Fakti.bg | 17.03.2024 19:46:09 | 31

Черноморец (Бс) триумфира с Купата на България по баскетбол за мъже

Вицешампионът Черноморец (Бургас) спечели за трети път в историята си турнира за Купата на България по баскетбол при мъжете след успех над Спартак (Плевен) с 86:62 (22:9, 16:11, 23:13, 25:29). Срещата се игра в "Арена Бургас". За последно Черноморец триумфира през 1975-а, а освен това е носител на трофея и през 1965 година. Със завоюването на сребърните медали тимът на Спартак пък записа най-доброто си представяне в турнира от близо 30 години.

Баскетболистите на Черноморец стартираха много мотивирано двубоя, бързо овладяха инициативата и поведоха с 22:9 след началните 10 минути игра. Домакините демонстрираха здрава защита и вдигнаха разликата до 18 точки през втората четвърт, за да поведат с 38:20 в края на първото полувреме, ограничавайки гостите само до 20 отбелязани точки за 20 минути игра.

И след паузата ситуацията на терена в "Арена Бургас" не се промени, а бургазлии доминираха. Героят от полуфиналния сблъсък с Рилски спортист Алекс Уандие се отличи три поредни тройки и донесе преднина от 30 точки при 61:31 за Черноморец при оставаща 40 секунди от третата четвърт. Преди последната част авансът на домакините бе 61:33.

Отборът на Спартак Плевен не намери начин да се противопостави на Черноморец в оставащите 10 минути, в които мачът се доиграваше. Гостите не успяха да отговорят на по-ефективната стрелба на бургазлии, които до края вдигнаха разликата до 33 точки. Един от лидерите на Черноморец Христо Захариев, който пропусна полуфинала срещу Рилски спортист заради контузия, се появи на терена само за секунди във финалния двубой. Най-резултатен за състава от Бургас бе Алекс Уандие (на снимката) с 18 точки, включително 4 тройки и 6 борби. Той заслужи и отличието за „Най-полезен играч“ във финалите на турнира за Купата на България. Травис Макконико допринесе с 13 точки, 3 борби и 5 асистенции, а Милен Захариев добави 11 точки и 3 борби. По 10 точки вкараха Андрей Иванов и Шон Смит.

За Спартак Плевен Родни Първис завърши с 16 точки и 3 асистенции, а Талиб Занна се включи с 10 точки и 13 борби.