Fakti.bg | 11.04.2024 03:00:45 | 42

Ръст на престъпленията в Германия. Защо?

През 2023 година полицията в Германия е регистрирала най-високия брой криминални деяния от 2016 година насам. През миналата година на територията на цялата страна са извършени около 5,94 милиона престъпления. А това е с 5,5% повече в сравнение с предходната 2022 година. Това гласят част от данните в годишната криминална статистика, представена днес, 9 април, официално в Берлин. Вътрешната министърка Нанси Фейзър подчерта при представянето на данните: "Германия продължава да е една от най-сигурните страни в света."

Полицейската криминална статистика регистрира ръст на престъпленията, свързани с насилие. "Тук за мен категорично важи принципа на нулевата толерантност", каза Фейзър, обяснявайки, че това означава сериозни реакции и мерки от страна на полицията, както и бързи процеси и адекватни наказания.

Същевременно обаче трябва да се засилят и превантивните мреки, обяви Фейзър. "Трябва да се започне още от социалните причини, които се крият зад криминалните прояв и насилието." Сред тях са липсата на образование и липса на перспективи, както и детската бедност. "А това означава, че добрата социална и образователна политика е най-добрата превенция."

Според Федералната криминална служба, основните причини за покачването на броя на престъпленията са три: последиците от пандемията от коронавирус, високата инфлация и силната имиграция за кратък период от време, което може да доведе до по-лоши шансове за интеграция.

Имигрантите и престъпността

Статистиката отчита висок ръст на престъпленията, извършени от мигранти. През 2023 те са със 17,8% повече, отколкото през 2022. Според криминалните експерти причината се крие в по-високия брой новодошли имигранти. Така расте както населението на Германия, така и делът на чужденците в него.

Като рискови фактори експертите посочват условията в бежанските приюти, икономическата несигурност, както и преживяно насилие. Но и тук важи принципа на нулевата толерантност, посочи Фезер. "А при чуждестранните извършители това означава, че в допълнение към наказателно-правните последици те ще трябва да напускат Германия доста по-бързо, отколкото в подобни случаи досега. Който не се придържа към правилата, трябва да напусне страната", каза Фейзър.

Пандемията и високата инфлация

Освен с високата имиграция, 2023 година ще бъде запомнена и като първата година без пандемични ограничения. По-високата мобилност води и до повече поводи и ситуации, в които се стига до извършването на престъпления. Това важи особено по отношение на младежите, смятат експертите. Според тях тук става дума за наваксване - сега те извършват криминални деяния, за които са нямали възможност по време на пандемията.

Експертите подчертават, че децата и младежите страдаха особено много заради ограниченията по време на пандемията. Липсата на социални контакти и по-големият стрес в някои семейства се отрази зле на подраставщите. Това често водеше до психично натоварване, което "може да се отрази и върху готовността им за криминални прояви".

Високата инфлация и нейните икономически и социални последици вероятно също са били причина за повишилия се брой извършени престъпления. В по-бедните региони броят на престъпленията в статистиката и заподозрените е по-висок.

Полицейската криминална статистика обхваща данни от 16-те криминални служби на Германия. В нея са отразени само регистрираните случаи. Броят на нерегистрираните не е известен. Освен това в статистиката не влизат следните криминални деяния: престъпления, свързани с държавната сигурност, административни нарушения, пътнотранспортни престъпления и престъпления, които не са от компетентността на полицията - като финансови и данъчни престъпления.

Криминологът Мартин Тюне отправя сериозни критики към криминалната статиситика. Според него тя не представя правилно общата картина, казва той, цитиран от "Франкфуртер Рундшау". Така например според него данните за престъпленията, извършени от чужденци, са подвеждащи. Защото статистиката обхваща и криминалните деяния, извършени от туристи и преминаващи през страната чужденци.

Мария Илчева (редактор)

Прочети цялата публикация