"Живеят като барони": българите, участващи в измамни схеми
След Великобритания, в Белгия също беше разкрита схема с участието и на българи за източване на социалната система на страната. Какво прави възможно такива злоупотреби? Емилия Милчева се спира на причините:
Има нещо дълбоко иронично във факта, че българите, които крадат от западните социални системи, инвестират в имоти в България, а корумпираните българи изнасят присвоеното в офшорки, криптовалута и луксозни имоти в чужбина. Но ако последните се измъкват безнаказано, благодарение на политически и прокурорски “чадъри”, крадците на социални помощи ги хващат и осъждат в държавите с правосъдие.
След Великобритания, където петима български граждани бяха осъдени заради източени близо 54 милиона паунда, и в Белгия разкриха схема с участие и на българи, по която са задържани общо 17 лица. Белгийската прокуратура разследва кражби на самоличност, чрез които измамниците са получавали статут на самоосигуряващи се лица с право на обезщетения в моменти на кризи. Въпрос на време е да бъдат разкрити злоупотреби със социални помощи и средства за подпомагане и в други европейски държави, в които също да са замесени българи.
Слабите места
Случаят в Белгия, предшестван от този във Великобритания разкрива сходни уязвимости на социалните системи. Според експерти те са свързани с твърде голяма бюрокрация, занижени проверки за верификация на самоличността и повишена зависимост от цифрови платформи без достатъчно мерки за киберзащита и сигурност. Например във Великобритания е установено, че липсата на интегрирани системи за обмен на данни между различните правителствени агенции е позволила измамниците да изфабрикуват фалшиви договори за наем, фалшиви бележки от личния лекар и др. Използвали са и много фалшиви документи за самоличност, което, според британски медии, показва системна уязвимост при проверките за автентичност. Резултатът е, че в продължение на четири години и половина към британската държавна служба за изплащане на помощи Universal Credit са подадени над 6000 фалшиви искове.
Но един от най-сериозните проблеми е слабата трансгранична комуникация, слаба координация и споделяне на информация между системите за социално подпомагане на различните държави. От тези слабости се възползват измамници, като искат обезщетения в няколко европейски държави едновременно.
И не само измамници - отдавна е известна схемата, чрез която български граждани получават средно по 1800-2000 лева на месец, при това цяла година, само след седмица работа във Франция. Причината е, че там помощта за безработица е процент от последната заплата и в резултат българските данъкоплатци плащат тези суми, а продължителността зависи от трудовия стаж. Но има начини документи с цел високо обезщетение в България да се извадят и без човек да е работил в чужбина - НОИ установява десетки случаи на мними безработни.
Български заплати vs британски помощи
Заради осветяването на схемата за 54 млн. паунда, инспектор Васил Панайотов беше награден с лично оръжие от министъра на вътрешните работи. Панайотов подал информация на британските власти преди 3 години, след като в ромския квартал “Надежда” в Сливен започнали да парадират кой е най-богат и “да живеят като барони” - луксозни къщи, коли за над 100 000 лева и банкети. В действителност схемата e действала в периода 2016-2021 г. Големият мащаб и продължителността на измамата показват, че механизмите за превенция и откриване на пробиви от такъв калибър във Великобритания не са били ефективни.
Заплатата на инспектора от “Борба с организираната престъпност” (БОП)- Сливен, сигнализирал за най-големия случай на измама със социални помощи в Англия и Уелс, е над два пъти по-ниска от социалните помощи, които незаконно са получавали всеки месец хиляди българи. Според различни източници те са разполагали с 2000 до 2500 паунда месечно, което прави между 4631 и 5799 лева. Директорът на ГДБОП, съгласно наредбата за основните възнаграждения в МВР, получава основна заплата от 3569 лева. Самият Панайотов е повече от 15 години в системата на МВР, бил е началник група в сектор „Противодействие на икономическата престъпност”.
Големите въпроси
Но докато във Великобритания въпросите са свързани с дефицитите на системата, в България същественият въпрос е как така се проспива необяснимото забогатяване, за което липсват убедителни доказателства. Големи нови къщи в многолюдния ромски квартал, където допреди шест години нямаше и детска градина, а ВиК-мрежата е отпреди 1980-а, веднага се набиват на очи.
Затова пък не правят впечатление хотели на Черноморието, имоти в луксозни комплекси, яхти и офшорни сметки в чужбина на магистрати и лица на висши публични длъжности. Проверки на съответствието в имуществените декларации, които подават, в действителност липсват - или ако се правят, са формални.
Сега белгийската прокуратура иска да установи къде е тази част от присвоените по предварителни данни 1,7 млн. евро, която е била изпратена в България. Обаче василпанайотовците май свършиха.
*** Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.
Прочети цялата публикация



Дара вади песен на немски
Къде българите в чужбина могат да гледат финала на „Евровизия 2026“
Еманюел Макрон: Руските атаки срещу Украйна са доказателство, че Путин не знае как да сложи край на своята война
Явор Дачков: Румен Радев утрепа три основни български патологии
Явор Дачков: Истинската реакция срещу високите цени е отказ да ги плащаш, а не да пишеш във ФБ
“Възраждане” иска оставката на посланика на България в Молдова
Зарков, Вигенин и Пенкова в Ямбол: Реформата във водния сектор и инвестициите в инфраструктурата не търпят отлагане
Пламена Заячка: "Средец" не заслужава частично отношение — проблемите на хората са всеки ден
Радев да внимава с обещанията си за увеличение дела в БВП на военните разходи
Хората в Русе средно живеят до 75.3-годишна възраст – данните са на НСИ
НАТО: Дронът, който се разби в Румъния, е бил руски
Ница разби Сент Етиен и остава в Лига 1
Слънчев уикенд край морето: До 27 градуса и идеално време за плаж в Бургаско
Пулев: До дни ще изнеса всичките корупционни схеми, които са се правили, нещата са скандални
Съдът даде 17 г. затвор на Рангел Бизюрев за убийството на Митко от Цалапица
Дилърите продават гумени мечета и близалки с наркотици на деца
Впечатляващи STEM центрове отвориха врати днес в ПГТ „Алеко Константинов“ и СУ „Иван Вазов“
Убиецът на Сияна остава в ареста
Д-р Мирослав Обрейков поема временно управлението на УМБАЛ – Бургас