Fakti.bg | 26.05.2024 17:04:12 | 36

Втори златен медал за България на Световната купа по спортна гимнастика във Варна

Йордан Александров спечели златен медал на финала на висилка на Световната купа по спортна гимнастика във Варна.

Най-опитният състезател в българския национален отбор изигра перфектно съчетанието си и получи от съдиите 13.700 точки под бурните аплодисменти на публиката в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта. Александров показа, че е един от най-стилните и елегантни гимнастици на този уред. Миналата година той се поздрави със сребърното отличие, но тази година стъпи на върха в класирането по безапелационен начин, предава БНТ.

Негов подгласник стана соченият за фаворит Ча-хун Тан, който не успя да покаже изключително сложното си съчетание. Представителят на Тайван не издържа на напрежението, падна от уреда и получи 13.366 точки. С резултат от 13.333 точки бронзовото отличие стана притежание на Виктор Мартинес (Белгия).

На финала на прескок Димитър Димитров остана в подножието на медалите. Състезателят на ЦСКА допусна груба грешка при приземяването на първия опит и беше оценен с 13.066 точки. Много доброто изпълнение на втория му прескок му донесе 14.000 точки и със среден резултат от 13.533 националът зае четвърто място.

В отсъствието на олимпийския медалист Артур Давтян, шампион в този финал стана Назар Чепурни (Украйна), който получи 14.383 точки (13.766 първи прекок и 15.000 втори прескок). Със сребро и бронз от Варна си тръгват съответно Никола Диес (Франция) с 14.100 и Паул Шмелцер (Австрия) с 13.750 точки.

Така България завършва Световната купа във Варна с два златни медала – на Йордан Александров на висилка и на Валентина Георгиева на прескок. Димитър Димитров е с четвърто място на прескок и е седмо на земя.