Fakti.bg | 19.06.2024 02:42:06 | 58

Парламентът в Скопие гласува кабинета на Мицкоски през уикенда

Разработване на нова национална стратегия във външната политика, чиито цели са „изграждане на уважавана държава, защита на македонските национални интереси в международните организации, пълно кадрово обезпечаване и професионално развитие на Министерството на външните работи и изграждане на последователна външна политика” е предвидена в програмата на правителството, предложено от председателя на ВМРО-ДПМНЕ и мандатоносител Християн Мицкоски, която той внесе във вторник в парламента на Република Северна Македония, предаде БТА.

Програмата на правителството, качена на сайта на парламента на Северна Македония, е четиригодишна и разработена на 61 страници, с шест основни акцента - качествен стандарт на живот, борба против корупцията, върховенство на правото в институциите, функционална институционална система, национални приоритети, права и свободи, а ключовата стратегическа цел по отношение на външната политика, която е поставена в нея е пълноправно членство на Република Северна Македония в ЕС.

„Правителството категорично ще се застъпва за намиране на подходящо решение, като допълнение към реалното придвижване на процеса на европейска интеграция, без да приема диктат от трети държави. За намиране на възможни решения по въпроса за промените в конституцията, който вече е поставен като условие за започване на преговори с ЕС, правителството ще предложи правни и легитимни възможности, в съответствие с международното право и принципи. Тези предложения ще създадат по-голяма предвидимост на процеса на европейска интеграция, защита от безпринципни искания, така че (процесът) да доведе до пълноправно членство на (Република Северна) Македония в ЕС.

Осигуряването на предвидимост и сигурност, че в преговорния процес няма да бъдат налагани допълнителни двустранни условия, ще направи интеграционния ни път към ЕС по-сигурен. В бъдещия дипломатически ангажимент правителството ще положи всички усилия да осигури достатъчно гаранции за македонската многовековна идентичност, македонски език и самобитност, като ще поиска незабавна подкрепа от европейските институции, нашите съседи, съюзниците и стратегическите ни партньори”, се казва в частта за външната политика на програмата на бъдещото правителство на Християн Мицкоски.

В нея е записано и, че „ангажимент на държавата е постоянната грижа за македонското национално малцинство в съседните държави”, при спазване на задълженията, съдържащи се в Рамковата конвенция за защита на националните малцинства на Съвета на Европа и Европейската конвенция за защита на правата на човека.

„Правителството ще отвори нова глава в отношенията и политиката към македонската диаспора. Ускорената глобализация, подобрените комуникации и транспортни връзки отварят нов шанс за интегриране на македонската диаспора в ежедневните предизвикателства, нужди и възможности на държавата. От изключително значение е подобряването на присъствието на Република (Северна) Македония навсякъде, където има македонска диаспора, увеличаването на комуникацията и сътрудничеството между различните организации на македонците по света. В тази посока ще бъде разработена Национална стратегия за сътрудничество с диаспората.

Чрез подобряване на работата на цялата мрежа от дипломатическите и консулски представителства ще подобрим качеството и броя на консулските услуги за македонските граждани с цел ефективно упражняване на техните социални и граждански права”, пише още в програмата на правителството, предложена от Християн Мицкоски, в която се посочва и че правителството се ангажира с откриване на нови културно-информационни центрове в съседните държави, в по-големите държави в Европа и света, с цел "представяне на македонската култура и изкуство”.

Парламентът на Република Северна Македония ще заседава през уикенда, за да обсъди и гласува новото правителство на страната и програмата му, предложени от Християн Мицкоски. Заседанието, което по закон е двудневно, ще започне по обед в събота, а гласуването трябва да се случи до полунощ в неделя, на 23 юни.

Прочети цялата публикация