Fakti.bg | 04.05.2024 13:31:22 | 46

Арсенал победи Борнемут и отново дръпна на Сити

Арсенал победи Борнемут с 3:0 в двубой от 36-ия кръг на Премиър лийг. "Топчиите" откриха с гол от дузпа на Букайо Сака в самия край на полувремето, а Леандро Тросар удвои в 70-ата минута. В седмата минута на добавеното време Деклан Райс оформи крайния резултат. Главният рефер Дейвид Куут и съдиите на ВАР обаче също имаха решаващи намеси в този двубой, като първата спорна ситуации бе въпросната дузпа, а през втората част реферите отмениха при дискусионни обстоятелства и гол на гостите.

С успехз "топчиите" се откъсват отново на четири точки от Манчестър Сити, който обаче ще бъде с два мача по-малко, първият от които е по-късно днес срещу Уулвърхамптън.

По-рано през сезон Арсенал разби с 4:0 като гост Борнемут. "Черешките" имат само една победа в последните 13 мача с "топчиите" за първенство.

Арсенал наложи сериозен натиск още от първите минути и на няколко пъти се стигаше до напрежение в наказателното поле на гостите, но удари на Сака, Тросар и Йодегор бяха блокирани самопожертвователно от телата на бранители на "черешките". В 14-ата минута и Травърс трябваше да се намесва за първи път и го направи добре след хубав изстрел от движение на Хавертц.

Габриел Магаляеш допусна необичайна грешка в 18-ата минута, което даде шанс на Соланке да нахлуе в наказателното поле, но в решаващия момент Салиба се намеси и предотврати опасността. Секунди след това френският централен бранител се оказа в другото наказателно поле, където финтира добре и стреля, но Травърс изби. Малко след това стражът се отличи с трета намеса след пробив на Сака, завършил с изстрел.

Следващата ситуация се откри се откри пред Томиясу, който стреля с глава, но топката бе изчистена пред голлинията.

В 27-ата минута Марк Травърс за пореден път се намеси добре, след като изби много опасен удар на Партей от границата на наказателното поле. В 38-ата минута Хавертц свали с глава към Райс, който от точката за изпълнение на дузпа стреля встрани.

Най-важният момент през първата част се разигра в 42-рата минута, когато Хавертц бе изведен зад отбраната и когато се опита да премине покрай Травърс, потърси контакт с вратаря и падна. Дейвид Куут посочи бялата точка, а от ВАР прецениха, че няма очевидна грешка на главния съдия, въпреки че вратарят направи всичко възможно да спре движението на крака си, а германецът провлачи своя, за да осъществи контакта. Букайо Сака с лекота реализира отсъдената дузпа, давайки преднина на домакините.

В самото начало на втората част Сака можеше да удвои, но Травърс се намеси блестящо и изби. Малко след това стражът на Борнемут направи същото и след удар по земя на Хавертц.

Въпреки тези възможности Борнемут играеше доста по-добре в първите минути след почивката и гостите опитваха да атакуват много повече. В 54-тата минута Соланке имаше много добра възможност, след като нахлу отляво и стреля в близкия ъгъл, но Рая спаси. Веднага имаше възможност и пред другата врата, но тама Сенеси направи страхотен шпагат в последния момент, за да попречи на Сака да засече.

Борнемут продължи да търси изравняване и на два пъти Клуйверт стреляше опасно, вторият от които от пряк свободен удар, но и в двете ситуации не му достигна малко точност. В Първите 20-ина минути от втората част обаче гостите владееха повече топката и отправяха повече изстрели от именития си съперник.

Точно тогава обаче Арсенал нанесе решаващия втори удар. В 70-ата минута Сака, Хавертц и Йодегор разиграха добре, след което след рикошет топката стигна до Райс, който се оказа с гръб към вратата, но перфектно асистира към Тросар. Белгиецът веднага стреля с десния крака за 2:0.

Три минути след това гостите помислиха, че са върнали един гол, след като Кристи прати топката във вратата на Рая. Дейвид Куут обаче отмени попадението, защото отсъди нарушение на Соланке срещу вратаря. Нападателят съвсем за кратко протегна ръка към вратаря, след което я отдръпна. ВАР дълго време преглеждаше ситуацията, но в крайна сметка реши отново да подкрепи главния съдия. Решението бе спорно, още повече че преди посягането на Соланке имаше момент, в който Габриел дърпа Билинг за фланелката, така че това можеше да бъде и дузпа за Борнемут.

В 78-ата минута Йодегор направи поредния пропуск за Арсенал, а малко след това удар на Хавертц срещна гредата, но тук имаше и засада на германеца.

Четири минути преди края Габриел Магаляеш с много хубав удар прати топката във вратата на Травърс, но попадението, което бе много красиво, бе отменено заради засада.

Арсенал: Рая, Уайт, Салиба, Габриел, Томиясу, Партей, Йодегор, Райс, Сака, Хавертц, Тросар

Борнемут: Травърс, Смит, Сенеси, Забарний, Уатара, Куук, Скот, Кристи, Клуйверт, Семеньо, Соланке