Fakti.bg | 27.02.2024 17:30:05 | 26

Ботев Пд е първият 1/2-финалист за Купата след трудна победа срещу Спартак Варна

Ботев Пловдив е първият полуфиналист за Sesame Купа на България. "Канарчетата" победиха трудно Спартак Варна с 2:1 на "Колежа". Самуел Акере (22) и Ивелин Попов (72) бяха точни за "жълто-черните", а Ахмед Ахмедов (87) се разписа за "соколите".

Отборът от Втора лига даде сериозен отпор на своя съперник, като в началото на мача пропусна две отлични възможности за гол, с които да открие резултата. В същото време "канарчетата" не бяха особено прецизни в последата фаза на терена. През втората част варненци отново имаха по-добри положения, преди да допуснат втория гол.

Ботев започна по-активно срещата. Във 2-ата минута Ехидже Укаки центрира от корнер, а на далечната греда Антоан Конте отправи удар с глава, но преди това беше фаулирал Виктор Минев. Малко след това удар на Укаки премина покрай вратата след рикошет в играч на "соколите" и излезе в корнер.

Натискът на "канарчетата" продължи и в 4-ата минута шут от далечна дистанция на Антоан Конте премина над вратата. Четири минути по-късно Спартак пропусна отличен шанс да стигне до първия гол в мача. Гостите организираха опасна контраатака, при която Даниел Начев изведе Ахмед Ахмедов отляво. Нападателят напредна и пусна остър пас по земя към далечната греда, където Ивей Ромееш от няколко метра не успя да засече във вратата.

В 14-ата минута Укаки получи пред наказателното поле и нанесе удар, който рикошира в Радослав Терзиев и излезе в корнер. Малко след това шут на Янис Карабельов беше блокиран от Велислав Боев. Шест минути по-късно Атанас Чернев сбърка в наказателното поле и позволи на Ивееш да се озова на стрелкова позиция. Ударът на панамеца обаче беше отразен от Матвей Игонен.

В 22-ата минута Ботев откри резултата. Самуел Акере получи отдясно, преодоля Велислав Боев, навлезе навътре и с прецизен удар в долния десен ъгъл вкара за 1:0.

След половин час игра Укаки напредна отляво, успя да намери коридор за стрелба, но прати топката над вратата. В 36-ата минута центриране на Даниел Начев от корнер стигна до Виктор Митев на границата на наказателното поле. Капитанът на гостите отправи удар, който мина над вратата.

Втората част започна с добра възможност за гостите. Ахмед Ахмедов засече с глава центриране на Ромей Ивееш, но Игонен се справи. Малко след това Ивееш шутира от средна дистанция, но не затрудни стража на "канарчетата".

В 64-ата минута Ботев организира опасна атака отдясно. Самуел Акере подаде към Джеймс Етоо, който стигна до аутлинията и върна на нигериеца. Голмайсторът до момента в срещата потърси десния ъгъл на вратата, но прати топката покрай целта.

Малко след това Ивееш напредна отдясно и подаде към Румен Руменов пред наказателното поле. Халфът шутира, но топката се отклони от Антоан Конте и се озова в Ахмед Ахмедов. Нападателят падна след леко съприкосновение с Атанас Чернев и поиска дузпа, каквато главният рефер Стоян Арсов не отсъди.

В 69-ата минута Константинос Балоянис центрира, а Мартин Секулич изпревари Георги Георгиев, но не и да насочи топката с глава в очертанията на вратата.

В 72-ата минута "канарчетата" сложиха точка на спора с втори гол. Акере проби отдясно и върна към Ивелин Попов на точката за изпълнение на дузпа. Попето успя с две докосвания да овладее топката, а с третото да я прати във вратата на Спартак за 2:0.

Малко след това резервата Николай Минков напредна отдясно и с пас по земя потърси Мартин Секулич. Хърватинът успя да изпревари Мехмед Мехмед и да отправи удар, който мина опасно покрай гредата. В 83-ата минута слаб шут на Секулич не затрудни Георги Георгиев.

В 85-ата минута Румен Руменов насочи топката под гредата от фал, но Игонен се справи и изби в корнер. Минута по-късно Георгиев изби удар от малък ъгъл на Секулич.

В 87-ата минута Спартак се върна в мача. Мехмед получи отдясно на наказателното поле от Руменов. Деветката на "соколите" центрира към далечната греда, където Ахмедов изпревари Игонен и от няколко метра прати топката във вратата за 2:1.

Две минути след това Георги Мариянов опита да се разпише от далечна дистанция, но прати топката високо над вратата.

Състаите:

Ботев Пд: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки (70 - 18. Димитър Папазов), 10. Ивелин Попов /к/, 15. Джеймс Етоо, 16. Самуел Акере, 19. Антоан Конте (78 - 42. Ивайло Видев), 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов (70 - 17. Николай Минков), 38. Константинос Балоянис, 79. Атанас Чернев, 93. Георги Николов (59 - 9. Мартин Секулич)

Резерви: 22. Даниел Кайзер, 6. Дилан Мертенс, 9. Мартин Секулич, 14. Фаустас Степонавичюс, 17. Николай Минков, 18. Димитър Папазов, 30. Лъчезар Балтанов, 42. Ивайло Видев, 43. Константин Павлов

Спартак Вн: 23. Георги Георгиев, 31. Дмитро Семенив (70 -9. Мехмед Мехмед), 4. Радослав Терзиев, 6. Александър Цветков, 2. Велислав Боев, 13. Георги Мариянов (90 - 78. Велислав Минков), 45. Даниел Начев (59 - 19. Джейми Емпие), 10. Румен Руменов, 14. Ромееш Ивей, 11. Виктор Митев /к/, 29. Ахмед Ахмедов

Резерви: 89. Никола Виденов, 3. Преслав Петров, 9. Мехмед Мехмед, 8. Цветослав Петров, 18. Хидает Хюсеин, 78. Велислав Минков, 7. Георги Бабалиев, 22. Александър Янчев, 19. Джейми Емпие