Fakti.bg | 25.06.2024 13:42:11 | 73

Сърбия, Албания, Хърватия: футбол и национализъм

"Това е скандал и ние ще поискаме от УЕФА да наложи санкции", увери шефът на Сръбския футболен съюз Йован Сурбатович. Малко преди това, на мача от група В между Хърватия и Албания в сряда в Хамбург, феновете и на двата отбора скандираха "Убийте, убийте, убийте сърбите!".

"Ще поискаме от УЕФА да накаже техните футболни съюзи", каза Сурбатович, цитиран от различни британски медии. "Не искаме да се намесваме, но ако УЕФА откаже, ще помислим как да постъпим." Очевидно сръбските футболни функционери не изключват дори и варианта да оттеглят сръбския национален отбор от турнира в Германия.

В допълнение към антисръбските скандирания телевизионен журналист от Косово предизвика гнева на сърбите, като показа албанския "двуглав орел" с ръце по посока на сръбските фенове по време на прякото предаване на мача на Сърбия срещу Англия в неделя. Журналистът, който преди това беше провокиран от сръбските фенове със скандирания, беше наказан за поведението си и получи забрана от УЕФА да отразява турнира.

Националистически изстъпления от всички страни

Скандиранията срещу сърбите обаче не са първият инцидент на Евро 2024: УЕФА вече глоби албанския футболен съюз, както и сръбския с по 10 000 евро. При загубата на Албания с 1:2 от Италия в събота албанските фенове издигнаха транспарант с карта на страната си с разширени граници, обхващащи територии на съседни държави. А на мача Сърбия-Англия в Гелзенкирхен имаше сръбски фенове с фланелки с Косово и надпис "No Surrender" (Не се предавай). Двете футболни федерации бяха порицани, тъй като поведението на феновете по стадионите е тяхна отговорност.

УЕФА проучва и дали да накаже албанския национал Мирлинд Даку за обидни коментари по адрес на македонците по мегафон пред трибуните след мача на Албания срещу Хърватия. Македонският футболен съюз осъди "националистическите скандирания" на Даку, а нападателят междувременно се извини.

Дълга история на взаимна омраза

Враждебността, която сега се проявява по време на Европейското първенство, има дълга история, чиито корени са във войните, съпътствали разпада на бивша Югославия - в Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Косово. По време на тези войни бяха извършвани военни престъпления, етнически прочиствания и масови изнасилвания. Да споменем само клането в Сребреница през юли 1995, когато под ръководството на сръбския генерал Ратко Младичса избити около 8000 босненски мюсюлмани - предимно мъже и момчета.

Враждебните действия на нападателя от албанския отбор Мирлинд Даку срещу Северна Македония, както официално се нарича бившата югославска република Македония от 2019 насам, вероятно също са политически мотивирани: след като обяви своята независимост от Югославия през септември 1991, в Македония трябваше да се проведе референдум за предоставяне на автономия на албанското население, най-голямото етническо малцинство в страната. Но правителството в Скопие възпрепятства допитването, а албанците се почувстваха ощетени. През март 2001 избухна въоръжено въстание на Армията за освобождение на Косово (АОК), при което загинаха няколкостотин души, а около 170 000 бяха разселени.

Футболът като отдушник на национализма

Винаги е имало инциденти по време на футболни мачове, също и преди това европейско първенство в Германия. Не е забравена например първата среща между Сърбия и Албания - в квалификациите за Европейското първенство - през октомври 2014 година, завършила с хаос. Към края на първото полувреме на белградския стадион отвън влетя дрон с флаг, на който беше изобразена картата на така наречената "Велика Албания", включваща и Косово.

Сръбските играчи свалиха знамето, стигна се до сбивания, в които се включиха и резервните играчи и сръбските фенове, които бяха нахлули на терена. Албанският отбор избяга в съблекалнята, мачът беше прекратен, а на сорбите им беше присъдена служебна победа с 3:0. Впоследствие обаче УЕФА отне трите точки от сърбите и глоби двата футболни съюза. Спорът след това беше отнесен до Спортния арбитражен съд (CAS), който в свое решение от юли 2015 г. присъди победа с 3:0 в полза на Албания.

През 2010 пък беше отменен квалификационен мач за европейско първенство между отборите на Италия и Сърбия, след като сръбски фенове изгориха албанското знаме. Посланието "Косово е Сърбия" често бива издигано по време на футболни мачове - върху знамена и плакати.

През 2014 хърватският национал Йосип Симунич си издейства забрана да участва на Световното първенство по футбол в Бразилия, включително защото след квалификационен мач показа поздрава на фашисткото движение "Усташа". Освен това хърватските футболисти многократно са критикувани заради близостта им с певеца Марко Перкович, който се подвизава под името Томпсън и е смятан за десен екстремист.

Албанските фенове пък, включително и на това Европейско първенство в Германия, развяват знамена с емблемата на АОК, добавена към националния флаг на Албания. Футболистите също не остават по-назад: често изразяват радостта си на терена с жестове с ръце във формата на двуглавия орел. Правят го не само албанските национали: виждали сме така да се държат и двамата швейцарски национали Джердан Шакири и Гранит Джака. На Световното първенство по футбол през 2018 дори те бяха наказани от ФИФА за това.

Автор: Андреас Стен-Цимонс

Прочети цялата публикация