Fakti.bg | 03.03.2024 17:32:55 | 42

Ман Сити с обрат срещу Манчестър Юнайтед

Манчестър Сити спечели градското дерби с Манчестър Юнайтед с 3:1. Отборът на Пеп Гуардиола трябваше да прави обрат, тъй като Маркъс Рашфорд откри резултата в осмата минута след изключително изпълнение. Фил Фоудън се превърна в героят на вечерта за “гражданите”. Той изравни в 56-ата минута след прекрасен удар, а в 80-ата минута изведе домакините напред в резултата. В самия край на срещата Ерлинг Холанд също се разписа след груба грешка на влезлия като резерва Софиан Амрабат.

Успехът доближи Ман Сити на точка от лидера Ливърпул, а двата отбора излизат един срещу друг на “Анфийлд” следващата неделя. Тимът на Ерик Тен Хаг е шести, като изостава на 11 точки от Астън Вила и на 6 от Тотнъм.

“Гражданите” стартираха на изключително високо темпо и много агресивно в опит да отбележат ранен гол. Домакините имаха сериозно преимущество, но не стигнаха до реално голово положение, а гостите при първата си атака показаха колко опасни могат да бъдат на контраатаки. Гарначо напредна отдясно, но накрая Аке блокира опита му да намери съотборник. В осмата минута Рашфорд откри резултата след изключителен удар от сериозна дистанция. Изритване на Онана бе овладяно от Бруно Фернандеш в полето на съперника. Португалецът пусна към Рашфорд, а той изпрати топката неспасяемо към вратата.

На играчите на Ман Сити им трябваше кратък период да се възстановят от ранния гол, но те бързо подновиха атаките. Фоудън тества Онана в 15-ата минута. Малко след това Рашфорд бе изведен от Бруно Фернандеш сам срещу вратаря. Той обае не успя да овладее топката и провали великолепна възможност. При следващата атака на домакините те стигнаха до най-добрата си възможност. Фоудън бе изведен сам срещу Онана, но вратарят излезе отлично и успя да го блокира. Последва нов прекрасен шанс, който се откри пред Рашфорд. Поредното отлично отиграване на Фернандеш бе центриране към английския национал, който не уцели топката.

Защитата на “червените дяволи” като цяло се справяше отлично и успяваше да изолира Холанд. Той получи нещо като възможност след лошо изчистване на Каземиро, но ударът му с глава прати топката над вратата. Малко след това дойде поредната добра намеса на Онана, който отрази нисък удар на Родри.

В края на първата част тимът на Гуардиола организира няколко опасни атаки, а кулминацията бе огромен пропуск на Холанд. След прекрасна комбинация Фоудън намери норвежеца пред опразнената врата, но по някакъв начин голмайсторът не прати топката в мрежата, а я насочи над вратата. Гостите трябваше бяха подложени на сериозен натиск, но се справиха.

В началото на второто полувреме изглеждаше, че Манчестър Юнайтед играе по-уверено и имаше период, в който гостите задържаха за по-дълго топката. Блестящо изпълнение на Фил Фоудън доведе до равенство в 56-ата минута. Той си освободи пространство за удар на границата на наказателното поле и с великолепен изстрел прати топката извън обсега на Онана.

С оглед на контузиите при “червените дяволи” опциите на резервната скамейка бяха изключително ограничени. В 69-ата минута на терена се появи 19-годишният Вили Камбвала, който замени Джони Еванс. Домакините получиха добра възможност след фал срещу Холанд. Де Бройне изпълни прекия свободен удар, но топката се отклони в стената. След гола домакините опитаха да натиснат, но съперникът им не позволяваше да се стига до много опасности пред Онана. В 78-ата минута Гарначо бе изведен зад защитата. Едерсон излезе и успя да стигне до топката, въпреки че с нея отнесе и аржентинеца.

Фил Фоудън се превърна в герой за Сити, след като отбеляза втория си гол в мача в 80-ата минута. Английският национал изигра много силен мач и имаше огромен принос за обрата. Той направи двойно с Алварес, който влезе като резерва, и от сравнително малък ъгъл намери как да преодолее Онана.

След като поведе, тимът на Гуардиола вече спокойно разиграваше и продължи да търси гола. Удар на Де Бройне мина покрай вратата. В добавеното време грешка на резервата Амрабат доведе до трети гол във вратата на гостите. Родри му отне топката и подаде на Холанд, който също се нареди сред голмайсторите.