Fakti.bg | 21.06.2024 15:00:43 | 54

Финландия вече е фронтова държава на НАТО срещу Русия

Президентът на Финландия Александър Стуб нарече Русия "агресивен империалист", при пристигането си за срещата на върха на Б9 в замъка в Рига – резиденцията на президента на Латвия Едгарс Ринкевичс, на 11 юни,

Финландия, заедно със скандинавския си съсед Швеция в лицето на министър-председателя Улф Кристершон, бе поканена като гост на многостранния формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, известен като Букурещката деветка, в който участват България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.

Думите на президента Стуб затвърдиха тезата му от края на април, цитирана тогава от Асошиейтед прес, че неговата Финландия вече е "фронтова държава" на НАТО. Това изявление бе направено в контекста на факта, че присъединяването на страната към алианса през април миналата година удвои границата на блока с Русия, отбеляза АП. Граничната линия между Финландия и Русия е дълга 1340 километра.

Активност по много линии

Стуб и Кристершон пристигнаха заедно в двореца в Рига, за да заявят пред представителите на медиите категоричната си позиция в подкрепа на Украйна, като изразиха надежда, че Б9 в скоро време може "да се превърне в Б11". В отсъствието на лидери от страна на Словакия и Унгария (тези държави бяха представени на форума от своите посланици в Латвия) участието в разговорите на най-високо равнище на Финландия и Швеция постави акцента върху Северния сектор на Източния фланг на НАТО.

В същия този ден - 11 юни, Финландия за първи път разположи свои изтребители в рамките на съвместна мисия на НАТО, изпращайки седем самолета Ф-18 във военната база "Михаил Когълничану" в Югоизточна Румъния. Там бойните самолети ще изпълняват мисии по охрана на въздушното пространство заедно с румънски и британски изтребители, уточни Ройтерс.

Три дни по-късно – в петък, на 14 юни, Ройтерс предаде изявление на външния министър на Финландия Анти Хаканен пред репортери, че в страната ще бъде разположено ново сухопътно командване на НАТО.

"Имам честта да заявя, че днес всички държави членки на НАТО декларираха своето политическо съгласие със стратегическите цели на Финландия в процеса на интеграцията ѝ в Организацията на Северноатлантическия договор. Във Финландия ще бъдат разположени команден щаб и сухопътни сили на НАТО“, каза военният министър на скандинавската страна.

Хаканен уточни, че задачата на този щаб е да насочва и съгласува сухопътни операции в Северна Европа и на Скандинавския полуостров. Той не посочи конкретното място на базата на алианса, както и числеността на силите му на финландска земя.

"С подобни решения се укрепва сигурността не само на Финландия, но и на цяла Северна Европа, а това носи ползи за безопасността на всички държави в алианса“, добави министърът.

В същия ден външните министри на страните членки на Съвета на държавите на Балтийско море (СДБМ) излязоха във финландския град Порвоо с общ призив за съгласувани мерки за осуетяването на спорния износ на руски петрол с плавателни съдове, непригодни за тази цел, информира Ройтерс.

Представителите изразиха дълбока загриженост относно "засилените хибридни операции от страна на Русия, включително подривна дейност и актове на насилие в региона на Балтийско море".

Тези операции включват "кампании за дезинформация, злонамерени кибердейности, електронни смущения и действия, целящи увреждане на ключова инфраструктура", се казва още в декларацията на организацията.

С оглед на тези и други заплахи, отправени от Русия след пълномащабната ѝ инвазия в Украйна през февруари 2022 г., е "жизненоважно да се укрепят устойчивостта и способностите за реакция при криза", обявиха министрите на външните работи на страните с излаз на Балтийско море, сред които и Финландия.

Инициатива за действия за мир в Украйна

В събота, 15 юни, в първия ден на конференцията за мир в Украйна в швейцарския курортен комплекс Бюргенщок близо до град Люцерн, финландският държавен глава заяви, че форумът трябва да бъде последван колкото се може по-бързо от конкретни действия.

"Мирът винаги е /…/ един процес", заяви той пред близо петдесет държавни ръководители, цитиран от Ройтерс. "Ние имаме граница от над хиляда и триста километра с Русия. Русия нахлу във Финландия през Втората световна война и тогава загубихме десет процента от нашата територия, включително и земя, на която са родени баба ми, дядо ми и баща ми“, каза финландският президент Стуб.

В Швейцария той изрази убеждението си, че Украйна вече е в по-добра изходна позиция за мирни преговори, отколкото е била няколко седмици по-рано, благодарение на подкрепата на западните си съюзници.

"Показват го този форум в Швейцария, срещата на върха на Г-7, решението за преговори за присъединяване на Украйна към Европейския съюз и помощта, отпускана от НАТО на Киев, отбеляза Стуб. Той изрази мнението, че всъщност Украйна поема по пътя на преговори от позиция на заявена сила.

Предприемат се конкретни мерки

Финландия започна да предприема конкретни мерки от съображения за сигурност относно Русия. На 18 юни финландският парламент задвижи законопроект за временно спиране на мигранти на границата с Русия. По повод тази новина, обявена от конституционната комисия към парламента на Финландия (Едускунта), Ройтерс припомни твърденията на Хелзинки, че Русия преднамерено насочва към границата с Финландия мигранти, търсещи убежище на територията на ЕС.

Вчера Финландия се договори с Норвегия и Швеция за създаването на арктически военнотранспортен коридор, който да пресича северната част на всяка от трите държави, информира Франс прес. Споразумението бе постигнато на среща на финландския президент Стуб с шведския премиер Кристершон и министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре в норвежкия град Бодьо.

Това споразумение е "важна стъпка" за тези три държави, които са членки на НАТО, подчерта Стьоре, като допълни, че то ще даде възможност за бързо транспортиране на личния състав и оборудването от норвежките пристанища до Финландия през Швеция.

Днес анализаторът Питър Апс отбеляза в материал за Ройтерс, че Финландия, Швеция, Норвегия и балтийските републики Литва, Латвия и Естония, вече са разговаряли помежду си за изграждане на "стена от щурмови дронове“ по Източния фланг на НАТО с Русия с цел възпиране на евентуални атаки от страна на Москва. Това е последната засега стъпка по укрепване на „фронтовата линия“ на НАТО, на която Финландия се превърна в "аванпост“.

Прочети цялата публикация