Fakti.bg | 29.06.2024 03:31:20 | 68

29 юни: Отбелязваме Деня на река Дунав

Днес отбелязваме 20 години от обявяването на Ден на река Дунав, предаде БТА.

Мотото на инициатива през 2024 г. е „Да пазим Дунав син“. Целта е да се насърчат всички хора, живеещи в Дунавския басейн, да повишат своята осведоменост и да бъдат активни в опазването на реката и притоците ѝ, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Тази година се навършват и 30 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав.

От извора до делтата реката преминава през няколко държави - Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова и Украйна. Дунавският басейн заема площ от 817 000 квадратни метра, които се простират в 19 европейски държави, разказват от МОСВ. Басейнът се отличава с изключително разнообразие от екосистеми и местообитания на растителни и животински видов, добавят от министерството.

Във връзка с днешния ден от Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България отбелязаха, че над 60% от речните басейни в Европа са трансгранични и сътрудничеството в областта на водите е приоритет на ЕС. Основна цел на дипломацията на ЕС в областта на водните ресурси е да се ангажира с насърчаването на подходи за справяне с предизвикателствата на трансграничното управление на водите, посочват от институцията.

У нас всяка година се организират различни събития по случай Деня на Дунава. Сред тях са концерти и изложби, конкурси, екологични акции и др. Днес в село Долни Цибър е планирано провеждането на колоездачен пробег до река Дунав и представяне на информация за историческото значение на реката, сочи програмата за събитията, представена от МОСВ. В Козлодуй предстои да се състои фестивалът на рибата. Предвидени са и викторина, творческа работилница и други дейности с цел популяризиране на информацията за река Дунав. В село Байкал ще има хвърляне на венец с послание за чиста река. Ще има и наблюдение на водолюбиви птици с бинокли и далекогледна тръба. Ще бъде представена и лекция, посветена на птиците. В Русе предстои арт събитие „На брега на Реката“. В областния град ще има и работилници, провеждане на научни експерименти и забавни състезателни игри. Събития, посветени на Дунав, ще има и в Тутракан, Силистра и др.

Продължава хидрографското проучване на река Дунав със сонар, съобщиха от WWF – България. Фокус са местата, които са потенциални есетрови хабитати и локации, където се извършва драгиране, уточниха от организацията във фейсбук.

Правим това проучване, за да създадем карта, на която се вижда доколко местата на есетровите хабитати, защитените зони и местата за драгиране се припокриват, обясниха оттам. Обследването ще проследи и дали има изменения по дъното на Дунав. От WWF-България напомнят за каузата си за опазване на есетрите. Участваме проект за създаването на генна банка, в която ще развъдим есетрови риби с местен, дунавски, произход, а през следващите години рибите ще бъдат пуснати в Долен Дунав, обясниха от организацията. Експертите напомниха, че броят на дивите есетри драстично намалява вследствие на свръхулов, незаконна търговия с хайвер, силни изменения на естествения вид на реката и замърсяването на водата.

Сред успешните съвместни инициативи на Европейския съюз и Международната комисия за опазване на река Дунав е проектът „WePass“, който има за цел да направи хидровъзела „Железни врата“ на границата между Сърбия и Румъния проходим за дунавската есетра, посочват от Представителството на ЕК у нас. Проектът възстановява непрекъснатостта на реките, като дава възможност рибата да мигрира по река Дунав от Черно море, допълват от институцията.

Прочети цялата публикация