Fakti.bg | 09.05.2024 21:10:03 | 51

Байер Леверкузен отново не загуби и е на финал в ЛЕ

Байер Леверкузен и Рома завършиха 2:2 на „БайАрена“ в мач-реванш от ½-финалите на втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа. Леандро Паредес откри от дузпа в 43-ата, а след нов удар от бялата точка удвои в 66-ата минута. Джанлука Манчини си отбеляза автогол в 82-ата минута след груба грешка на вратаря Миле Свилар. Йосип Станишич възстанови равенството в седмата минута от добавеното време. Общият резултат е 4:2.

Първият двубой на „Олимпико“ завърши при комфортен успех на „аспирините“ с 2:0. Голмайстори за тима на Шаби Алонсо станаха Флориан Виртц и Роберт Андрих. Байер се представя на изумително ниво от началото на сезона, като при победа или равенство срещу „вълците“ на реванша, ще подобри европейския рекорд на Бенфика от 48 последователни срещи без поражение във всички турнири – постижение на португалския гранд от периода 1963/1965, когато в редиците на лисабонци се подвизава легендата Еузебио. Леверкузен изравни рекорда през уикенда, когато разгроми Айнтрахт Франкфурт с 5:1 като гост – отборът гони требъл, след като вече завоюва дебютна шампионска титла на страната, убедително сваляйки от трона Байерн Мюнхен, и е на финал за Купата на Германия срещу Кайзерслаутерн на 25 май.

Рома, от своя страна, подобри представянето си след идването на Даниеле Де Роси. „Вълците“ са шести в Серия А с актив от 60 точки – толкова има и петият Аталанта, който обаче е с мач по-малко. В последния кръг от първенството столичани направиха равенство 1:1 с Ювентус на „Олимпико“.

Старши треньорът на Байер Леверкузен – Шаби Алонсо, е направил три промени сред титулярите си в сравнение с първия мач. На местата на Йосип Станишич, Роберт Андрих и Флориан Виртц, като последните двама отбелязаха головете в двубоя в Рим, от първата минута стартираха Йонас Хофман, Адам Хложек и Есекиел Паласиос. На вратата бе Матей Ковар, а тройката в защита бе оформена от Едмонд Тапсоба, капитана Джонатан Та и Пиеро Хинкапие. В центъра действаха Паласиос и Гранит Джака, а като халф-бекове бяха разположени Жереми Фримпонг и Алехандро Грималдо. В по-предни позиции атакуваха Хофман и Хложек, които помагаха на Амин Адли, който водеше нападението.

Наставникът на Рома - Даниеле Де Роси, също бе предприел три промени от загубения мач в Италия. Рик Карсдорп и Крис Смолинг отстъпиха местата си съответно на Анхелиньо и Еван Ндика, а заради проблемите на Пауло Дибала през последните дни аржентинецът бе заменен от Сардар Азмун. Под рамката на вратата бе Миле Свилар, а пред него в защита бяха Анхелиньо, Ндика и Джанлука Манчини. В центъра действаха капитанът Лоренцо Пелегрини, Леандро Паредес и Браян Кристанте, а като халф-бекове оперираха Леонардо Спинацола и Стефан Ел Шаарауи. Атаката пък бе водена от Ромелу Лукаку и Азмун.

Първата възможност в двубоя дойде в четвъртата минута и бе на сметката на гостите от Рим. Тогава капитанът Лоренцо Пелегрини предостави чудесно дълго извеждащо подаване с левия крак за Ромелу Лукаку, който се озова сам срещу вратаря Матей Ковар, но нападателят на „вълците“ си поведе дълго топката и стражът на домакините успя да излезе и да блокира удара на белгиеца.

Последва опит за натиск от страна на Леверкузен, който стигнаха до неточен удар на Гранит Джака и блокиран такъв на Адам Хложек до 11-ата минута.

В 16-ата минута Байер стигна до първия си точен удар, който бе отправен от Есекиел Палиос от дъгата пред наказателното поле, но вратарят Миле Свилар успя да го парира.

Рома отговори минута по-късно, когато капитанът Лоренцо Пелегрини стреля точно от добра позиция в наказателното поле с глава, но Ковар улови.

В 20-ата минута се стигна до кратко напрежение между играчите на двата тима, която завърши с жълти картони за Джанлука Манчини, Пелегрини и Едмонд Тапсоба. Междувременно, Леонардо Спинацола напусна терена принудително заради мускулна травма, като беше заменен от Никола Залевски.

Малко след това Амин Адли стреля неточно с глава след корнер, докато изстрел на Адам Хложек беше блокиран. В 25-ата отново Хложек шутира опасно от пряк свободен удар, но Свилар съумя да избие топката над гредата в нов ъглов удар.

Четири минути по-късно домакините бяха много близо до откриването на резултата. „Аспирните“ изпълниха пряк свободен удар по заучен начин, като Гранит Джака комбинира с Паласиос, който стреля от границата на наказателното поле. Топката рикошира в десния страничен стълб на вратата, след което и в гърба на Свилар, преди Ндика да изчисти.

Натискът на Байер продължи и в 32-ата минута Жереми Фримпонг проби в наказателното поле на Рома отдясно и стреля към близкия ъгъл на вратата, но Свилар отново се намеси решително и успя да избие топката в корнер.

Седем минути по-късно като по чудо Рома не допусна попадение. Тогава топката стигна до Амин Адли, чийто удар бе отразен от страна на Свилар. Защитата на „вълците“ не знаеше къде се намира в този момент и последва добавка от близко разстояние от страна на Хложек, но отново стражът на „джалоросите“ успя да избие.

Въпреки чудовощния натиск на Леверкузен, гостите от Рим бяха тези, които удариха първи в 43-ата минута почти от нищото. Анхелиньо напредна по лявото крило и центрира в наказателното поле на Байер Леверкузен, където капитанът на домакините Джонатан Та задържа и събори играещият под наем в Рома именно от Байер Сардар Азмун, а главният арбитър Дани Макели не се поколеба и посочи бялата точка, като вдигна и жълт картон за бранителя на „аспирините“. С изпълнението се зае Леандро Паредес, който стреля точно в средата и даде аванс на Рома и намали общия резултат до 2:1.

Втората част стартира отново с натиск за домакините, но първият удар към една от двете врати бе на сметката на Рома в 50-ата минута. Браян Кристанте получи подаване в наказателното поле отдясно и шутира по тревата, като бе точен, но право в ръцете на вратаря.

В 54-ата минута Леверкузен отговори с хубав удар на Адли с левия крак пред наказателното поле, който профуча на сантиметри покрай лявата греда на "замръзналия" на място Свилар.

Две минути по-късно Азмун нанесе опасен изстрел от дистанция и затрудни вратаря Ковар, който изпусна топката, но до него нямаше играч на италианците, който да направи добвака и кълбото беше изчистено от защитник. Рома опита да се настани в половината на домакините и в 58-ата минута Ел Шаарауи също нанесе удар по тревата от границата на пеналтерията с десния крак към далечния ъгъл, но чешкият страж на Байер се намеси и изби.

Секунди по-късно Леверкузен хвана Рома на контраатака, при която бяха трима на двама. Фримпонг превзе много пространство в половината на "джалоросите" и стигна до границата на наказателното поле, след което комбинира с Йонас Хофман отдясно в пеналтерията и той стреля, но отново Свилар скъси ъгъла и го блокира.

В 64-ата минута Рома изпълни корнер, след който тръгна нова опасна контраатака за Леверкузен, която, обаче, не завърши с големи проблеми за Свилар. Съдията получи, обаче, знак, че трябва да отиде да гледа предишната ситуация след ъгловия удар за потенциална игра с ръка. А такава имаше, след като Хложек игра по наивен начин с ръка в собственото си наказателно поле при разбъркването след центрирането от корнера от страна на капитана Пелегрини. Наказателният удар бе потвърден и отново Паредес застана зад топката, като шутира в долния десен ъгъл и удвои преднината на своя тим в 66-ата минута. По този начин римските „вълци“ изравниха общия резултат – 2:2.

Новият германски шампион бе много близо до това да си върне преднината в общия резултат в 73-ата минута, когато Та отигра топката за Хложек в наказателното поле, който успя да овладее и отправи много опасен удар по тревата, но кълбото профуча на милиметри от левия страничен стълб на вратата.

В тези минути в игра за Рома се появи Едоардо Бове, който замени получилия схващане Сардар Азмун, докато за Байер се появи бившият нападател на "вълците" Патрик Шик на мястото на Адам Хложек. Малко след това Даниеле Де Роси пусна на терена също Крис Смолинг и Тами Ейбрахам, които замениха Анхелиньо и капитана Лоренцо Пелегрини. Девет минути преди края на редовното време Шаби Алонсо най-сетне пусна в игра звездата Флориан Виртц.

Байер Леверкузен реализира така ценното попадение в 82-ата минута, което дойде след огромна грешка на вратаря на Рома Миле Свилар. Тогава Алехандро Грималдо центрира на втора греда от корнер, където Свилар не се разбра със Смолинг и увисна, а получилият капитанската лента Джанлука Манчини не очакваше топката, която рикошира в тялото му и влезе във вратата за 1:2.

В късното продължение на мача Станишич изравни за 2:2.