Fakti.bg | 24.02.2024 15:44:03 | 37

Как вижда Израел бъдещето на Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху представи на кабинета си по сигурността план за политическото бъдеще на ивицата Газа след края на войната. Тя започна след терористичната атака на Хамас срещу Израел на седми октомври 2023-а година. Тогава бяха убити около 1160 души, а към 250 заложници бяха отведени в ивицата Газа, по израелски данни. Те сочат и, че в Газа все има 130 заложници. За САЩ, ЕС, Израел и други държави Хамас е терористична организация.

Кой ще управлява Газа?

Формулировките в плана на Израел за Газа засега обаче не са твърде конкретни. Така например в него се посочва, че в бъдеще ивицата трябва да се управлява от "местни служители с професионален опит". Те не трябва "да имат никакви връзки с терористични организации или с държави, подкрепящи тероризма, нито да получават заплащане от тях". Какви обаче трябва да бъдат тези служители? Палестинската автономна власт, която управлява Западния бряг, не е изрично спомената в документа. Въпреки това нейно участие в бъдещата администрация на ивицата Газа също не е изключено.

Буферна зона под контрола на израелската армия

Според публикации във вестниците "Таймс оф Израел" и "Хаарец" в бъдеще израелската армия трябва да поеме "пълен контрол върху сигурността" над цялото крайбрежие. Това означава, че всички военни структури на Хамас ще бъдат унищожени. Според плана израелските военни ще могат да действат по всяко време в ивицата Газа и ще разполагат с "неограничена свобода" за операции. Медиите съобщават и, че Израел се надява контролът върху сигурността да се подобри чрез нов път, разделящ ивицата Газа на северна и южна част. Наблюдателите обаче се опасяват, че тази инфраструктура може да бъде използвана и за предотвратяване на завръщането на север на палестинските бежанци, избягали на юг в началото на войната.

"Хаарец" пише, че планът предвижда и създаването на контролирана от израелската армия буферна зона между Газа и Израел, в която цивилните няма да имат право да се завръщат. Но подобна буферна зона би намалила обитаемата площ на ивицата. Освен това Израел иска да оперира на границата между Египет и Газа, както и да наложи "южно затваряне" на границата с цел ограничаване на контрабандата към ивицата.

Край на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци?

Друга следвоенна цел на Нетаняху е закриването на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA). Израелският министър-председател обвинява хуманитарната организация, че е била инфилтрирана от Хамас. Твърди се, че служители на организацията са участвали в мащабната атака на Хамас срещу Израел. ООН е освободила заподозрените и е инициирала вътрешни разследвания. В отговор на обвиненията на Израел много държави, включително САЩ и Германия, преустановиха плащанията си към хуманитарната организация.

Отхвърляне на крайнодесните искания

Въпреки това Нетаняху очевидно не отстъпва пред исканията на някои свои крайнодесни министри. Наред с всичко останало, те поискаха ивицата Газа да бъде използвана за израелски заселници. Финансовият министър Безалел Смотрич и министърът на националната сигурност Итамар Бен-Гвир също призоваха палестинското население да бъде заселено извън ивицата Газа. Нетаняху вече отхвърли идеята за изграждане на еврейски селища в Газа през януари тази година. Американският държавен секретар Антъни Блинкен също разкритикува изявленията. Разширяването на израелските селища в палестинските територии ще попречи на мира, смята Блинкен.

Израел е против решението за две държави

Но Нетаняху продължава да е против желаното от международната общност решение за две държави, като по този начин противоречи на американските цели. Вашингтон подкрепя преструктурирането на Палестинската автономна власт, ръководена от президента Махмуд Абас, която би трябвало да възвърне контрола си върху ивицата Газа. Говорител на Палестинската автономия също отхвърли плана на Нетаняху. "Ивицата Газа ще бъде само част от една независима палестинска държава със столица Йерусалим", заяви той, цитиран от официалната палестинска информационна агенция Wafa. Ако светът иска сигурност и стабилност в региона, той трябва "да сложи край на израелската окупация на палестинските територии и да признае независимата палестинска държава със столица Йерусалим", каза още говорителят на Абас.

Автор: Силия Томс

Прочети цялата публикация