Fakti.bg | 27.02.2024 11:20:16 | 37

Има ли Владимир Путин двойници?

Владимир Путин има двойници, които се появяват вместо него на обществени места? Този слух се разпространява от години. Но вярно ли е това?

Има ли Владимир Путин двойници? И ако отговорът е ДА, колко са те? По тези въпроси, които граничат с конспиративните теории, се говори не от вчера. Особено в навечерието на президентските избори в Русия темата става все по-гореща. Така например една група правозащитници дори се обърна към президентската администрация, към Главната прокуратура и към ЦИК с въпроса кой точно "Путин" от многобройните му варианти се явява на изборите. Редица руски политолози и експерти пък твърдят, че така нареченият "бункерен вариант" на президента (т.е. истинският Владимир Владимирович Путин) не се е появявал пред света от срещата си с Ердоган насам, която беше през септември миналата година. И че на негово място се явява главно един двойник, известен с псевдонима Василевич. Твърди се дори, че патриархът на Руската православна църква, за когото често се пише с гражданското му име Гундяев, веднъж на официална среща се обърнал към Путин с името Василиевич. А политическият анализатор Валерий Соловей, за когото често се казва, че клони към конспиративни теории, е категоричен: на изборите няма да се яви истинският Владимир Путин, който е тежко болен и се крие в бункера. Въпросът бурно се обсъжда и в социалните мрежи.

Какво казват "супер разпознавачите"?

Привържениците на тезата, че руският президент използва двойници, казват, че Путин се крие, тъй като се страхува от атентати или инфекции. Те привеждат и аргументи: прояви на несигурност, предполагаемо променени черти на лицето, необичайна жестикулация, странности в поведението, посочва в германската обществена медия ARD.

Украинските власти също са подкрепяли тези предположения. Така например шефът на украинското военно разузнаване Кирило Буданов каза, че Путин е тежко болен, поради което имал поне трима двойника, чиито лица чрез хирургически операции били уеднаквени с това на истинския Путин. Украинският президент Володимир Зеленски заяви през януари на икономическия форум в Давос, че не е сигурен дали човекът от телевизионния екран действително е Путин.

Швейцарският вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг" (НЦЦ) и учени от Лозанския университет анализираха съмнителни изображения на Владимир Путин с помощта на т.нар. "супер разпознавачи" - експерти, които умеят да разпознават лица дори когато са силно променени от възрастта или чрез грим. Експериментът няма научен характер, подчертават от НЦЦ и университета в Лозана.

"Супер разпознавачите" в мнозинството си стигнали до извода, че някои кадри показват двойници на Путин: при едно посещение в Дагестан или при пътуванията му до Херсон и Мариупол в Украйна например.

Кремъл последователно отхвърля такива твърдения. Самият Путин през 2020 година каза, че е обмислян вариантът да се използват двойници поради съображения за сигурност, но в крайна сметка този вариант бил отхвърлен. "Путин - ние имаме само един", заяви в края на миналата година говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Досега непоклатими доказателства за използването на двойници на Путин няма. Това по принцип е трудна задача, защото при официалните му появи обикновено не се допускат независими снимачни екипи - разпространяват се единствено официалните снимки и кадри. Често пъти те са с лошо качество, както беше при посещението на Путин при войските в Херсон.

"Навсякъде виждам само Путин"

По принцип идентичността на един човек може да бъде доказана чрез анализ на разликите в морфологичните маркери. В Германия този метод се използва в наказателното производство. Криминалистът антрополог Волфганг Хукенбек анализира няколко публични изяви на Путин, около които има съмнения за използването на двойници. "Навсякъде виждам само Путин, различия не се забелязват", казва експертът пред ARD.

Но как функционира идентифицирането в криминалистиката? Най-напред се изучават елементите на лицето и ръцете: формата на главата и лицето, лицевите пропорции, окосмяването, челото, очите, носът, устата, брадичката, челюстите, скулите, ушите, шията. Преценява се тяхната разпознаваемост и честота, с която определени изменения се срещат сред хората. Взимат се предвид и евентуалните промени, настъпващи в резултат от възраст, болести, пластични операции, наранявания или прическа. Степента, в която се постига сигурна идентификация, много зависи и от качеството на снимките.

Хукенбек е скептично настроен към експертизата на "супер разпознавачите". Според него такива специалисти вършат отлична работа за разпознаване на лица при масови прояви - демонстрации или футболни мачове например - доколкото умеят великолепно да запомнят човешки лица. Но това не означава, че могат успешно да правят сравнения между няколко снимки на предполагаемо едно и също лице, казва той.

Но привържениците на хипотезата за двойниците на Путин продължават своите проучвания. Те често цитират и богатата на двойници руска история - от времето на Иван Грозни и Лъже-Дмитрий I, та чак до двойниците на Ленин и Сталин.

Прочети цялата публикация