Fakti.bg | 21.03.2024 21:00:07 | 51

Аржентина: реформа с моторна резачка и обидни тиради

Хавиер Милей управлява Аржентина вече 100 дни. Той включи обещаната "моторна резачка" и съкрати рязко парите, които държавата харчи. В резултат бедността е нараснала с 13%, а все повече хора изнемогват.

Социалната кухня на Сантяго Фигероа в Буенос Айрес раздава по 100 порции храна дневно. Но осигуряването на необходимите продукти става все по-трудно, тъй като кухнята зависи от частни дарения, разказва той пред АРД. А те намаляват. "По-рано кило месо струваше 1500 песо, днес струва 10 000", обяснява Сантяго. Цената на газа за готвене се е увеличила от 2500 на 14 000 песо, а даренията са се свили наполовина.

Същевременно расте броят на нуждаещите си, които разчитат на социалните кухни в Буенос Айрес. Те са около 35 000. "И на нас вече не ни стигат парите", казва пред германската обществено-правна медия Вероника Лусенте. Тя е самотна майка, работи в ресторант. Споделя, че заплатата ѝ стига само до десето число на месеца - тъй като докато инфлацията е достигнала 270 процента, нивата на възнагражденията изобщо не са се променили. "За мен като майка това е ужасно - но вече живеем под границата на бедността."

"Пари просто няма"

За стоте дни управление на новия президент Хавиер Милей бедността се е увеличила с 13 процента. Анархокапиталистът, както се определя самият той, включи обещаната "моторна резачка" и съкрати рязко разходите на държавата, която нарича "престъпна организация", посочва АРД.

Броят на министрите е намален наполовина, валутата се е обезценила драстично, контролът върху цените бе отменен. Към това се добавят съкращенията на субсидии, пенсии и социални плащания като детски добавки и помощи за хранителни продукти - както и на финансовото подпомагане на социалните кухни. "Пари просто няма", повтаря непрестанно Милей. Този му израз вече дори се продава върху тениски.

"Никой не е казвал, че ще бъде лесно"

"Заслугата на Милей е, че иска да постигне балансиран бюджет, какъвто не е имало от десетилетия", казва пред АРД финансовият експерт Мигел Богиано. Той е сред хората, гласували за Милей през ноември и посочва пред германската обществено-правна медия следното: "Никой не е казвал, че ще бъде лесно. Аржентина бе в катастрофална ситуация, а пациентът и сега е в интензивното."

Но Богиано гледа към бъдещето с оптимизъм - според него първите признаци на подобрение са факт, Милей е успял да овладее хиперинфлацията. "Като погледнем пазарите, виждаме, че инвеститорите купуват аржентински облигации, че акциите са достигнали връх. Пазарът гласува ежедневно с парите си, неговият глас трябва да се има предвид."

Докъде стигна радикалното преструктуриране?

Но първоначалния ръст на пазарите застина в последните седмици, обобщава АРД. Правителството постигна бюджетен излишък през януари, но мнозина се питат колко устойчив е той, когато се дължи най-вече на намаляването на средствата за провинциите и държавните учреждения, на съкращаването на средствата за заплати, пенсии и социални дейности.

Милей почти не напредва с обявеното от него радикално преструктуриране на държавата и свързаните с него реформи в раздутия обществен апарат - неговият мащабен пакет от реформи от седмици чака одобрението на Конгреса. Сега Сенатът отхвърли и т.нар. супердекрет на Милей, който наред с другото трябваше да доведе до повече гъвкавост на пазара на труда и на пазара на недвижимите имоти.

АРД отбелязва, че готовността за диалог не е сред силните страни на Милей - вместо това той управлява с обидни канонади в социалните медии, нарича и най-близките си съюзници "предатели" и "плъхове" и влиза в открити стълкновения с консервативните губернатори, които са против неговите икономически реформи.

Милей се натъква на съпротива и на улицата, посочва германската обществено-правна медия. Профсъюзите и социалните движения протестират от седмици срещу мерките на президента. При демонстрациите нерядко се стига до сблъсъци с полицията.

Поляризацията се задълбочава

"Милей води и идеологическа борба", заявява пред АРД политологът Иван Шулиакер, според когото при управлението на новия президент поляризацията се е задълбочила. "Тези, които не гласуваха за него, го отхвърлят още повече от преди, а сред избирателите си продължава да се радва на голяма подкрепа, на каквато разчита и от страна на някои важни предприемачи", обобщава експертът. Той прогнозира, че нещата ще станат проблематични за Милей тогава, когато доверието на неговите избиратели спадне, тъй като ситуацията в страната вече е непоносима.

Международният валутен фонд, на който Аржентина дължи на 44 милиарда, принципно поддържа усилията на Милей да консолидира бюджета, но и изтъква, че не може бремето на промените да е "неимоверно тежко" за работещите семейства.

На същото мнение е и самотната майка Вероника Лусенте: "Нямам средства да чакам три-четири месеца, докато нещата в страната се подобрят." Тя мисли само как да се справи от ден за ден: "Не мога да мисля за бъдещето."

Прочети цялата публикация