Fakti.bg | 26.06.2024 06:44:49 | 31

Севернокорейска армия в Украйна? Експерти разкриха какво е поискал Путин от Северна Корея и Виетнам

Преди дни руският президент Владимир Путин посети последователно Северна Корея и Виетнам – на фона на продължаващата пълномащабна война на руската армия срещу Украйна.

Политически и военни експерти анализираха целта на визитата на Путин в тези страни, пише германското издание Zeit Online. Твърди се дори, че севернокорейски войници могат да се появят на фронта в Украйна, но към момента няма взето такова решение. Още през миналата година Путин описа като „нонсенс“ възможността войници на Ким Чен Ун да се сражават срещу украинската армия.

Поискал ли е Путин създаването на анти-НАТО съюз? Подобно искане е нелогично по 2 причини. Първата е, че Виетнам и Северна Корея са много далеч от европейския ред за сигурност и интересите им не се сблъскват пряко със случващото се на Стария континент. Втората причина е, Северна Корея е обект на масивни международни санкции заради своята ядрена и ракетна програма и е до голяма степен изолирана. Страната иска да се освободи „и да получи достъп до технологии, които не е успяла да получи поради глобалните санкции“.

Северна Корея доставя снаряди на Русия, но според експертите сътрудничеството им се изчерпва дотук и не включва изпращането на пехота. По време на визитата си Путин обяви, че двете страни са подписали историческо споразумение за взаимна отбрана. Но Русия и Северна Корея са ненадеждни, когато става въпрос за това. Може да се случи така, че те просто няма да изпълнят ангажиментите си, защото това би било неоптимално за тях по политически причини, посочва експертите.

Не много отдавна Русия заби нож в гърба на Северна Корея, като се съгласи с разширяването на санкциите срещу Пхенян в Съвета за сигурност на ООН.

Виетнам, от своя страна, иска да бъде балансьор между Русия, Китай и САЩ. Тя преследва собствените си интереси, които в никакъв случай не са свързани с изграждането на антинатовски съюз. Виетнам е единствената страна, която президентът на САЩ Джо Байдън, президентът на Китай Си Дзинпин и Путин са посетили в рамките на една година. Виетнам иска да запази своята политика на независимост.

Основната мисия на Путин в Северна Корея и Виетнам бе не изграждането на анти-НАТО съюз, а да докаже, че Москва все още е в състояние да печели международни съюзници. И да покаже, че няма да позволи да бъде изолирана. В крайна сметка Западът наложи сурови санкции на Русия малко след началото на войната в Украйна . Сега Путин се опитва да се подсигури геополитически.

С изключение на Северна Корея, страните в Азия няма да влязат в съюз, който отнема всякаква гъвкавост при оформянето на отношенията им със Запада. Путин също не може да разчита на държавите от БРИКС: Бразилия, Индия и Южна Африка, за създаването на евентуален антизападен военен съюз. По същите причини: те не виждат себе си като „антинатовци“. По-скоро, като независими полюси в един многополюсен свят.

В краткосрочен план фокусът на Путин ще е насочен към постигането на успехи на фронта в Украйна. В средносрочен план фокусът на Путин е върху САЩ. Кремъл ще изчака да види дали има промяна в политиката на Вашингтон след президентските избори в САЩ. Но Путин също трябва да е подготвен за възможността Вашингтон да продължи да следва настоящата линия, пише focus.de.

В дългосрочен план руският президент ще се стреми да постигне своята визия за многополюсен свят. Това означава свят с няколко силови центъра, които имат свои зони на влияние и не позволяват намеса във вътрешните им работи.

Прочети цялата публикация