Почина първата българка с медал от Световно по художествена гимнастика
Българската федерация по художествена гимнастика съобщи, че на 88-годишна възраст на 8 май е починала първата българка, донесла медал на страната ни от Световно първенство по художествена гимнастика - Юлия Трашлиева.
Ето какво написаха от федерацията:
"С прискърбие Ви съобщаваме, че вчера на 88-годишна възраст, почина Юлия Трашлиева!
Трашлиева е първата българка с медал от Световно първенство по художествена гимнастика – още на I-вия шампионат през 1963 г. в Будапеща печели индивидуално 2 бронзови медала (в многобоя и на обръч).
Юлия има важен принос за развитието на художествената гимнастика в България като треньор на националния отбор и треньор в столичното спортно дружество „Спартак“, впоследствие „Левски - Спартак“. Тя ръководи българския ансамбъл от шест гимнастички на Световното първенство през 1967 г. в Копенхаген, където печелят бронзови отличия. Случаят е известен като „Скандалът в КБ Хален“ поради това, че българките печелят най-високата оценка от всички участващи отбори за съчетанието си с обръчи, която обаче е намалена с цяла половин точка под претекст, че диаметърът на обръчите им е с един сантиметър повече от допустимото. Въпреки това, българките се нареждат на трето място в крайното класиране и печелят бронзовите медали след СССР (златен) и Чехословакия (сребърен). Те стават любимки на публиката, която става на крака, за да ги приветства по време на награждаването им.
Две години по-късно, през 1969-а във Варна, българският ансамбъл (Вера Маринова, Стела Милушева, Соня Пеева, Виолета Еленска, Богдана Тодорова и Деспа Кателиева), воден от треньорките Юлия Трашлиева и Лилия Мирчева, печели първата световна титла за България при ансамблите.
Трашлиева е носителка и на почетните звания: „Майстор на спорта“, „Заслужил майстор на спорта“, „Заслужил треньор“, „Заслужил деятел на физическата култура".
Изказваме най-искрени съболезнования на семейството и приятелите на г-жа Трашлиева!
Поклон пред светлата ѝ памет"!
Прочети цялата публикация



Стилияна Николова спечели три златни и един сребърен медал на Държавното първенство по художествена гимнастика
Сребро за Стилияна Николова в многобоя на ЕП във Варна
Спортът по ТВ в събота (30 май)
Напрежение във Варна! Украинка запуши ушите си по време на руския химн
Напрежение във Варна! Украинка запуши ушите си по време на руския химн
Сияна Алекова спечели нов златен медал на Европейското първенство по художествена гимнастика
Втори златен медал за България от Европейското първенство по художествена гимнастика
Втори златен медал за България от Европейското първенство по художествена гимнастика
Страхотна! Сияна Алекова донесе втори златен медал за България от ЕП във Варна
БНТ 3 излъчва на живо многобоя и финалите на европейското първенство по художествена гимнастика
Епидемия от холера уби 74 души в Нигерия
Непознатият Дикенс: Суеверен хипнотизатор с тежки обсесии. Опитал да вкара жена си в лудница
След бедствието в Севлиево
Черна статистика: България води по катастрофи с чужди коли в Гърция
Челна катастрофа с жертва край Нареченски бани, пътят е затворен
Урсула фон дер Лайен: Европейският съюз предлага пълна забрана за влизане на руски военни в ЕС
Челен удар край Нареченски бани: Загина шофьор след тежка катастрофа