Fakti.bg | 03.07.2024 11:24:55 | 21

Действително ли руснаците станаха по-богати?

В доклад, публикуван на 1 юли, Световната банка включва Русия в списъка на страните с високо ниво на доходите – там са държавите, в които брутният национален доход на глава от населението надхвърля 14 000 долара. Според оценките на банката, през 2023 година в Русия този доход е достигнал 14 250 долара и така тя се оказва в една и съща категория със страните от Северна Америка и Европа.

Украйна също е в по-висока категория

В по-висока категория, на страните с доход над средните, е попаднала и Украйна - независимо от войната, окупираните от Русия части от страната и съкращаването на броя на населението с над 15 процента от началото на инвазията.

„Украинската икономика е значително отслабена от нахлуването на Русия, но реалният ръст през 2023 година е обусловен от строителната дейност, което отразява значителното увеличение на инвестиционните разходи, поддържащи усилията на Украйна за възстановяването след разрушенията“, отбелязват от Световната банка.

"Счетоводните сметки" на Световната банка

Световната банка класифицира страните в четири групи според доходите: високи, по-високи от средните, по-ниски от средните и ниски. Преместването на Русия в по-висока група се обяснява със значителния ръст на военната активност през 2023 година. Отбелязва се и възстановяването на търговията (6,8 процента ръст), на финансовия сектор (8,7 процента) и строителството (6,6 процента). Съвкупността от тези фактори е довела както до ръст на реалния (с 3,6 на сто), така и на номиналния (с 10,9 на сто) БВП, а брутният национален доход на глава от населението в Русия се е увеличил с 11,2 процента, са пресметнали в Световната банка.

„Това са някакви счетоводни сметки, които почти нищо не значат. Те не отразяват и не показват структурата на икономиката, нито обясняват за сметка на какво се стига до този ръст“, казва за ДВ сътрудникът на вашингтонския Център за анализ на европейската политика Александър Коландр. „Това обаче със сигурност ще се превърне в голяма идеологическа поддръжка за Кремъл. Оттам ще кажат – вижте, възстановихме се, санкциите не работят“, убеден е експертът. „Това е поредната оценка на международна организация, която руските власти ще използват за пропагандистките си цели, забравяйки да споменат неравенството и това с чии пари се плаща това основно“, казва и Александра Прокопенко от берлинския център „Карнеги“ за изследване на Русия и Евразия.

За сметка на какво е икономическият ръст в Русия

Номиналният БВП в Русия е нараснал благодарение на подсилването на икономическата активност, подчертава Прокопенко. „Но зад икономическата активност в Русия стоят огромни бюджетни разходи, както знаем. Тоест, когато се намалят бюджетните разходи, ще спадне и икономическата активност, вероятно ще спаднат и доходите на населението и Русия ще се върне в по-долна категория. Това не е изключено“, смята Прокопенко, която призовава да не се преувеличава важността на тази оценка от страна на Световната банка.

Прокопенко обяснява, че под „бюджетни разходи“ се разбират не само преките плащания, а и отпускането на различни видове кредити, например. Това наистина стимулира икономическата активност и като резултат икономиката прегрява – когато предлагането не успява да удовлетвори нарастващото търсене, от което расте инфлацията.

„Историческият опит показва, че когато намалеят военните разходи, страната най-често влиза в рецесия“, напомня Коландр. „Ако основните бюджетни разходи бяха предназначени за строителство и за повишаването на производителността на труда, това би било ефективно. Но танковете не повишават особено производителността на труда“, изтъква той.

Наистина ли са забогатели руснаците?

По данни на Руската статистическа служба Росстат, средната работна заплата в Русия през март е била 87 740 рубли (около 965 евро), увеличението за една година е с 22 процента. Войната наистина е повишила доходите на руснаците, но предимно на онези категории от населението, които са свързани с нея, посочва Прокопенко. Това са на първо място военните и техните семейства, които получават преки плащания от държавата. Освен това растат заплатите в промишлените сектори, свързани с военното производство, което също влияе на общия ръст на доходите. „Тоест, като цяло доходите наистина са нараснали, но заедно с тях е нараснало и неравенството“, обяснява Прокопенко. Коландр също отбелязва, че руският ръст на доходите се дължи най-вече на стимулирането на военните с държавни средства.

„Според мен, основното е това, че действително има ръст на доходите. Той е обусловен частично от държавните стимули, които от своя страна се набират чрез съкращенията на едни и други социални програми, както и от заеми. Тоест, като цяло това е ръст, който обрича бъдещето на страната“, смята анализаторът. Становището на Прокопенко, изразено още през 2023 година, гласи: „Да, руската икономика прояви устойчивост спрямо санкциите. Но всички днешни успехи се постигат за сметка на бъдещето“.

Автор: Даниил Сотников

Прочети цялата публикация