Fakti.bg | 06.06.2024 06:11:23 | 35

Манфред Вебер - човекът, който умее да дърпа конците

Манфред Вебер, представител на германския Християнсоциален съюз (ХСС), е роден в малко селце в Бавария и продължава и до днес да пътува редовно между родното си място и заседанията на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург. Това е причината да го смятат за „земен“ политик, а той самият се определя като „Един баварец, който работи за Европа“. Като председател на Европейската народна партия (ЕНП) той е един от най-влиятелните политици в Брюксел с широка мрежа от връзки, пише АРД.

Общо 12 от 27-те европейски държавни и правителствени ръководители са част от неговото партийно семейство и той редовно разговаря с тях. Ръководената от него фракция на ЕНП е най-голямата в Европейския парламент.

Привърженик на силна Европа

В средата на февруари Манфред Вебер отправи критики към управляващата коалиция в Германия, но принципно това не е неговото амплоа – той е човек, който не обича да поляризира.

По време на предизборните си изяви в Бавария и в европейските столици Вебер се стреми да убеждава най-вече в преки разговори. В началото на годината посети и Украйна и се завърна видимо впечатлен след разговора си с президента Володимир Зеленски, припомня АРД.

Представителите на ХСС твърдят, че агресията на Русия в Украйна е разтърсила и разбудила Европа. Предизборно Вебер призовава „да направим Европа толкова силна, че никой да не може да ѝ се опре“ - чрез увеличаване на разходите за отбрана и чрез съвместни покупки на оръжие и муниции.

Специалист по тактиката

Във връзка с прехода на Европа към по-устойчиво развитие Вебер държи да се отчитат в по-голяма степен интересите на бизнеса. Напоследък фракцията на ЕНП под негово ръководство блокира някои важни екологични закони, отбелязва АРД. Но по отношение на предвидения край за използването на двигатели с вътрешно горене в новите автомобили от 2035 година нататък, Вебер даде заден ход.

Това би трябвало да успокои консервативните избиратели. А Вебер е склонен да се дистанцира и от „Зелената сделка“, която е ключов проект на водещата кандидатка на ЕНП Урсула фон дер Лайен. С други думи – има значителна доза ирония в това, че Вебер сега трябва да осигури мнозинство за жената, на която трябваше да отстъпи председателския пост в Еврокомисията преди пет години.

Потъна, за да изплува още по-силен

На евроизборите през 2019 година ЕНП получи най-голям брой гласове, а Вебер бе водещ кандидат, но френският президент Еманюел Макрон наложи вето над избора му, като обяви, Вебер няма управленски опит и харизматичност. След този случай Вебер просто изчезна от политическата сцена в продължение на седмици – и се появи отново с брада. Той никога не спомена колко дълбоко го е засегнал този провал. Вместо това се впусна да разширява властовата си база, пише АРД.

Той дълго време не се решаваше да изхвърли от фракцията си противниците на правовата държава от унгарската партия „Фидес“. В крайна сметка самите те избегнаха изключването, напускайки групата.

Баварският премиер Маркус Зьодер, който е и лидер на ХСС в Германия, отправи на свой ред критики към Вебер заради неговите контакти с дясната италианска премиерка Джорджа Мелони. Вебер си навлече неприятности и покрай това, че наред с депутатската си заплата получаваше и заплащане като партиен лидер.

В търсене на нови партньори

През 2019 година Европарламентът избра Урсула фон дер Лайен с крехко мнозинство, което този път може да е и още по-малко. Вебер, който обича да казва за себе си, че гради мостове на приятелство, вече търси и нови партньори – включително в десния сектор: той не изключва сътрудничество и с партията на Мелони „Италиански братя“, която е с постфашистки корени. „За мен стои въпросът с кого в Европа можем да организираме мнозинства, за да постигнем напредък в конструктивна посока“, казва Вебер.

От негова гледна точка Мелони очевидно е издържала теста, коментира АРД: става дума за това да се сътрудничи само със сили, които са проевропейски, които се застъпват за Украйна и за правовата държава. В обкръжението на Вебер с интерес регистрираха факта, че по време на посещението си в Рим в началото на май Маркус Зьодер се договори за по-тясно сътрудничество с Мелони, с което явно възприе линията, определена от Вебер.

След изборите – като преди изборите?

Манфред Вебер е един от заместник-председателите на ХСС, ръководена от Зьодер – но двамата много се различават по стила си и по политическите си послания, отбелязва АРД. Съперничеството между тях датира още от времето на съвместната им дейност в младежката организация на партията преди 20 години.

Малко по-късно Вебер заминава като евродепутат за Страсбург и Брюксел, като продължава да поддържа в ХСС позицията за силна Европа – включително по време на предизборната кампания през 2014 година, когато партията му заложи на еврокритични тонове и загуби. Вебер видя в това подкрепа за тезата си: „Стратегията бе погрешна“, каза той.

Оттогава насам той задава тона в европейската политика на ХСС и в партийното семейство на християндемократите в Европа. А ако всичко върви по неговия план, Вебер навярно ще е човекът, от когото ще зависят много важни неща в Европа и след изборите на 9 юни.

Якоб Майер ARD | Биляна Михайлова редактор

Прочети цялата публикация