Fakti.bg | 27.04.2024 07:28:08 | 45

Смазващо превъзходство за ЦСКА над Левски в плейофите

В първия кръг на плейофите футболна България ще стане свидетел на последното вечно дерби за сезона. В събота сили ще премерят вторият в класирането ЦСКА срещу петия Левски.

Армейците влизат в заключителната част на кампанията със завидно самочувствие срещу вечния си съперник.

Възпитаниците на Стамен Белчев може да се облегнат спокойно на статистиката, която е красноречива.

До момента в плейофна фаза сини и червени са изиграли общо 13 двубоя, в които ЦСКА е спечелил 8, четири са равенствата, а Левски е постигнал само една победа, и то в първия подобен мач. Головата разлика логично е в полза на червените - 23-10, пише "Тема Спорт".

Вече споменатият успех на сините дойде през сезон 2001/2002 година, когато за първи път в елита кампанията завърши с плейофна фаза.

На 24 април Левски със Славолюб Муслин надделя над вечния си съперник с 2:0 на стадион "Георги Аспарухов" след голове на Саша Симонович и Георги Иванов. В ответния двубой червените спечелиха с 1:0 в протоколен мач с гол на Владимир Манчев, тъй като сините си бяха осигурили шампионската титла.

Последва дълга пауза в първенството без плейофна фаза. Такава бе въведена през сезон 2013/2014. Вечното дерби се състоя на 15 март 2014 година, като червените спечелиха с гол дълбоко в добавеното време на Пламен Крачунов.

На 21 април ЦСКА дублира трите точки след победа с 3:1. Точни за водения от Стойчо Младенов тим бяха Омар Косоко, Иван Стоянов и Иван Маркович, а Радослав Цонев вкара дебютния си гол за Левски. Армейците завършиха на втората позиция след Лудогорец, а сините бяха пети в крайното подреждане.

Последва пауза от три години, в която вечните съперници не се изправиха един срещу друг в плейофите.

През 2017 година тимовете подновиха съперничеството си. В първия двубой, който се игра на 20 април, червените разбиха съперника си с 3:0. Тогава начело на армейците бе сегашният треньор Стамен Белчев и отборът му взе комфортна преднина от два гола след само 6 минути игра с голове на Арсенио Нунеш и Кирил Десподов.

В началото на втората част Фернандо Каранга, който и в момента води атаката на армейците, оформи класиката. Ответният двубой на 28 май също се оказа кошмарен за сините - нова победа за ЦСКА с 3:0. С два гола на Давид Симао и един на Густаво Кулма армейците изкова успеха си. В крайното класиране ЦСКА отново е втори, а Левски е трети.

На следващата година се стигна и до първото равенство. На 18 април червените поведоха с 2:0 след голове на Каранга от дузпа и Енрике Рафаел до 9-ата минута, но в началото на второто полувреме Иван Горанов върна едно попадение за Левски, а в 61-ата Паулиньо оформи равенството. В ответния мач на 15 май ЦСКА отново стигна до победата.

Драматичен двубой, в който червените на два пъти бяха изравнявани. Енрике Рафаел даде аванс на водения от Христо Янев тим в 19-ата минута, но Паулиньо вкара в 35-ата. Малко преди да изтече един час игра Кристиян Малинов отново изведе армейците напред, а в 78-ата Станислав Костов вкара втория гол за Левски. В последната минута на редовното време Рубен Пинто донесе успеха на червените и те продължиха отличната си серия над вечния съперник.

През 2019 година двата тима завъртяха скучно нулево равенство на 20 април в първия мач от плейофите, но в ответния на 21 май ЦСКА пак си тръгна с трите точки. Червените стигнаха до победата в заключителните минути на двубоя. В 70-ата Тиаго Родригеш откри, а в 86-ата Евандро оформи крайния резултат. Отново съперниците бяха съседи във финалното класиране - ЦСКА втори, а Левски трети.

През 2020 година сини и червени изиграха само един двубой помежду си заради пандемията от коронавирус, но какъв - 3:3. Янис Каргас си отбеляза автогол в 16-ата минута, но до почивката сините обърнаха резултата с голове на Иван Горанов от дузпа и Кали Тиам. В 58-ата Греъм Кери също от 11-метров наказателен удар изравни. В 62-ата Симеон Славчев отново даде аванс на Левски, но в 88-ата Али Соу оформи крайния резултат. Този път сините завършиха 4-ти, а ЦСКА отново бе 2-ри.

През 2021 година не се състоя вечно дерби в плейофите, тъй като сините не попаднаха в шестицата. Съперничеството се поднови на следващата. Тогава на 17 април двата тима завъртяха ново нулево равенство. За последно двата тима се срещнаха на 7 юни миналата година, когато ЦСКА спечели с 2:0, но победата се оказа пирова, тъй като Лудогорец отново триумфира с титлата.