Fakti.bg | 16.05.2024 08:41:24 | 102

Покушението срещу Фицо е руска операция за дестабилизиране на страните в обсега на Кремъл

Владимир РОСТОЦКИ, руски политолог

Путин започна тотална дестабилизация на страните в обсега му. Акцентът върху терористичните атаки е следствие от петия мандат на В. Путин (започвайки с терористичната атака в Crocus City Hall). Опитът за убийството на Р. Фицо е представен в сценария като „изстрелът в Сараево“. Путин е в парадигмата „Руската империя в Първата световна война“.

Въпреки това би било много примитивно да се очаква същата реакция от Запада като през 1914 г., въпреки че руските пропагандисти използват всякакви извинения, за да „демонизират“ Запада.

Опитът за убийство на министър-председателя на Словакия Р. Фицо, дейността на руските агенти в западните страни, по-специално във военната и критичната инфраструктура; цели разузнавателни групи, разкрити в Европа, особено в Полша, свидетелстват за мащаба на тайната война, която руският диктатор води срещу западния свят.

Руският православен Дугин, авторът на идеята за „руския свят“ и носител на ултрапатриотичната идеология, близък до Путин, смята опита за убийство на Р. Фицо за демонстрация на глобалистка идеология, предизвикателство към глобалистките сили . Всъщност реалността може да е много по-прозаична - Русия просто спря по определени причини да подкрепя някои от сателитите си.

При петия мандат на Путин ще бъде преформатирана не само ситуацията в самата Русия, но и в съюзническите страни. Отстраняването на лидери обаче е очевидно грубо. Опитът за убийството на Р. Фицо е по-скоро предупреждение към сателити, в частност такива като В. Орбан или А. Лукашенко.

Трудно е да се каже какво е сгрешил Р. Фицо пред Москва. Може би не се е съгласил с някаква „сива“ схема, която руските „представители“ се опитват да внедрят в Словакия или е изразил недоволство от някой руски „куратор“. По един или друг начин да бъдеш руски сателит или дори „исторически съюзник“ или партньор става все по-заплашително.

Стана известно, че 71-годишният Юрай Цинтула, който застреля словашкия премиер Роберт Фицо, може да бъде свързан с проруската паравоенна групировка Словенски бранци, по-специално той е участвал в събитията на организацията. Slovenskí Branci е нерегистрирана паравоенна група, действаща в Словакия от 2012 г.

Организацията си сътрудничи със словашкия клон на руската мотоциклетна организация "Нощни вълци", а нейните членове са обучени от бивши руски специални части.

Атентатът срещу Р. Фицо не е изгоден нито на Украйна, нито на Запада. Въпреки че Р. Фицо открито демонстрира позицията си относно руската инвазия, която рязко контрастира с позицията на други европейски страни.

Опитът за убийство на словашкия премиер обаче е изключително неблагоприятен за Украйна, тъй като застрашава мирната среща на върха, в която президентът Зеленски е толкова ангажиран, а също така разрушава мостовете между Украйна и Европейския съюз, особено на етапа на преговорите за присъединяване, и може да усложни по-нататъшната европейска подкрепа за Киев във военна конфронтация с Русия. Украйна ясно осъзнава пълния набор от негативни последици от тази ситуация, както се вижда от емоционалното и незабавно изявление на президента В. Зеленски, шокиран от опита за убийство.

Р. Фицо не „определи времето“ в „украинския въпрос“. Въпреки наративите, които контрастираха с позицията на други европейски лидери, Р. Фицо беше умерен и не можеше да се мери с „ястребите“ от Москва. Това може да е операцията на Русия под „фалшив флаг“, обвиняваща Украйна на фона на подготовката за срещата на върха за мира, усилията на украинските власти да получат гаранции за сигурност и потока от западна помощ. Опитът е направен от самотен фанатик. Традицията е доста добре позната в Източна Европа от 19 век.

Европа преживява реванш на радикализма, оказвайки влияние върху общото състояние и хода на множество европейски избори.

Големият брой мигранти и преселници, особено от Русия, създава атмосфера на радикализъм. Опитът за убийството е извършен от активист, недоволен от политиката на правителството. Европейските радикали сега оказват силен натиск върху правителствата, особено на фона на избори.

По известен начин тази ситуация може да бъде провокирана от проруската ориентация на Р. Фицо. Опитът за убийство на Р. Фицо може да демонстрира баналното недоволство на населението, особено в страните, „контролирани“ от Русия.

Например Словакия и Унгария явно не са сред лидерите на Европейския съюз и имат значителни финансови и социални проблеми. Да бъдеш в „орбитата“ на руски води само засилва тези проблеми и населението започва да се чувства в задънена улица.

Прочети цялата публикация