Fakti.bg | 05.05.2024 18:01:41 | 39

Новото пристанище край Газа: какви са ползите и опасенията?

Построеното от САЩ импровизирано пристанище край бреговете на Газа скоро ще заработи. Проектът е скъп, логистиката е сложна, но той може да облекчи тежкото положение на палестинците. Съществуват обаче сериозни опасения.

Платформата се поклаща в морето. В единия ѝ край има продълговат кей: там ще акостират корабите, които се очаква скоро да докарат спешно необходимите помощи за Газа. Това става ясно от снимките, публикувани тези дни от U.S. Central Command в платформата X.

Сложна логистика

Работата по импровизираното американско пристанище почти приключи. То се намира на няколко мили от бреговете на Газа и се охранява от около 1000 въоръжени американски войници - и те са част от сложната логистична програма за захранване на ивицата Газа с хуманитарна помощ, чиято обща стойност възлиз на най-малко 320 милиона долара.

Платформата ще е само първа спирка за корабите, които ще носят помощи от пристанищата в Кипър. Тя бе изградена навътре в морето, тъй като морският бряг покрай Газа е твърде плитък. Помощите ще бъдат сваляни от корабите на тази платформа и прехвърляни на камиони. Те ще се качват на малки военни кораби, които да ги откарат до двулентовата магистрала от понтони, изградена южно от град Газа. Там камионите ще се разтоварват, а след това ще преминават през зоната за доставка, охранявана от израелските военни.

Цялата тази сложна организация може да донесе на цивилното население на ивицата Газа жизненоважна помощ. В началото се очаква 90 камиона на ден да влизат в Газа, а по-късно броят им да се увеличи до 150.

Дискусии на плюсовете и минусите на проекта

В САЩ обаче този проект среща и критика и то не заради високата му цена. В Ашдод вече има функциониращо дълбоководно пристанище, а то е само на 30 километра от Газа. Логистиката на пренасяне на помощи през него ще е много по-лесна и по-евтина. Вместо това Байдън праща армията си да работи по изключително комплексна и скъпа операция, казва военният експерт от Института за външна политика "Куинси" Даниел Дейвис.

Той отбелязва, че САЩ не са направили достатъчно, за да убедят Израел да позволи пристанището в Ашдод и контролно-пропускателния пункт Ерец да бъдат използвани за изпращане на помощ в Газа. Всъщност няколко тона хуманитарна помощ бяха блокирани в Ашдод месеци наред, защото израелското правителство отказваше да си сътрудничи с агенцията на ООН за помощ на палестинските бежанци. Причината е, че Израел обвинява агенцията във връзки с Хамас.

Съществуват и опасения, че американските войници могат да бъдат намесени във военните действия. Американският президент Джо Байдън категорично отрича някога "американски крак да стъпи в Газа". Въпреки това около 1000 американски войници сега ще бъдат постоянно в обсега на оръжията на онези, които са на брега на ивицата Газа. Военният министър на САЩ Лойд Остин не отрича възможността американските войници да бъдат атакувани.

Военното присъствие на САЩ в близост до ивицата Газа създава дискомфорт и у палестинците, които вече изразяват опасения, че Вашингтон може би планира да се включи във войната на страната на Израел. Спекулира се дори, че платформата в морето щяла се използва, за да се експлоатира газово находище край бреговете на Газа, а хуманитарната помощ била само прикритие. Въпреки че няма надеждни доказателства за това, то ясно показва колко силно е недоверието към проекта за пристанище от палестинска страна.

Кой ще разпределя помощите?

Джереми Конидик посочи друг проблем още през март тази година. "Кой ще разпределя помощта?", попита тогава президентът на хуманитарната организация Refugees International пред британското издание "Гардиън". Присъствието на хуманитарни организации в северната част на ивицата Газа беше "сведено почти до нулата". Морският коридор би помогнал само в ограничена степен, по-скоро би изместил проблема с разпределението от границите на ивицата Газа към вътрешността на страната. Северната част на Газа е напълно разрушена и общественият ред е тотално колабирал.

Едва в четвъртък американското правителство обвини радикалната ислямистка организация Хамас, която е класифицирана като терористична от Германия, ЕС, САЩ и други държави, че за първи път е прехванала и отклонила доставки на помощи в голям мащаб в северната част на Газа. Междувременно стоките са предадени обратно на хуманитарната организация. Въпреки това инцидентът показва колко нестабилна е все още ситуацията на място. Поради това международните помощни организации вече изразиха сериозна загриженост за безопасността на своя персонал. Те все още водят преговори с враждуващите страни.

Прочети цялата публикация