Fakti.bg | 11.03.2024 18:50:35 | 79

Компания прави милиони от нещастието на палестинците в Газа

Бягството от ивицата Газа се оказва печеливш бизнес: минаването през иначе затворения граничен пункт Рафах на границата с Египет струва вече между пет и десет хиляди долара. Как отчаяни палестинци си набавят тези пари?

Границата между Египет и ивицата Газа е затворена. Но все пак някои палестинци успяват да минат през нея. За това са необходими правилните документи и контакти, както и достатъчно пари в брой, става ясно от журналистически разследвания.

Цените за преминаване на границата са скочили драстично

“От години една мрежа от туристически агенции и посредници в Египет и Газа предлага бърза процедура за преминаването на Рафах, цените варират между няколкостотин и няколко хиляди долара”, твърдят от Центъра за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP). По негови данни преди тази “услуга” е струвала между 350 и 600 долара, но “колкото по-голямо е отчаянието, толкова по-добър бизнес се прави”, посочват разследващите журналисти от Центъра.

Докато Израел продължава своята военна операция в Газа и блокира голяма част от снабдяването с електричество, вода, хранителни продукти и лекарства, бизнесът с транспортирането през египетската граница процъфтява. В основата на тези сделки, се твърди в медийни публикации, е компанията Hala Consulting and Tourism, която е свързана с магната Ибрахим а-Органи

и вероятно с египетската армия. От 2019 година компанията Hala предлага “ВИП услуга” на границата Рафах, която струва 1200 долара. От началото на войната обаче цената е нараснала значително - до 5000 или 10 000 долара според различни източници. Дори преди Израел да навлезе в Газа като отговор на терористичните атаки на Хамас от 7 октомври, безработицата в анклава беше изключително висока - около 50 процента. Средната дневна заплата пък се равняваше на около 13 американски долара.

Краудфъндинг за палестинците в Газа

За повечето хора, които живеят в ивицата Газа, финансирането на едно минаване през границата е непосилно. В нуждата си някои от тях се опитват да съберат необходимата сума чрез краудфъндинг. В социалните мрежи се разпространяват призиви хората да помогнат с малки суми пари. От края на януари се забелязва сериозен ръст на краудфъндинг кампаниите за Газа в сайтовете като JustGiving и GoFundMe. Вече хиляди подобни кампании събират пари за евакуация. Според проверка на британската телевизия Sky News средно всяка една от тях се опитва да събере по 38 хиляди долара.

Почти всички държави, в които оперира GoFundMe, са в Европа и Северна Америка. Това означава, че палестинците от ивицата Газа се нуждаят от контакт в тези държави, който да създаде кампанията, да вземе събраните средства и след това да ги прехвърли. Сред печелившите почти със сигурност е и Hala Consulting and Tourism, която отказва коментар пред медиите. Смята се, че около 250 души преминават границата през пункта Рафах всеки ден. Разследването на Sky News сочи, че Hala вероятно печели по около милион долара дневно за “координацията”. Платформите за краудфъндинг също печелят. GoFundMe например взима по 30 цента на дарение, както и 2,9% от цялата сума. Така на събрани 50 000 паунда от платформата прибират над 2500 долара.

Не всички, които се опитват да напуснат Газа по този начин, успяват. Необходима е добра мрежа от приятели и потенциални дарители, както и известна популярност в социалните мрежи. Канадският вестник “Toronto Star” разказва, че палестинците молят и инфлуенсъри за помощ да популяризират кампаниите им.

Най-лесно е парите да бъдат занесени в брой в Кайро

Някои сайтове за дарения обаче не са добре подготвени за кампании, които се смятат за политически спорни, както разказва американското издание The Verge. От тяхна публикация става ясно, че “строгата модерация” е забавила усилията за набиране на средства на някои организации в ивицата Газа и е “объркала организаторите на кампании и дарителите с непоследователни правила”. Според експерти причините за това вероятно са страхът от измама, както и от обвинението, че финансират терористична група. Хамас, която управлява Газа, се смята за терористична организация от ЕС, САЩ и други държави.

Според ливанския вестник “L'Orient Le Jour” най-лесният начин някой да напусне Газа е парите за него да бъдат занесени кеш в офиса на Hala в Кайро. След това започва мъчителното чакане. Списъците с имената се публикуват всеки ден в социалните мрежи. Но заради непостоянното електричество и интернет в Газа някои хора изпускат реда си и след това трябва да кандидатстват и да платят отново.

Към момента на публикуване на тази статия резервациите в сайта на Hala бяха преустановени. Това ще е така, докато не бъдат обработени текущите списъци, пише агенцията. Тя добавя: “Моля, не се събирайте пред вратите на компанията, докато регистрацията не бъде отворена отново.”

Прочети цялата публикация