и представители на църквата, активисти и служители на благотворителни фондации.

Един от осиновителите - Владимир (името му е променено, б.ред.), отглежда няколко деца. Едно от тях е Максим (името му е променено, б.ред.), който е доведен от т.нар. Донецка народна република два дни преди началото на пълномащабната руска инвазия. Дадено му е руско гражданство - по думите на Владимир, за да може да получи медицински грижи. Осиновителят подчертава, че семейството му е против войната на Русия срещу Украйна. Той обяснява на Максим, че Русия е нападнала Украйна, а не обратното.

Кой носи отговорност?

Позицията на Владимир обаче е изключение. Дмитро Лубинец разказва, че в руските семейства на децата казвали, че вече са руснаци и трябва да говорят на руски. "Казват им: забравете всичко от преди и започнете нов живот. Ще ходите на училище и ще учите руски. Ще бъдете отгледани като истински руснаци и трябва да сте благодарни, че сме ви спасили”, обяснява Лубинец. Според него руските семейства нарушават правата на украинските деца - свободата на придвижване и правото да говорят на майчиния си език.

Според активистката Катерина Рашевска изпращането на украински деца в руски семейства е престъпление. Експертката обаче смята, че отговорност носят властите в Русия, а не приемните семейства. По думите на активистката именно те са създали тази система, при която семействата, които осиновяват украински деца, биват поощрявани.

Обратно при семейството

Костя изкарал по-малко от месец в приемното семейство, преди сестра му, която междувременно навършила пълнолетие, да успее да го изведе от Русия. В началото Костя се противил и казвал, че се чувства добре там, където е. "Колебаех се, защото ни притискаха. Мислех, че няма да имам какво да ям в Украйна, а в Русия ми обещаваха да имам всичко”, разказва Костя. Осиновителите му казали, че решението си е негово, но го посъветвали да остане. Даже предложили цялото му семейство да дойде в Русия.

Костя решил да се прибере в Украйна, където организацията "Спасете Украйна”, която се опитва да открие отвлечените в Русия деца, го настанила на първо време в Киев. Сега момчето е при приемно семейство в Украйна и казва, че не съжалява, че се е върнал.

Трудното връщане

По информация от Киев засега в Украйна са върнати 390 депортирани деца. Целият процес се пази в тайна, но се знае, че не всички деца са били настанени при руски приемни семейства. Председателят на "Спасете Украйна” Микола Кулеба смята, че всички деца трябва да бъдат върнати обратно и да им бъде обяснена истината - че са били отведени насила в Русия. Кулеба признава, че това е противоречив въпрос.

"За нас като държава остава фактът, че това са украински деца”, казва Дмитро Лубинец. Според него решението за това къде да живеят децата трябва да бъде взето от семейството или, ако няма семейство, от украинските власти. "Ако лицето е на 18 години, за нас е достатъчно да чуем, че то е доволно, смята се за гражданин на Русия и иска да остане там. Но знам, че много пълнолетни ще кажат, че искат да се върнат в Украйна", казва Лубинец.

Прочети цялата публикация