Fakti.bg | 21.04.2024 10:31:24 | 38

Четвърти успех за Макс Верстапен през сезона

Световният шампион Макс Верстапен постигна нова победа във Формула 1, след като се поздрави с успеха за Гран При на Китай днес. Верстапен завърши един перфектен уикенд в Шанхай, след като се поздрави с успехи в спринта, в квалификациите и в самата надпревара, предава БТА.

В самото състезание той доминираше от самото начало до края и не остави съмнения за превъзходството си. Затова помогна до голяма степен и влизането на две коли за сигурност по време на гонката.

Единствените моменти на притеснение за пилота от Нидерландия беше в началото на състезанието, когато се наложи да отбива атаки на автомобилите на Ферари. Втори след звездата на Ред Бул остана Ландо Норис от Макларън, който изостана на 13.733 секунди. Трети е другият пилот на Ред Бул – Серхио Перес, изостанал на 19.160.

За победителя това е четвърти пореден успех в пет състезания от началото на кампанията, както и общо 58-а победа в кариерата. Единственото състезание, в което Ферстапен не триумфира като победител, беше в последната седмица на март в Австралия и там първи стана Карлос Сайнс от Ферари. Времето на Ферстапен е 1:40:52.554 часа.

Второто място за Норис беше най-добър резултат на базирания в Уокинг отбор от кампанията досега. Норис започна състезанието от четвърто място и в нито един момент не слезе по-надолу, за да завърши втори.

Топ 6 днес беше допълнен от двата болида на Ферари – Шарл Льоклер (Монако) на четвърто място на 23.623 секунди, както и от Карлос Сайнс – на 33.983. Джордж Ръсел от Мерцедес остана шести на 38.724.

В обиколка номер 21 дойде и прекъсване на състезанието, когато виртуалната кола за безопасност беше вкарана след оттеглянето на Валтери Ботас на пистата.

Това позволи на Льоклер и Норис да направят своите първи и единствени спирки в бокса, като последният отново излезе на трето място, възползвайки се от малкото загубено време в питлейна. Веднага след това обаче беше вкарана реална кола за сигурност, която попречи единствено на Серхио Перес, който загуби второто си място за сметка на Норис.

Състезанието беше подновено в 27-а обиколка, но само за момент буквално. Ланс Строл и Даниел Рикиардо осъществиха контакт на завоя, преди Цунода да бъде принуден да се оттегли, ударен от Кевин Магнусен. И това доведе до още една кола за безопасност. Второто рестартиране дойде в 32-ата обиколка, след която Верстапен доминираше, а Перес се върна на подиума с изпреварване на Льоклер в 39-та обиколка.