Българи и украинци ръководят трафика на хора в Европа
Българи, румънци, сърби и украинци са основните участници в най-опасните престъпни мрежи за трафик на хора в ЕС с цел трудова и сексуална експлоатация, сочат данните в доклад на Европол, представен днес.
В документа се отбелязва, че в ЕС действат 821 опасни престъпни мрежи, свързани с търговия с наркотици (основно кокаин), цигари, трафик на хора и изнудване. Най-често участниците в тези организации са от страни от Западните Балкани, главно от Албания, а също от Турция и Мароко, отбеляза на пресконференция белгийският министър на вътрешните работи Анелис Верлинден. Пазарът на наркотици е един от основните източници на насилие в ЕС и на приходи за организираната престъпност, допълни Верлинден. Прането на пари и корупцията са заплаха за върховенството на закона и основните свободи, добави тя.
По думите на еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс тези престъпни групи са склонни да заплашват и подкупват съдии и министри, служители на прокуратурата на ЕС.
Вътрешната сигурност на ЕС е заплашена от дейността на тези групи с 25 000 членове от 112 националности, половината от тях са свързани с търговията с наркотици, посочи директорът на Европол Катрин де Бол. По нейните думи 86 на сто престъпните организации имат и законен бизнес, най-често в строителството и хотелиерството, и така се перат на пари. Де Бол добави, че представеният днес доклад е най-задълбоченото изследване на европейските престъпни мрежи досега.
Прочети цялата публикация



634 българи спечелиха безплатно пътуване из Европа с влак
МВнР на Русия към Калас за Приднестровието: Рано е войските ни да се изтеглят
Путин, Тръмп и сие: как се имитира сила
Кеворк Кеворкян: Ямайци
Обичам България, а Яна Радева е истинска звезда: Валеска Гризбах с Наградата на журито в Кан
Препоръчват използване на дигитални технологии в борбата с трафика на хора
Обичам България, а Яна Радева е истинска звезда: Валеска Гризбах
Евгений Кънев: Дара донесе грандиозна победа - нека се порадваме
Македонският въпрос днес: да пречупим антибългаризма, преди да станем негова жертва
Над 17 000 българи се завърнаха през 2025 г.
Орлин Горанов и Еделина Кънева се събират в Зала 1 на НДК за „Романтично - Една нощ в латино“
Руският посланик пред ТАСС: Новото правителство засега само устно подобрява отношения ни
Изравнени шансове! Войната в Украйна показа, че глобалните суперсили вече не разполагат с абсолютна власт
Джон Тери: Англия няма отбор за титлата, Тухел взе някои грешни решения
Легендата се завръща: Peugeot подготвя първия електрически GTi в историята си
Алжирците се заканиха: Ще победим Меси, ако играем с хладен ум и сърце
Агентът на Невеш и Витиня коментира интереса на Реал Мадрид