Fakti.bg | 13.03.2024 12:49:05 | 32

Кои са въоръжените противници на Путин в Русия

Антикремълски руски въоръжени групировки са атакували села в Западна Русия край границата с Украйна. Губернаторът на Курска област потвърди съобщението, но отрече проукраинските доброволчески отряди да са осъществили пробив. Като се позова на написаното в Телеграм от бившия руски депутат от Думата Иля Пономарьов, който живее в Украйна, ZDF предаде, че граничното селце Лозовая Рудка временно е било под контрола на проукраинските доброволци.

От руското външно министерство уточниха, че нападателите са проникнали с танкове и бронетранспортьори в три точки, но в крайна сметка са били отблъснати. Училищата в Курск временно са останали затворени, става ясно още от информациите, които не могат да бъдат потвърдени от независими източници.

Според друго съобщение от района дрон е поразил склад за горива в западния руски град Орел, в резултат на което е избухнал пожар. Украински безпилотни апарати са атакували също и цели в руските области Белгород, Курск, Тула и Москва, предадоха още информационните агенции.

Кои са противниците на Путин, действащи на руска територия?

"Сибирски батальон", "Руски доброволчески корпус" и легион "Свобода за Русия" са формирования, които са "неразделна част от украинските въоръжени сили", обяснява военният експерт Андрас Рач пред ZDF. Това не са наемнически групи, бойци на свободна практика или просто някакви мародери. Според това, което е известно, "частите се състоят от етнически руснаци, които се сражават на украинска страна", допълва той. А според местни служители, за тези руски милиции се сражават и крайнодесни националисти, пише още ZDF.

Изданието цитира говорителя на украинското военно разузнаване Андрий Юсов, според когото тези бойни части са съставени изключително от руски граждани. "На територията на Руската федерация те действат абсолютно автономно", казва той за "Украинска правда".

Колко силни са тези въоръжени групи и какво могат да постигнат?

Легионът "Свобода на Русия" е с численост приблизително колкото един батальон, т.е. разполага с няколкостотин бойци, обяснява Рач пред ZDF. Експертът смята, че другите две формации – “Руският доброволчески корпус" и "Сибирският батальон", общо разполагат с приблизително толкова бойци, колкото един слаб батальон.

С такава численост и въоръжение те са в състояние "да извършват изненадващи нападения в руските гранични райони и да създават сериозни грижи на руските гранични части", продължава Рач. По силите им е да задържат малки райони за кратко време, добавя военният експерт и уточнява, че целта всъщност не е тези територии да бъдат превзети и откъснати от Русия. По-скоро те нахлуват в даден район, причиняват щети, вдигат шум и бързо се изтеглят, още преди руснаците да успеят да мобилизират по-съществени сили срещу тях, разяснява ZDF.

По-значимо от военното е политическото значение на тези набези, казва пред германското издание Андрас Рач. В тази връзка той припомня, че Украйна обяви в началото на годината, че нейната стратегия включва и пренасянето на войната на руска територия. "Това нито е първото, нито ще бъде последното такова нападение", казва по този повод Рач.

Защо точно сега се активизират противниците на Путин?

"В края на тази седмица са президентските избори в Русия, а тези нападения на руска територия са крайно неблагоприятни за режима на Путин и за неговите привърженици в тези райони", обяснява военният експерт пред ZDF. В същото време той не смята, че тези краткотрайни набези на руска територия могат да доведат до по-голяма ескалация. На Москва ѝ е нужен по-сериозен повод, за да ескалира конфликта, смята Рач.

Той обаче е скептичен относно готовността на местните жители да подкрепят бунтовниците срещу режима, каквито призиви има в Телеграм. "Едва ли местните хора са доволни от това, че някой напада селата им", казва Рач. По-скоро тези призиви имат пропагандна цел, добавя той.

Прочети цялата публикация