Fakti.bg | 15.02.2024 09:11:48 | 55

Новата космическа заплаха, идваща от Русия

Представители на властите алармират за нова "космическа заплаха", идваща от Русия, пише в. "Вашингтон пост".

Русия разработва космическа военна технология, която според конгресмени и други представители на американските власти може да се превърне в сериозна заплаха за САЩ и съюзниците им, отбелязва американското издание, като пояснява, че според източници, запознати с темата, става дума за ядрено оръжие, което ще може да унищожава разузнавателни и комуникационни сателити.

"Вашингтон пост" пише, че за момента не е ясно какво точно ще представлява новата оръжейна система. Един източник я нарича "нов руски потенциал за космическа заплаха". Някои представители на властите бяха разтревожени, след като се запознаха вчера с класифицирани разузнавателни данни и предупредиха, че последиците може да са сериозни. Един конгресмен каза, че става дума за оръжие, което има потенциала да промени геостратегическата игра. Няколко конгресмени подчертаха, че заплахата не е непосредствена, но призоваха правителството на президента Джо Байдън бързо да предприеме насрещни мерки.

"Вашингтон пост" се позовава на анонимен американски представител, според когото руското правителство провежда експерименти с ядрени експлозии и насочена енергия с цел изваждане на сателити от строя. Експерти предупреждават, че е възможно детонирането на ядрено оръжие в космоса с цел смущаване на работата на сателити посредством излъчването на радиация.

До трескавите спекулации за новите оръжейни разработки на Русия се стигна след необичайно и мистериозно изявление за "сериозна заплаха за националната сигурност", направено вчера от председателя на комисията по въпросите на разузнаването в Камарата на представителите Майкъл Търнър.

"Вашингтон пост" обръща внимание на факта, че според източници, запознати с темата, информацията за новите руски разработки е била събрана по силата на правомощия, предоставени на разузнавателните служби съгласно параграф 702 на ключов закон за електронното наблюдение, който е обект на разгорещени дебати в Конгреса.

Търнър, който е силен поддръжник на правомощията за наблюдение, изглежда иска да използва информацията за руските разработки, за убеди колегите си скептици, че 702 е критичен разузнавателен инструмент, изразява предположенията си един американски представител.

"Вашингтон пост" обръща внимание на призива на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън да бъде запазено спокойствие.

"Искам да уверя американския народ, че няма нужда от обществена паника. Ще работим, за да се справим с този въпрос, както правим с всички чувствителни въпроси, които са класифицирани", каза той пред репортери.

Американският всекидневник отбелязва още, че президентът Джо Байдън е бил информиран за новата заплаха по-рано и че е инструктирал съветника на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан да проведе среща по този въпрос с високопоставени конгресмени в четвъртък (днес). Самият Съливан изрази недоумение от решението на Търнър да оповести информацията за новата заплаха в сряда (вчера), като се вземе предвид, че Търнър е знаел, че предстои такава среща. Същевременно обаче Съливан отказа да потвърди дали срещата му с конгресмените ще е посветена на същата заплаха, за която говори Търнър.

Войната в Украйна демонстрира военното приложение на "Старлинк" и на други комуникационни и разузнавателни системи, базирани в космоса. Сега изглежда, че Русия разработва оръжия, с които да изважда от строя такива системи, пише за в. "Вашингтон пост" журналистът Дейвид Игнейшъс.

Според източници от Конгреса разработването на космическа оръжейна технология заема централно място в "сериозната заплаха за националната сигурност", за която информира вчера Майкъл Търнър, отбелязва Игнейшъс.

Въпреки че американски представители, ангажирани с националната сигурност, заявиха, че руските разработки не са непосредствена заплаха за САЩ, хвърлянето на светлина от Търнър върху агресивните планове на Москва може да се отрази върху нагласите в Конгреса за отпускането на допълнителна военна помощ за Украйна, пише журналистът.

Има ирония в това, че именно конфликтът в Украйна и ролята, която изиграха космическите системи за оцеляването на Киев при първоначалната руска атака през 2022 г., вероятно са тласнали Русия към ускорено разработване на нови космически тактики, смята Игнейшъс.

Прочети цялата публикация