Fakti.bg | 24.02.2024 11:41:48 | 45

Весела Чернева: Влизането на Украйна в НАТО и ЕС ще е поражение за Путин

Ако успеем да превърнем Украйна в твърда и непоколебима част от щита на НАТО и обхвата на ЕС, то тогава би било истинското поражение за Путин. Това каза в интервю пред БНР Весела Чернева заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП).

В предаването „Събота 150“ тя коментира предстоящия ход на войната в Украйна и темата за сигурността на ЕС и Европа.

„Политиците трябва да намерят най-добрия начин да се развърже този проблем, който е проблем на Европейската сигурност. Идеята е, че европейските политиците трябва да започнат за се грижат за сигурността на европейския континент и на нашите страни. Превес на Русия би означавало лошо - превес над сигурността на Европа“.

И допълни, че „Путин не иска да седне на масата на преговорите“.

„Ако видим промяна на терена - повече подкрепа за Украйна – военна, през следващите месеци и промяна на ситуацията на фронта, тогава наистина може да се стигне до желание и от руска страна да се седне да се преговаря“, прогнозира Весела Чернева.

Тя сподели, че настроените в Мюнхен „беше много мрачно, но това което звучеше на сцената не беше пораженческо“.

„По коридорите можеше да се усети едно чудене, как да се продължи оттук нататък. Осъзнаване, че има необходимост да се обясни на европейското мнение какво се случва в Украйна и докъде сме стигнали“, допълни тя.

„Хора които смятат, че войната ще завърши със споразумение не означава капитулация. Може да означава споразумение, което за признава Украйна да си върне Крим и включването и приемането на Украйна в ЕС и НАТО, което ще бъде истинското поражение на Путин“, смята Весела Чернева.

Тя предупреди, че „трябва да сме наясно, че дори да се прекратят военните действия и дори утре идва Тръмп, след 2 месеца, 2 години тази война Путин може да я възобнови.

„Едно е да говорим за спиране на военни действия, друго е траен мир. Това е голямото предизвикателство пред Европа. Идеята за Западна Германия ( б. р. ГФР и ГДР) по-скоро решава въпроса с бъдещето на Украйна, тоест, ако кажем, че Украйна, в границите, в които в момента, е свободна от окупация, се превърне част от ЕС и НАТО, това дава на Украйна един хоризонт за развитие, които е в огромна степен на сигурност – мирен. Но същевременно не означава отстъпване на териториите. По същи начин както Западна Германия (ГФР) никога не се съгласи, че е загубила една част от териториите си и се стигна до обединение. Така това може да бъде прилагано за Украйна. Но това е един сценарий, не единственият и идеалният“, коментира Весела Чернева.

Според нея този сценарии е „да се накарат европейските лидери да излязат от състоянието на негативен баланс, в който сме. Трябва да мислят за бъдещето на Европа.

„В следващите седмици трябва да видим засилване на военната помощ за Украйна на терен за да има все пак нови факти на фронтовата линия, които да са по благоприятни. След което започва обратно броене до края на тази година, тоест Европа трябва да е предприела достатъчно мерки, за да почне за гради собствена отбрана, за дългосрочна подкрепа на Украйна, включване чрез подготовка за членство в ЕС и НАТО и трябва да има план за бъдещето на сигурността на континента. Защото след края на годината има риск с връщането на Тръмп в Белия дом“, предупреди Чернева.

Тя прогнозира, че фокусът на ЕС ще бъде върху отбраната, комисар по отбраната и „след средата на юни ще има доста голямо раздвижване като разширяване на ЕС и реформа за обща селскостопанска политика“.

За вътрешнополитическата ситуация в Украйна та коментира: Може би има и един вътрешен аспект за Украйна, а именно, че политиката се върна в Украйна. Там все повече има различни партии, лагери в парламента им и в публичното пространство, и това прави ситуацията на Зеленски по-сложна. Трябва да настояваме за започване на бързи преговори за влизане на Украйна в ЕС, дори да се отложи до юни, трябва да има преговорна рамка. И другото много важно отвъд мунициите и онези ясни стъпки, които военните трябва да предприемат, не трябва да изпускаме от поглед Молдова, защото има проблеми с Приднестровието“.

Прочети цялата публикация