Fakti.bg | 01.03.2024 12:04:45 | 31

В селата на Украйна: "Не останаха мъже"

От месеци в Украйна спорят за готвения нов закон за мобилизацията. На фронта няма достатъчно войници. След две години война много от частите са изтощени от битки и се нуждаят от нови попълнения. Докато в някои от големите украински градове животът тече почти нормално, в провинциалните райони картината е коренно различна, пише ARD в свой репортаж от Западна Украйна.

Кой да бъде мобилизиран

"Синът на съседа беше на фронта, сега е почти инвалид, а е само на 30 години. Вените на краката му са станали дебели колкото пръстите му. Друг мой съсед се върна от фронта, но постоянно е в болница“, казва един мъж. Самият той също се е сражавал - в Донбас. С него е бил и друг съсед - „а сега е напълно глух. Но слуховото апаратче трябва сам да си го плати“, казва още мъжът в репортажа. Името си той не желае да каже. Тъй като говори руски се опасява, че всички в украинското село ще го разпознаят лесно.

"Казват ни, че имаме почти 120 000 добре обучени бойци. Не разбирам защо всички тези полицаи, които се мотаят наоколо безцелно, не бъдат мобилизирани. Аз съм пенсионер и мога доброволно да патрулирам по улиците, за да пазя реда. Няма да има никакъв проблем“, казва още мъжът пред ARD.

"Трима от синовете ми са на фронта – вече от две години, а единият служи дори още от 2014-та. Имам общо седем синове, от които трима се сражават, а други двама получиха призовки. Единият вчера се яви пред комисията“, разказва украинка, която също иска да остане анонимна. Прекалено голямо е недоверието към медиите, но също и срамът, че околните могат да я обвинят в недостатъчен патриотизъм. Но онова, което тя разказва, не е някакво изключение, отбелязва ARD.

Друга жена от селото разказва пред германското издание, че и тримата синове на нейна приятелка се сражават във войната. „Единият се върна ранен и сега лежи в болница“, казва тя.

"Останахме без мъже"

Властите не оповестяват данни за броя на ранените, убитите или призованите под знамената. Но много хора в Украйна са убедени, че мобилизират основно мъже от селските райони.

Това е забелязал и адвокатът от Лвов Йевхен Филипец. "Не мога да кажа защо това е така, но е факт, че взимат хора от селата. Казвали са ми, че в края на лятото не е имало кой да събира картофите. Не останаха мъже“, е цитиран той да казва пред ARD.

Вземат хората направо от улицата

Критични гласове твърдят, че и след две години на война украинското ръководство не е намерило справедлив начин за организиране на наборната служба. Опитът на неправителствените организации и наборниците показва, че който има пари, контакти и влияние е по-вероятно да избегне наборната служба, пише германското издание.

Много хора в Украйна не са адресно регистрирани и никой не знае къде всъщност живеят. Властите фактически нямат точна представа къде се намират хората, които са годни за военна служба. Затова се налага да събират хората направо от работното им място или от улицата, казва адвокатът Филипец. „Призовките се изготвят, като се оставя празно място за името. След това служителите тръгват с тях, срещат някого и му връчват призовка. Вписват името и му казват, че трябва да се яви в наборната служба до 15-20 минути. Това законно ли е? Разбира се, че не“, коментира адвокатът.

В селата повиквателните се издават от кметските наместници. Там обаче всички се познават. „Това е неприятно задължение“, казва Наталия Стрилец, която е кметски наместник в едно малко населено място в Западна Украйна. "Можете ли да си представите: днес издавам призовка, а след седмица връщат човека в ковчег. Имали сме такива случаи. Страхувам се да отида на погребението и да гледам родителите в очите. Могат да ме обвинят за смъртта на техния близък“, казва Стрилец пред ARD.

Много мъже се крият

Тя би предпочела призовките за армията да се изпращат от полицията или от военни. Разказва, че междувременно хората я отбягвали: "Щом ме зърнат, веднага заключват къщата – за да не мога да връча известието за военна служба. Някои хора дори барикадират портите си с огромни камъни, за да не мога да вляза в двора“.

Много мъже се укриват, твърди Стрилец. Други просто са избягали в чужбина. По официални данни в страните от ЕС се намират над 600 000 украинци, които биха били годни за военна служба. Експерти обаче твърдят, че Украйна все още разполага с достатъчен мобилизационен потенциал. Според тях украинското ръководство трябва да е обаче готово да приеме непопулярни решения.

Автор: Ребека Барт ARD

Прочети цялата публикация