Fakti.bg | 17.03.2024 11:38:11 | 33

Сирия: дронове камикадзе срещу беззащитните фермери

Мохамад Закария Джунайди тръгнал да купи обяд за съпругата и децата си, когато чул звука от дрона, който летял след мотора му. "Мислех, че и аз, и двамата ми синове, които бяха с мен, ще умрем", разказва 33-годишният фермер пред ДВ. В опит да избяга от дрона, Мохамад навлиза с мотора си в полето. След малко обаче безпилотният летателен апарат ги застига и избухва. За щастие тримата се разминават само с наранявания от шрапнели.

Непрестанни нападения срещу цивилни граждани

Гражданската война в Сирия продължава вече 13 години. От началото ѝ през март 2011-а са били убити между 500 000 и 650 000 души. Страната е разделена на зони, някои от които са под контрола на правителството, подкряпено от Иран и Русия, други са подчинени на различни опозиционни групи, бунтовници и милиции, подкрепяни от Турция, САЩ и т.н.

Мохамад Джунайди живее в Ал Найраб източно от Идлиб - последния останал бастион на Сирийската национална армия и милицията "Хаят Тахрир ал Шам". "В Северозападна Сирия правителствените сили използват дронове, за да получат тактическо предимство пред "Хаят Тахрир ал Шам", обяснява пред ДВ анализаторът Нанар Хауач.

Дроновете не са военни и могат да пренасят до два килограма експлозиви. Те са евтини и достъпни, а с тях лесно се нанасят удари по малки групи хора, автомобили и пътища. В последните месеци все повече от жертвите на тези нападения са цивилни. "Сирийският режим и неговите руски и ирански поддръжници увеличават използването на дронове камикадзе в ключови земеделски райони като Хама, Идлиб и Алепо", казва Кели Петило от Европейския съвет за външна политика.

За да станат бедните още по-бедни

"Целта е да бъде поставено под заплаха препитанието на цивилните в районите, които не са под правителствен контрол. Това вероятно ще има огромен ефект", допълва Петило и уточнява, че местни наблюдатели съобщават за близо 140 подобни атаки от началото на годината.

За Хиба Заядин, която е старши изследовател в отдела за Близкия изток и Северна Африка на "Хюман райтс уоч", всяко нападение представлява нарушение на законите на войната - ключов компонент на международното право. Председателят на Специалната разследваща комисия за Сирия към ООН Пауло Пинейро от своя страна изтъква, че "нарастващото беззаконие стимулира грабежите и изнудванията от страна на въоръжените сили и милициите". Над 90 процента от хората в Сирия живеят в бедност. Повече от 16,7 милиона души имат нужда от хуманитарна помощ, за да оцеляват, а икономиката е в много лошо положение, включително заради наложените санкции.

Дроновете могат да предизвикат поврат във войната

Наблюдателите предполагат, че дроновете камикадзе ще бъдат използвани все по-често срещу цивилни граждани. "Всички участници в този конфликт се отнасят с еднакво безразличие към живота на цивилните", казва Нанар Хауач. По думите на експерта не само сирийските правителствени сили и подкрепяните от Иран милиции използват дронове. "Хаят Тахрир ал Шам" също прибягват към тази технология в атаките си.

Според Хауач прилагането на дроновете в гражданската война в Сирия ще промени ситуацията коренно. "Иран снабдяваше Русия с дронове за войната в Украйна. Предвид факта, че Русия и Иран подкрепят режима в Дамаск, въпрос на време е същите тези дронове да попаднат и в ръцете на правителствените сили в Сирия", смята Хауач. По думите му, макар че руското присъствие в Сирия все още е факт, руските въздушни удари са намалели драстично след началото на войната срещу Украйна. Според експерта, силите на Асад използват сега все повече дронове, за да компенсират липсата на въздушната подкрепа на Русия, а също и като тактическо преимущество.

Най-много страдат фермерите и цивилните

Това ново развитие във военните стратегии ще се отрази зле на фермерите в Северозападна Сирия. "Реколтата от жито се свива, което заплашва не само прехраната на местните фермери, но и ключовия за целия регион отрасъл”, обяснява Нанар Хауач. Мохамад Джунайди и семейството му са решили да не се връщат на полето, макар това да значи, че ще загубят реколтата. Решението не било лесно, но за мъжа алтернатива няма. "За какво ми е тази реколта, ако мога да загубя децата си?"

Автори: Дженифър Холайс, Омар Албам

Прочети цялата публикация