Fakti.bg | 25.05.2024 18:24:06 | 30

Рилски спортист на победа от историческа първа титла в баскетболното първенство

Рилски спортист вече се нуждае от само още една победа над Балкан, за да спечели историческа първа шампионска титла от Националната баскетболна лига. Самоковци изтръгнаха драматичен успех със 102:97 (26:27, 24:23, 24:24, 28:23) над ботевградчани в мач №2 от финалната серия за златото в първенството. Двубоят в “Арена Самоков” беше много равностоен, но с ключови стрелби момчетата на Любомир Киров успяха да се наложат над актуалните шампиони и да се доближат до това да ги детронират. Серията обаче продължава на територията на Балкан, като следващият мач ще се проведе във вторник от 19:00 в “Арена Ботевград”, пише sportal.bg.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ: И двата отбора загатнаха за висока успеваемост от далечно разстояние в мача, след като първо Алън Арнет, а след това Илиян Пищиков нанизаха по една тройка за 3:3. Плеймейкърът на домакините Майкълин Скот също започна много силно двубоя и реализира четири поредни точки, докато от другата страна Балкан вече бе 2/2 от тройката за 7:6. Стигна се до още една смяна на водачеството, като ботевградчани успяха да си осигурят преднина от три точки при 9:12 след успешен пробив на Хана. Устремът на шампионите продължи с две поредни феноменални изяви на Николай Грозев, който записа кош и фал в две последователни нападения, за да изведе Балкан напред с шест точки при 11:17. Рилецо нямаше намерение да изостава твърде много в първата четвърт, като отборът на Любомир Киров съкрати изоставането си до две точки при 20:22 чрез силно включване от пейката на Александър Янев. Грозев пък продължаваше да прави страхотен мач - 12 точки при 5/5 стрелба от игра и 20:24 в полза на "зелените". Тимът на Васил Христов остана напред след края на първата четвърт, но авансът му вече бе само точка при 26:27.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ: В самото начало на втората четвърт Рилски спортист отново си възвърна аванса, след като домакините стигнаха до кош с добавка на Александър Янев за 30:29. Илиян Пищиков обаче впечатли с втората си тройка в мача от втория си опит и така Балкан отново поведе с точка при 31:32. Момчетата на Васил Христов обаче допуснаха грешка и позволиха на Алън Арнет да завърши необезпокояван на другия кош за 33:32. Последва таймаут за гостите от Ботевград, които записаха серия от шест поредни точки и се озоваха с преднина чрез кош и фал на Сюприйм Хана и тройка на Георги Герганов за 33:38. Грозев продължаваше да играе феноменално, като той поведе отбора си към преднина от девет точки при 33:42 и вече имаше 16 на сметката си при 7/7 стрелба от игра. Ботевградчани обаче така и не можаха да стигнат до двуцифрена преднина, а Рилецо им отговори със серия от 12:3, за да изравни резултата при 45:45 с оставащи около 2:30 минути до края на първото полувреме. "Зелените" изпаднаха в дупка и Рилски ги наказваше все повече, като домакините съумяха да се сдобият отново с аванс при 47:45. Майкъл Диксън напомни за себе си и реализира първите си точки в мача едва в края на втората четвърт, за да изравни резултата при 50:50.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ: Началото и на второто полувреме бе изключително равностойно, като двата тима си разменяха кошове и така се стигна до ново равенство при 55:55 след три минути игра в третата четвърт. Самоковци отново си върнаха преднината, а Джон Флорвиъс сътвори зловеща забивка през тялото на Йордан Минчев за 59:55 в полза на домакините. Алън Арнет удари неволно Димитър Димитров в лицето и така предизвика принудителна смяна на капитана на Балкан, тъй като от носа му течеше кръв. На паркета път равностойното развитие продължаваше да е акцент - тройка на Илиян Пищиков за 63:63 в средата на третия период. Момчетата на Васил Христов вдигнаха оборотите в защита и успяха да си осигурят аванс от пет точки при 65:70 с оставащи около три минути до края на третата част. Рилски обаче потегли на щурм и си върна аванса с пет поредни точки на Джоузеф Лоусън, който донесе обрат на своя тим при 74:72. Диксън обаче отново вкара в последните секунди и така отново на таблото светеше равенство при 74:74.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ: Нападението на Рилски спортист вървеше отлично в първите минути от последната четвърт, като тимът на Любомир Киров вкара в първите си четири поредни нападения и така домакините дръпнаха с аванс от осем точки при 84:77. Георги Герганов и Йордан Минчев отговориха по най-бързия начин и скъсиха изоставането на ботевградчани до само четири при 84:80. Минчев отново демонстрира своя арсенал в дефанзивен план и открадна една топка, прелетя към другия кош и заби за 84:82 в средата на последната част. Прекъсването не свърши работа на самоковци, които отново не можаха да се разпишат и впоследствие бяха торпилирани за пореден път от Минчев - 84:84. Джо Лоусън обаче излезе на сцената в ключов момент с тройка за 89:85 в полза на Рилски спортист. Така американецът вече бе 4/4 от далечно разстояние от началото на мача. Последва таймаут за гостите, след края на който Минчев вкара на пробив, Арнет наниза тройка, а Диксън я върна за 92:90. И двата тима пропуснаха по няколко възможности в последните минути, като Рилски водеше при оставащи около 80 секунди до финалната сирена. Арнет си спечели нарушение и реализира два наказателни, за да изведе Рилски напред с четири при 94:90. Хана стори същото от другата страна и дистанцията отново бе само две точки при 94:92. Фамозна асистенция на Майкълин Скот към Александър Янев доближи самоковци до победата при 96:92 с оставащи 25 секунди на таблото. Ботевградчани обаче изпълниха много добре комбинацията си след аут и Минчев вкара под коша за 96:94 с оставащи 22 секунди. Чавдар Костов беше фаулиран, но той вкара веднъж от линията и така Балкан получи шанс да изравни при 97:94. Арнет направи умен фал още в задно поле срещу Диксън и изпрати американеца на наказателната линия - 97:96 с 14 секунди. Чавдар Костов също вкара 2/2 за 99:96, след което Диксън отново бе пратен на линията. Гардът този път нарочно изпусна втория фал, но топката не удари ринга и така Рилски водеше с 99:97 около пет секунди до края на мача.

Майкълин Скот и Чавдар Костов се отличиха с по 21 точки за победата на Рилски спортист. Алън Арнет прибави 20 точки, Джоузеф Лоусън завърши със 17 точки, а Александър Янев допринесе с 11.

Най-резултатен за Балкан бе Николай Грозев със своите 20 точки. Майкъл Диксън наниза 19 точки, Сюприйм Хана и Йордан Минчев приключиха с по 17 точки, а Георги Герганов се разписа с 10.