Русия: САЩ показват безсилие, докато търпят външнополитически провали
Русия разкритикува вчерашно изказване на президента на САЩ Джо Байдън, нарекъл руския държавен глава Владимир Путин „диктатор-убиец“ и „чист разбойник“ по време на събитие по повод посещението на ирландския премиер Лио Варадкар. Думите на Байдън бяха цитиран от водещи американски медии, включително телевизия Си Ен Ен, предаде БТА.
На ежегоден официален обяд по случай Деня на Свети Патрик (почитан в Ирландия и сред ирландската общност в САЩ, чийто представител е самият Байдън – бел. ред.) в Капитолия президентът коментира военната помощ за Украйна, блокирана в Конгреса на САЩ. В изказването си той заяви, че Путин е „диктатор-убиец, чист разбойник, който води неморална война срещу украинския народ“. Същевременно той призова всички присъстващи на събитието „да се противопоставят на Владимир Путин“. По-рано, по време на среща с вицепремиера, външен министър и министър на отбраната на Ирландия Михол Мартин, президентът разкритикува „бруталността на Путин и просто нечовешките неща, които той и неговите войски правят в Украйна“.
Последва официална реакция на руските власти: "Такива изрази не са от полза за държавните глави. Едва ли Америка може да се гордее с това“, отбеляза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
Според посланика на Русия във Вашингтон Анатолий Антонов „поредното неприемливо изказване напълно съвпада с русофобската линия на Вашингтон с неуморния ѝ стремеж да погребе двустранните връзки и да нанесе „стратегическо поражение на Русия“. „Налице е безсилие пред откровено слабите външнополитически резултати от дейността на [американската] администрация, която търпи провал след провал“, написа от името на посланика в канала си в „Телеграм“ дипломатическата мисия, цитирана от ТАСС.
Прочети цялата публикация



Ювал Ноа Харари: Защо Путин вече загуби войната в Украйна?
Неуредиците в управляващата коалиция в Германия заплашват програмата за реформи на Мерц
Говорителят на Белия дом към щатски репортер: Майка ви избра Будапеща за срещата с Путин!
Володимир Зеленски: Украинските удари намалиха доставките на бензин в Руската федерация с 20%
В Чешко нe e ли по-труднoвато „да се спретне майдан”?
Как Франция и Европа ще се борят с руския "сенчест флот"
5 000 кубинци се сражавали на страната на Русия. Засекли три китайски разузнавателни спътника при атаката над Лвов
Антъни Хопкинс продава земята си в Калифорния, където изгоря имението му
Учени: Повече от половината ледници в Антарктика ще изчезнат до 2300 година
Ще стане ли Украйна за Русия новият Афганистан
Манчестър Сити се справи с Борнемут и го измести от второто място
Шефът на БАБХ почина внезапно на 47 години
Болоня се наложи над десет от Парма
В Ловеч са избягали двама затворници, единият е задържан
Внезапно почина шефът на БАБХ – д-р Светлозар Патарински
Пиян шофьор отнесе шест коли на бул. Витоша в София
Манчестър Сити - Борнемут 3:1 /репортаж/
Почина д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на агенцията по безопасност на храните
На фона на ожесточени сражения: Русия продължава да напредва в ключовия град Покровск
Цветомир Найденов след Черно море - Лудогорец: Нули, любимото ми