Fakti.bg | 28.02.2024 14:37:35 | 27

Хебър на Любо Пенев пише история, тимът от Пазарджик е на 1/2-финал за Купата на България

Хебър Пазарджик пренаписа своята футболна история, след като за първи път стигна до полуфиналната фаза от турнира Sesame Купа на България. Воденият от Любослав Пенев отбор стигна драматично до следващия етап, след като елиминира Пирин с 2:1.

Големият герой за Хебър стана Шейх Диаманка, който се разписа дълбоко в добавеното време, за да раздели двата отбора. Преди това Иван Тасев изравни резултата и нетурализира откриващия гол от Георги Вълчев. В хода на срещата две други попадения на Хебър бяха отменени поради засади на техните футболисти, но в крайна сметка домакинските фенове на "Георги Бенковски" ликуваха след знаковата за Хебър победа срещу тима от Благоевград.

Със сигурност поражението е голям удар по амбициите на Пирин през сезона, които така или иначе не са прекалено високи, след като тимът е замесен в борбата да не изпадне от efbet Лига. Сега фокусът пред благоевградчани остава именно участието в нашата първа дивизия.

Тимът от Благоевград започна по-настървено визитата си в Пазарджик и опитваше ранни нападения към вратата, пазена от Дебърлиев. Хебър отговори с нападение отляво чрез Николас Пенев, който опита центриране към Марк-Емилио Папазов, но Асен Дончев се притече и изчисти в корнер.

В осмата минута Архан Исуф центрира в наказателното поле на Пирин, където Стефан Цонков реши да стреля от въздуха, но изпълнието му въобще не се получи и излезе далеч в аут. След 19 минути игра хебърци стигнаха до ъглов удар, след който на добра позиция за удар от воле се оказа Стефан Цонков, но бранителят се размина с топката, която беше уловена от Ковальов.

Преди да измине половин час игра пред "орлетата" се откри отличен шанс за гол. Топката беше пратена вдясно към Юго Комано, който я стигна току на аутлинията. Той центрира за Бенгюзов, който засече, но Дебърлиев отрази удара на халфа. При шута пък той се сблъска със Стефан Цонков от Хебър, заради което трябваше да получи лекарска помощ. Десет преди края пък Деберлиев направи поредно спасяване в срещата. Това стана, след като "орлетата" развиха нападение отдясно, а Иван Тасев намери с отличен пас Юго Комано, чийто изстрел беше париран от стража на домакините.

В добавеното време Георги Каракашев падна в наказателното поле на Пирин при единоборство с Венцислав Бенгюзов. Играчите на Хебър се втурнаха с претенции към рефера Красен Георгиев, който отиде да гледа мониторите на ВАР след кратко съобщение в неговата слушалка от ВАР-реферите. Решението на съдията беше за дузпа и жълт картон за Бенгюзов.

Зад топката застана Георги Вълчев, който с премерен изстрел откри резултата - 1:0.

Гостите успяха да върнат пасива след 59 минути игра, когато Иван Тасев се разписа за "орлетата". Андрей Йорданов получи елегантен пас вляво и пусна успоредно подване към Иван Тасев. Вратарят на Хебър излезе изключително неразчетено и не успя да пресече подаването, което улесни допълнително задачата - 1:1.

Седем след това Папазов комбинира с Георги Каракашев, който елегантно заложи топката за Бастунов. Бившият играч на ЦСКА 1948 отправи удар с десния крак, но той беше твърде неточен, за да затрудни Ковальов. Десет минути преди да изтече редовното време пазарджиклии за втори път имаха повод да се зарадват. Това стана факт, след като влезлият като резерва секунди преди това - Олексей Збун, Той беше намерен с пас отдясно и стреля с глава, но Ковальов изби. Венцислав Бенгюзов опита да изчисти, но го стори в гърба на Шейх и топката се върна у Збун, който при повторния изстрел преодоля стража на благоевградчани - 2:1.

Реферите обаче дълго време разглеждаха цялото нападение и след 4 минути стигнаха до решението, че Збун е бил в засада.

В добавеното време на срещата Ангел Бастунов вкара красиво топката във вратата на Ковальов след откланяне на топката от Шейх, но бе в положение на засада и попадението беше отменено.

В крайна сметка Хебър стигна до завтния втори гол, а големият герой беше Шейх Диаманка. Отбраната на Пирин действа много лошо при центрирана топка, а Шейх намери топката с левия крак и даде отново аванс на "гробарите". Така за втори път тъмнокожият №5 успява да се разпише късно в среща, след като го стори и срещу Локомотив Пловдив преди броени дни.