Fakti.bg | 11.06.2024 03:01:11 | 77

Произволни арести в Турция: как се хвърля кмет в затвора

Тези дни нещата отново се случиха много бързо: само за два дни кметът на малкия град Хаккари в Югоизточна Турция беше свален, арестуван и осъден на почти 20 години затвор. Това е модел за произволно лишаване от свобода и осъждане на прокюрдски политици, обяснява Ема Синклер от "Хюман райтс уоч” пред АРД.

"Но това се отнася и за правозащитници, журналисти или обикновени хора, които изразяват мнението си в социалните мрежи. Това води до увеличаване на броя на затворниците с хора, които според нас са произволно арестувани”, допълва експертката.

Нов закон за изпълнение на наказанията

Ако след това се стигне до присъда, както в случая с прокюрдския кмет на Хаккари, тя често е по обвинение в членство в терористична организация. Според статистиката на Съвета на Европа в Турция има 23 125 такива случая, което представлява седем процента от всички криминални престъпления в страната. По-голямата част от присъдите са за престъпления, свързани с наркотици, които съставляват почти 35%, следвани от кражби и нападения с нанасяне на телесни повреди, обяснява АРД. Организацията "Гражданско общество в системата на затворите" (CISST) в Истанбул също обяснява увеличаването на броя на затворниците с новия закон за изпълнение на наказанията. В него се предвижда т.нар. съвети за наблюдение да вземат решения за предсрочно освобождаване на затворници - въз основа на добро поведение. Според CISST обаче често се случва точно обратното.

Оплаквания от "съветите за наблюдение”

Според юридическата съветничка Бериван Коркут в CISST съветите за наблюдение удължават действителния срок на задържане. "По този начин този орган взема правно решение. В състава на комитета няма хора, които да са юридически квалифицирани и упълномощени да вземат такива решения", казва тя пред АРД. Това допринася за очевидното увеличаване на броя на задържаните лица. Адвокати по правата на човека също потвърждават пред истанбулското студио на германската обществено-правна телевизия, че получават все повече жалби относно тази процедура.

Около 400 затвора има в Турция

От известно време Турция се опитва да модернизира системата си от затвори. В момента има около 400 затвора, повечето от старите са затворени през последните години, но от 2006 г. насам годишно се строят между 10 и 30 нови затвора. Преди няколко седмици турският министър на правосъдието Йълмаз Тунч изтъкна успеха на реформите. Те са довели до създаване на структурирана система на затворите, която отговаря на международните стандарти и на човешкото достойнство. Бяха създадени нови затвори, които отговарят на хуманитарните нужди и дават възможност за образователни дейности, казват от Анкара, посочва АРД.

Новите затвори обаче с нищо не променят старите спорни случаи, казва Ема Синклер и припомня известни затворници като правозащитника Осман Кавала и кюрдския политик Селяхаттин Демирташ, които са в затвора съответно повече от шест и седем години. "Тази категория затворници показва, че лишаването от свобода в Турция се използва за политически цели. За да се заглушат членовете на опозицията и тези, които се смятат за критици на турското правителство", критикува Синклер.

Кавала и Демирташ излежават присъдите си в затвори в Турция със строг режим на охрана. Германското правителство и Европейският съд по правата на човека отдавна призовават за незабавното им освобождаване.

Тина Фукс (ARD) | Мина Киркова (редактор)

Прочети цялата публикация