Fakti.bg | 04.06.2024 03:51:45 | 41

Англия загря за Евро 2024 с "класика" над Босна и Херцеговина

Англия победи с 3:0 Босна и Херцеговина в контрола, играна на "Сейнт Джемсис Парк" в Нюкасъл. Коул Палмър откри резултата от дузпа в 60-ата минута, а в края на двубоя се разписаха Трент-Александър Арнолд и Хари Кейн.

"Трите лъва" не убедиха с представянето си до почивката, но след нея показаха защо отборът е определян за един от големите фаворите на Евро 2024, пише Спортал.

Босна и Херцеговина се държа достойно в по-голямата част от срещата. Новият селекционер Сергей Барбарез беше подредил добре футболистите си, но когато англичаните вдигнаха темпото, разликата в класите си пролича. За босненците това беше пета поредна загуба след четирите в хода на евроквалификациите.

Новината в състава на Англия беше появата сред титулярите на Коул Палмър от Челси и Еберечи Езе от Кристъл Палас. Двамата за първи път стартираха в мач на националния отбор. Палмър игра зад централния нападател Оли Уоткинс, а Езе и Джаръд Боуен действаха по двата фланга.

В средата на терена Гарет Саутгейт гласува доверие на Конър Галахър и Трент Александър-Арнолд. Четиримата бранители пред Джордан Пикфорд бяха Езри Конса, Люис Дънк, Марк Геи и Киърън Трипиър, който носеше с капитанската лента. Сред резервите останаха Хари Кейн, Деклан Райс и Джак Грийлиш.

Ветеранът Един Джеко беше на пейката за гостите, а вместо него в предни позиции започнаха Армин Гигович и Ермедин Демирович. На вратата застана Никола Васил, в защитата си партнираха Анел Ахмедходжич, Никола Катич и Степан Раделич, а в средата на терена стартираха Ермин Бичакчич, Харис Хайрадинович, Дарио Шарич, Бенямин Тахирович и Юсуф Газибегович.

Срещата започна с очакван домакински натиск. Коул Палмър не се възползва от добра възможност да стреля от пряк свободен удар, а малко по-късно Оли Уоткинс излезе на удобна позиция, но Никола Васил скъси ъгъла и предотврати сигурен гол. Гостите много рядко поглеждаха напред, но бяха добре групирани в защита и не оставяха никакви свободни пространства за англичаните.

Еберечи Езе беше най-активният футболист на "трите лъва" и неговата креативност създаваше доста проблеми на бранителите на Босна и Херцеговина. Като цяло обаче действията се развиваха на сравнително бавни обороти, а в средата на полувремето скуката беше разсеяна само от далечен удар на Езри Конса.

В следващите минути домакините продължиха да доминират в притежанието на топката, но стигнаха само до една голова ситуация, пропусната от Боуен.

Англия показа по-привлекателно лице през втората част. Тимът на Саутгейт вдигна оборотите и на няколко пъти застраши вратата на гостите. В 58-ата минута Езри Конса беше задържан в наказателното поле от Бенямин Тахирович и след намесата на ВАР съдията Рохит Саги даде дузпа, реализирана от Коул Палмър. Това беше дебютно попадение за младока за "трите лъва". През сезона той не сбърка нито веднъж от бялата точка и с екипа на Челси.

Веднага след попадението в състава на домакините бяха извършени няколко смени и в игра се появиха Джак Грийлиш, Хари Кейн, Джеймс Мадисън, Адам Уортън и Джарад Брантуейт. За последните двама това беше дебют за Англия. Кейн веднага демонстрира класата си с два опасни изстрела, а действията се водеха изцяло в половината на Босна и Херцеговина. Сергей Барбарез също предприе промени, но Един Джеко така и не влезе.

В 82-ата минута англичаните организираха нова добра атака, започнала с хубав пас на Александър-Арнолд, но Мадисън шутира в аут. Малко по-късно превъзходството на домакините доведе до попадение, дело на Александър-Арнолд. Футболистът на Ливърпул завърши с прецизен удар от въздуха чудесна многоходова комбинация, а подаването за гола беше на Джак Грийлиш.

Точка на спора сложи Хари Кейн в 89-ата минута. Нападателят на Байерн (Мюнхен) се ориентира най-добре при едно разбъркване в наказателното поле и отбеляза своя гол номер 63 за "трите лъва".