Fakti.bg | 17.06.2024 11:29:27 | 19

Нидерландия събира пари от гражданите, за да купи "холандската Мона Лиза" на ван Гог

Музеят Noordbrabants в Ден Бош, Нидерландия, се опитва да събере 2,6 милиона евро, необходими за закупуването на женският портрет "Гордина де Гроот" от 1885 г. на Винсент ван Гог, съобщава ArtPrice.

Картината, известна като "холандската Мона Лиза", е собственост на британски колекционер, който предложи на музея шанса да я купи без ценова конкуренция.

По-голямата част от исканата цена от 8,6 милиона евро вече е на разположение, отчасти благодарение на ангажиментите на нидерландската държава, собствения бюджет на музея и няколко фонда. Музеят е надява да събере символична сума и от всеки жител на провинция Северен Брабант, където се намира, за да може да закупи картината.

Окончателното връщане на портрета на Гордина ще изисква по едно евро от всеки в Брабант.

Peasant Woman, Portrait of Gordina de Groot, 1885 #vincentvangogh #vangogh pic.twitter.com/L6cBwAAjWa

— Vincent van Gogh (@vangoghartist) October 7, 2021

"Брабант има 2,6 милиона души. Това е точно сумата, която трябва да платим. Сега зависи от Брабант да гарантира, че последната вноска ще бъде реализирана, така че картината да остане тук завинаги", добавят от музея.

"Гордина де Гроот" вече може да се види в Ден Бош, но засега е дадена на заем. Директорът Жаклин Гранджан описва картината така: "Погледът на Гордина показва тежката работа на земята и грижите, които идват с нея. В същото време тази картина показва гордостта и устойчивостта, които са направили тази провинция най-процъфтяваща в Нидерландия."

Винсент Ван Гог рисува женския портрет през март-април 1885 г. в Нуенен. "Гордина и Винсент се виждат редовно. Художникът я рисува няколко пъти. И когато Гордина се оказва бременна, хората бързо и неправилно посочват Ван Гог като възможен баща", разказват от музея.

Гордина де Гроот от Нуенен е и един от петимата души около масата в друг световноизвестен шедьовър на Ван Гог - "Селяни, ядящи картофи", датиран от същата 1885 г., припомнят още от музея.

Прочети цялата публикация