Fakti.bg | 28.02.2024 07:57:45 | 44

Седем милиона навън: какво прави войната с Украйна

През последните две години населението на Украйна е намаляло от 42 на 35 милиона души. Този спад се дължи основно на милионите напуснали страната украинци. Но има и други фактори, например човешките загуби във войната.

Населението на Украйна намаляваше и преди пълномащабното нахлуване на Русия. Но войната и предизвиканата от нея миграция изостриха и без това тревожните прогнози на учените. По официални данни за две години населението на Украйна е спаднало от 42 на 35 милиона, казва пред ДВ заместник-директорът на Института по демография Александър Гладун.

Той посочва, че тези данни са съпоставими със сведенията на ООН за около 6,5 милиона украински бежанци зад граница, докато по оценки на Центъра за икономически стратегии украинците в чужбина, включително в Русия и Беларус, са около 4,8 милиона. Гладун отбелязва, че за да се прогнозира бъдещото демографско развитие трябва да се имат предвид по-нататъшният спад в раждаемостта и увеличението на смъртността на фона на войната.

Раждаемостта в Украйна е спаднал почти с една трета

По данни на министерството на правосъдието, през 2023-а година в Украйна са били регистрирани над 187 000 раждания, което е с девет процента по-малко в сравнение с първата година на войната, и с 31,5 на сто по-малко, отколкото през 2021 година. Гладун обяснява това рязко намаление включително с по-малкото количество включени в статистиката региони заради руската окупация. Според президента Зеленски към началото на февруари т.г. Украйна не е контролирала около 26 процента от територията си.

Макар да е нормално раждаемостта да спада във военно време, тази тенденция може да доведе дотам, че през 2035-2037 година делът на хората под 18 години да спадне до 12-15 процента от общото население. За сравнение: през 1993 г. младите хора до 18 години са съставлявали 25 на сто от населението на Украйна.

„Това означава, че когато те достигнат репродуктивна възраст в следващото поколение ще се родят още по-малко деца. А в по-следващото - още по-малко", разяснява демографът.

За две години в Украйна са починали над един милион души

По думите на Александър Гладун, смъртността в Украйна расте не само покрай гибелта на хората в резултат от бойните действия, но и заради спада в нивото на медицинското обслужване и увеличаването на сърдечно-съдовите заболявания под влиянието на стреса.

За двете военни години, както показва статистиката на Министерството на правосъдието, в контролираните от Киев украински територии са били регистрирани над един милион смъртни случаи. При това през 2023 година те са с почти осем процента по-малко (496 200), отколкото през 2022 (541 700). Гладун свързва намаляването на абсолютния брой смъртни случаи с намаляването на броя на регионите, обхванати от бойни действия, следователно - с вероятното снижаване на количеството на пострадалите сред гражданското население.

Не е известно дали общата статистика за смъртността обхваща и загиналите военни - Украйна е засекретила тези данни за времето на войната. Гладун предполага, че статистиката вероятно включва и тях - тъй като отразява количеството издадени за годината смъртни актове.

Колко украинци живеят в окупираните от Русия територии?

Украинските граждани, останали в окупираните територии, умират във войната и в редиците на руската армия, тъй като с придобиването на руско гражданство те подлежат на мобилизация, отбелязва Гладун. Точният брой на украинците, оказали се в окупация, където руското гражданство се дава принудително и автоматично, не е известен.

По данни на руското министерство на вътрешните работи от септември 2023 година след опростяването на процедурата за получаване на руско гражданство през 2019 година паспорти са получили над три милиона жители на украинските територии, които не са под контрола на Киев. При това над 2,2 милиона документи били издадени след незаконната анексия от страна на Русия на части от Запорожка, Луганска, Донецка и Херсонска област през октомври 2022 година. В условията на война тези данни няма как да бъдат проверени.

Каква част от бежанците ще се върнат?

Оптимизъм липсва и в прогнозите за вероятността да се върнат украинските бежанци, заминали зад граница. Делът на тези, които планират да се приберат, намалява с времето, казва пред ДВ икономистката Даря Михайлишина от Центъра за икономически стратегии. Тя се позовава на данните от допитвания, проведени през пролетта на 2023 година и през декември 2023 и януари 2024 в държавите, в които пребивават украински бежанци. От тях се вижда, че ако миналата година 63 процента от анкетираните са планирали да се върнат, сега само 26 на сто споделят твърдо подобно намерение. Още толкова са заявили, че „по-скоро" ще се върнат. Като цяло от заминалите зад граница могат да не се върнат между 1,4 и 2,3 милиона украинци, отбелязва експертката.

Сведенията на ООН също сочат, че броят на украинците, които смятат да се върнат, намалява - само 65 процента от анкетираните украински бежанци „все още изразяват желание да се върнат у дома".

Основен стимул за връщането им, както и преди, остава сигурността, посочва Михайлишина. Сред другите фактори анкетираните украинци са назовали например по-високото жизнено равнище в Украйна, достойното заплащане на труда и възстановяването на инфраструктурата по родните им места.

Мнението на Александър Гладун е, че не по-малко важна ще е следвоенната политика на държавите, приемащи бежанци от Украйна. „В съвременна Европа демографската ситуация също не е много добра, затова те са заинтересовани от украинците. И най-вероятно в повечето страни ще има политика, насочена към тяхното оставане, имайки предвид сегашните активни действия по тяхната адаптация", казва Гладун. Освен това демографът прогнозира насрещни миграционни потоци след войната - т.е. част от мъжете ще заминат при семействата си зад граница. Той е убеден: за да не изгуби борбата за своето население и да се запази като нация, Украйна още отсега трябва да провежда активна политика за социално, хуманитарно и икономическо развитие.

Прочети цялата публикация