200 световни изпълнители подписаха писмо срещу използването на изкуствен интелект
Младата американската певица Били Айлиш и британският поп певец ветеран Енгълбърт Хъмпърдинк са сред звездите на музиката, които се противопоставиха на "хищническото използване" на изкуствен интелект, което краде гласове и образи на професионални артисти, предаде Пи Ей Мидия/ДПА.
22-годишната Айлиш и 87-годишният Хъмпърдинк са сред над 200-те изпълнители, подписали отворено писмо, в което отправят предупреждение към разработчиците на изкуствен интелект, технологичните компании, платформите и цифровите музикални услуги срещу неразрешеното използване на песни и други произведения, пише БТА.
Алиансът за правата на артистите (ARA), който организира кампанията, публикува писмото, в което се казва:
"Не се заблуждавайте: ние вярваме, че когато се използва отговорно, ИИ има огромен потенциал за насърчаване на човешкото творчество и то по начин, който позволява създаването и развитието на нови и вълнуващи изживявания за фенове на музиката по света.
За съжаление, някои платформи и разработчици използват ИИ, за да саботират творчеството и да подкопават артисти, автори на песни, музиканти и притежатели на права.
Трябва да се предпазим от хищническо използване на ИИ за кражба на гласове и образи на професионални артисти, нарушаване на правата на творците и унищожаване на музикалната екосистема", гласи отвореното писмо.
"Призоваваме всички цифрови музикални платформи и музикално-базирани услуги да поемат ангажимент, че няма да разработват или внедряват технологии, съдържание или инструменти за генериране на музика с помощта на изкуствен интелект, които подкопават или заместват човешкото творчество на авторите на песни и изпълнителите или ни отказват справедливо възнаграждение за нашия труд".
В писмото се посочва също, че музикални произведения се използват от разработчици на изкуствен интелект за обучение и производство на "копия" без разрешение, както и че използването на генериран "звук" ще "разводни" задълженията за възнаграждения, ако не се използва правилно.
Под призива са се подписали още братът на Били Айлиш - Финиъс О'Конъл, който е и неин творчески партньор, американските певци Джон Бон Джоуви, Кейти Пери и Нора Джоунс, бившият изпълнител от момчешката група "Уан дайрекшън" Зейн Малик, британската фолк рок група "Мъмфорд енд сънс".
"Работещите музиканти вече се борят да свържат двата края в света на стрийминга, а сега им се стоварва и допълнителното бреме да се конкурират с потопа от шум, генериран от изкуствен интелект", каза на свой ред Джен Джейкъбсън, изпълнителен директор на ARA., допълвайки: "Неетичното използване на генеративен ИИ за заместване на артистите ще обезцени цялата музикална екосистема както за самите тях, така и за феновете".
Сред подписалите писмото са също американската рок група "Имаджин дрегънс", родената в Куба певица Камила Кабело, американските певци Джон Батист и Шерил Кроу, британските певци Кълъм Скот, Елвис Костело, Джес Глин и Джейми Кълъм, както и наследниците на актьора и певец Франк Синатра.
Прочети цялата публикация



Промяна в правилата на "Оскарите": Без повече филми с AI и повече номинации за актьори
Зомби империята на Владимир Путин
Oracle уволни 30 000 служители заради AI и центровете за данни, а уволнените се обединиха в борба за компенсации
Защо отровата е любимият начин на държавите да отстраняват враговете си?
The War Zone: САЩ готвят специална ядрена бомба за руския бункер Косвински камък в Урал
Година след налагането им митата на Тръмп са провал
Изкуственият интелект може да направи войната по-смъртоносна от ядрените оръжия
Бунт в Google: Над 600 служители се обявиха срещу секретните AI договори с Пентагона
Повече от 1000 музиканти и групи призовават за бойкот на „Евровизия“ заради участието на Израел
ISW: Нов закон дава на Путин право да разполага армията в чужбина за защита на руснаци
BitLocker беше пробит за 5 минути – дори на обновения Windows 11
ГЕРБ сменя ръководства на местни структури след месец
Стартира мащабен ремонт на сградите на КАТ в Благоевград, Петрич и РУ – Разлог
Путин лично закара класната си от училище на вечеря със SUV Aurus (видео)
Тенчо Тенев: У нас няма сериозни санкции за нарушителите на Закона за пътищата
Удар между камион и няколко коли блокира магистрала "Хемус" към София (видео)
Локомотив Новосибирск с летящ старт в Купата на Русия: Симеон Николов блести в Москва
България се завръща на Евровизия: Дара открива втория полуфинал във Виена
Проверено. Безпристрастно. Достоверно