Fakti.bg | 09.04.2024 20:59:17 | 38

Интригата остава: Арсенал и Байерн Мюнхен сътвориха зрелище, но не се победиха

Арсенал и Байерн Мюнхен завършиха при резултат 2:2 в първи мач от четвъртфиналната фаза на Шампионската лига. Попаденията за "артилеристите" бяха дело на Букайо Сака и Леандро Тросар, а за гостите точни бяха Хари Кейн от дузпа и Серж Гнабри. Двубоят бе сравнително равностоен, като в последната минута Арсенал претендираше за дузпа, но тя не бе отсъдена, а минути по-рано Байерн Мюнхен нацели гредата.

Тимът на Микел Артета владееше повече топката, но това не помогна в крайна сметка, тъй като двубоят ще се реши изцяло в Германия, където Байерн Мюнхен ще разчита на сериозна подкрепа от трибуните, за да успее да отстрани "артилеристите".

Началните минути преминаха с териториално надмощие на Байерн, но без да се стигне до удари към вратата, пазена от Давид Рая. Арсенал разчиташе на контраатаки и при първата от тях Мартинели стреля на сантиметри от гредата. Малко по-късно Алфонсо Дейвис фаулира Букайо Сака и получи жълт картон, който ще му попречи да играе в реванша. Постепенно домакините се успокоиха и в 12-ата минута откриха резултата. Сака се пребори за топката с няколко футболисти на Байерн и в типичния си стил насочи топката в далечния ъгъл на вратата, правейки безпомощен Нойер.

Много скоро Арсенал можеше да вкара и втори гол. Алфонсо Дейвис изби лошо топката и "топчиите" направиха бърза комбинация, след която Бен Уайт изскочи сам срещу Нойер, но шутира в тялото му. Баварците видимо бяха смутени, но използваха груба грешка в защитата на домакините и изравниха. Всичко започна от лошо излизане на Рая и неточен пас на Габриел към Кивиор. Топката беше отнета и Горетцка изведе Гнабри, а юношата на Арсенал преодоля Рая за 1:1.

В 27-ата минута центриране от корнер предизвика голяма суматоха в наказателното поле на Байерн, но не се намери кой да прати топката във вратата. Баварците не бяха особено активни в пресата, но максимално използваха неточностите в противниковата половина. В 30-ата минута Сане направи забележителен пробив и влезе в наказателното поле, където Вилиам Салиба го препъна - дузпа! Зад топката застана Хари и спокойно реализира 15-ия си гол във вратата на Арсенал.

След това попадение "топчиите" се стъписаха и сякаш забравиха колко опасни могат да са нападателите на Байерн. Поредният проницателен пас стигна до Льорой Сане, който надбяга бранителите на Арсенал, но след това направи един излишен финт и Бен Уайт го блокира с перфектен шпагат. В края на полувремето Арсенал опита да е по-активният отбор, но Байерн не позволи да се стигне до никакви напрегнати ситуации пред вратата на Нойер.

На почивката Артета реши да смени Кивиор с по-офанзивно настроения Олександър Зинченко. В 51-ата минута Деклан Райс завъртя топката от статично положение, но Нойер правилно прецени, че кълбото ще премине над напречната греда. Малко по-късно Хари Кейн получи жълт картон за грубо нарушение срещу Габриел Магаляеш. В 57-ата минута Байерн за първи път през второто полувреме погледна по-смело напред и Горетцка обстрелва Давид Рая, но неточно.

В 60-ата минута Сане имаше шанс да изостри събитията пред вратата на Арсенал, но отново се засуети и сгреши. Баварците обаче няколко поредни пъти отнеха топката в близост до наказателното поле на Арсенал, което беше показателно за несигурността в действията на домакините. В средата на втората част Хавертц се строполи в пеналта, но без да е извършено нарушение срещу него. Контрите на Байерн ставаха все по-опасни. Гнабри се откъсна по левия фланг и стреля силно, но в аут.

Артета потърси промяна с включването на Леандро Тросар и Габриел Жезус на местата на Мартинели и Жоржиньо. За Байерн пък се появиха Рафаел Герейро и Кингсли Коман, които замениха по фланговете Сане и Гнабри. Германците стояха стабилно в средата на терена, но и Арсенал нямаше намерение да отстъпва. В 76-ата минута резервите на домакините осъществиха перфектно взаимодействие в наказателното поле. Пасът на Габриел Жезус стигна до Тросар, а белгиецът технично опъна мрежата за 2:2.

В последните десетина минути остана впечатлението, че Арсенал не иска да рискува. Артета извади Хавертц и уплътни средата на терена с влючването на Томас Партей. Байерн се задържаше по-продължително в противниковата половина, а бързината на Коман притесняваше сериозно бранителите на домакините. Партей веднага си изкара жълт картон, фаулирайки набиращия скорост Мусиала. В последната минута от редовното време пред Коман се откри отличен шанс да донесе победата на Байерн, но ударът на французина попадна в гредата.