Fakti.bg | 26.05.2024 18:17:33 | 40

Пълна доминация на България на 40-ото Европейско първенство по художествена гимнастика

Българските състезателки спечелиха четири титли и общо девет медала от Европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща

България записа поредно силно участие и спечели четири титли и общо девет медала от 40-о Европейско първенство по художествена гимнастика, което завърши днес в зала "Ласло Пап" в унгарската столица Будапеща. Националките завоюваха четири златни, два сребърни и три бронзови отличия, като сред тях са първите места в многобоя при жените, при ансамблите и в отборната надпревара. Така те отново доказаха, че са водеща сила в този спорт.

В днешния финален ден Боряна Калейн, Стилияна Николова и Елвира Краснобаева спечелиха един златен, един сребърен и два бронзови медала. Първа европейска титла на обръч за страната от 1988 година донесе Боряна Калейн. Възпитаничката на Марияна Памукова беше безапелационна в съчетанието си и взе златото. На финала на бухалки тя се окичи с бронза.

Абсолютната европейска шампионка Стилияна Николова завоюва сребро на обръч. Възпитаничката на Валентина Иванова записа четвърто място на лента и пето на топка.

Дебютантката на Европейското първенство при жените Елвира Краснобаева допусна сериозни грешки на финала на бухалки и завърши на седма, но на лента показа своята класа и спечели бронзовия медал.

Много силно се представиха индивидуалните гимнастички, а това помогна на тима да защити и отборното злато. Вчера Стилияна Николова завоюва първа абсолютна европейска титла, която остава в България, след като в Баку златото взе Боряна Калейн.

Ансамбълът на България защити абсолютната си титла в многобоя. Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева бяха безапелационни и в двете си изигравания снощи. Възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева, които са европейски шампионки в многобоя от Баку 2023, получиха за композицията си с пет обръча изключително високата оценка от 39.150 точки. На три ленти и две топки българките също играха страхотно и бяха оценени с 34.850 точки. Така те събраха 74.000 точки и взеха златните отличия за втора поредна година.

На финалите днес българките се класираха четвърти с пет обръча и осми на три ленти и две топки, след като допуснаха сериозни грешки при второто си излизане на килима.

Още две отличия за страната ни донесоха девойките Дара Малинова и Магдалена Вълкова, които взеха съответно сребро на лента и бронз на топка на финалите на отделните уреди, а освен това се наредиха четвърти отборно.

Президентът на България Румен Радев се срещна с националния отбор на Европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща. Държавният глава пристигна в зала "Ласло Пап" за финалите на отделните уреди при жените, за да подкрепи българските грации. След това той връчи златното отличие на Боряна Калейн, която стана шампионка на финала на обръч.

Следващата година Европейското първенство по художествена гимнастика ще се проведе в Талин (Естония) от 4 до 8 юни.