Fakti.bg | 14.04.2024 17:31:15 | 27

Байер (Леверкузен) е новият шампион на Германия!

Байер (Леверкузен) официално е новият шампион на Германия! Историческата първа титла за тима, воден от Чаби Алонсо, стана факт днес, след като “аспирините” победиха Вердер (Бремен) с 5:0 и с 16 точки преднина са недостижими на върха пет кръга преди края на Бундеслигата. Попаденията за “аспирините” отбелязах Виктор Бонифейс (25’-дузпа), Гранит Джака (60’) и Флориан Виртц (68’, 83’, 90’). Така за пръв път след 11 години Бундеслигата има различен шампион от Байерн (Мюнхен). Освен това за пръв път от 2009 г., когато Волфсбург спечели “Сребърната салатиера”, има отбор, който е различен от баварците и Борусия (Дортмунд) и триумфира в германското първенство.

Спокойно може да се каже, че прокобата над Байер (Леверкузен), който не успя да вземе почти спечелени титли през 2000 г. и 2002 г. , вече е минало, а прозвища като “Неверкузен” и “Вицекузен” вече са само лош спомен. Особено печална бе втората спомената година, когато Леверкузен загуби последователно шампионата, финала за Купата на Германия и финала в Шампионската лига. Феноменалното представяне на тима на Чаби Алонсо през този сезон обаче изтри всички тези болезнени за феновете на “аспирините” преживявания.

Тимът на Чаби Алонсо направи изключителна серия от 43 поредни мача във всички турнири без загуба и десет последователни победи в Бундеслигата. Вердер пък е със седем поредни мача без победа в първенството.

Наставникът на Леверкузен бе решил да даде почивка на някои от титулярите, като Флориан Виртц, Джереми Фримпонг и Алехандро Грималдо стартираха от пейката. Това обаче не изглеждаше да влияе на домакините, които веднага започнаха да създават положения пред Михаел Цетерер. Още в 9-ата минута стражът на Вердер трябваше да избива от непосредствена близост удар на Пиеро Инкапие. Четиринадесет минути по-късно настъпи ключова ситуация в мача. Хулиан Малатини препъна Йонас Хофман и след преглед с ВАР реферът Харм Осмерс отсъди дузпа. Зад бялата точка застана Виктор Бонифейс, който с хладнокръвие реализира - 1:0 за Байер (Леверкузен).

“Аспирините” продължиха да създават опасни ситуации и след попадението. В 28-ата минута опасен изстрел на Гранит Джака бе блокиран, а от последвалия корнер последваха удари отблизо с глава на Йонатан Та и с крак на Бонифейс - и двата отразени майсторски от Цетерер. Седем минути по-късно нов изстрел, този път на Хофман бе блокиран от Милош Велкович. В 38-ата минута пък именно Хофман майсторски намери Амин Адли, чийто удар разтресе напречната греда на Вердер. В края на полувремето Вердер беше близо изравняване, но опасно центриране на бременци бе избито от Храдецки.

През втората част в игра за домакините се появи Флориан Виртц, който замени Амин Адли. В 51-вата минута пък дойде първия точен удар за Вердер, дело на Леонардо Битенкурт. Седем минути по-късно именно Виртц бе близо до гола, но изстрелът му мина покрай вратата. В 60-ата минута обаче нищо не можеше да помогне на гостите. Бонифейс подаде към Гранит Джака, който със страхотен далечен изстрел с левия крак не остави никакви шансове на Цетерер - 2:0 за Леверкузен.

С двата гола аванс домакините придобиха още повече настроение и самочувствие, подкрепяни бурно от феновете си на "БайАрена". Новото попадение за Леверкузен не закъсня, като по красота то не отстъпваше на гола на Джака. Флориан Виртц също се разписа със страховит удар от дистанция, който се заби във вратата на Вердер - 3:0. До края на срещата домакините се забавляваха, като последваха пропуски и на влезлите след почивката Джереми Фримпонг и Патрик Шик. Вердер пък имаше възможност да намали в 75-тата минута, но удар на Оливие Деман бе спасен от Лукас Храдецки, а при добавката Романо Шмид стреля в аут.

Междувременно Леверкузен вкара още едно попадение, отново дело на Флориан Виртц. Големият немски талант бе изведен очи в очи с Цетерер от Есекил Паласиос и безпроблемно направи 4:0. След новото попадение на любимците си домакинските фенове не издържаха и от радост нахлуха на терена. Стигна се дотам футболистите на Чаби Алонсо да молят привържениците си да напуснат терена, за да не бъде прекратен мача. До края на мача имаше време за още един гол на Флориан Виртц, който оформи своя хеттрик и крайното 5:0.