Fakti.bg | 15.06.2024 17:43:55 | 61

5 начина, по които се саботираме сами

Често ние сами се саботираме с поведенчески модели, които не са в съответствие с нормалното ни психическо съст5ояние и ни карат да се чувстваме разочаровани и унили.

"Разпознаването на признаците на саботаж (и всеки модел на поведение, който не е типичен за вас и ви кара да се чувствате блокирани) е първата стъпка към промяна," написа терапевтът Анна Де Фрейтас в Инстаграм профила си.

Тя сподели признаците, по които можем да разпознаем, че сами се подкопаваме, както и няколко начина, по които можем да разчупим модела.

Отлагане: Действието на оставяне на работа за по-късно често се свързва със страх от провал или несъвършенство. Най-добрият начин да се справите с това е като разделите задачата на по-малки и управляеми цели. Отрицателно отношение към себе си: Често суровият вътрешен критик ни говори и ни кара да се чувстваме като неудачници. Можем да се борим с вътрешния си глас с положителни утвърждения, които възвръщат вярата ни в нашите способности. Добре е да отчитате положителните си и силни страни и да показваме вяра в себе си. Перфекционизъм: Често чакаме идеалното време, за да се заемем със задача, защото сме претоварени със страх от провал. Трябва да разберем, че съвършенството е недостижимо. Вместо това трябва да се съсредоточим върху постигането на напредък. Страх от провал: Постоянният страх от провал често ни отблъсква от изпълнението на задачите ни. Вместо това трябва да приемаме всичко като възможност да учим и да растем. Прекалено ангажиране: Прекомерното ангажиране с най-различни занимания може да доведе до стрес и прегаряне. Трябва да поставим граници и да се научим да подреждаме по приоритети задачите си.

Прочети цялата публикация