Fakti.bg | 18.07.2024 10:05:04 | 56

Сага за корупцията

Прави са от ППДБ! Абсолютно прави. Корупцията е бич! Корупцията е това , което спира развитието на нашата държава. Антикорупционно мнозинство е нужно, защото ако не се направи, тогава народът ще омете цялото депутатство.

Но какво е корупцията? Дали тя се управлява от няколко закона, които предлагаме да се променят. Дали Висшия съдебен съвет и комисията по контрол на корупцията са тези, които ще сложат ред в нещата и…. ние ще станем една Швеция.

Не, не и не!

Корупцията това е държавата. Държавата ежечасно, ежеминутно и ежесекундно създава корупция.

Многобройните разрешителни на държавната администрация са именно това, което спъва бизнеса /който впрочем ни храни/ и го кара ежедневно, ежечасно и ежеминутно да си плаща на същата тази администрация за да бъде оставен да работи /и да ни храни/.

Непрекъснатото увеличаване на държавната администрация не само не спря, а напротив, набра допълнителна сила през последните години.

Системите са прости и видими с невъоръжено око.

Държавната администрация създава наредби. Тези наредби създават някакво ново изискване към бизнеса. Моментално се създават малки частни структури, обикновено произтичащи именно от средите на създалата наредбата администрация, които ловко и срещу заплащане започват да работят за бизнеса , с цел изпълнение на новата наредба. Иначе ? Ами иначе те идват...

Изглежда ви невероятно ли? Не, никак не е! Мога с подробности да ви запозная с десетки такива наредби и структури.

Всичко това става с пълната протекция на държавата, чиято администрация се облагодетелства от своите действие.

Това е ежедневната корупция, произтичаща от свръхконтрола на държавата.

Държавата може да ви спре, може да ви затвори, може да ви глоби, а ако не успее със своя административен рекет, тогава ще ви прати НАП, Данс и целия цирк от държавен рекет.

Така, че държавата ежедневно, ежечастно и ежеминутно създава корупция. Колкото повече държава, толкова повече корупция.

И тези въпроси не могат да се решат само чрез закона за КОНПИ, а чрез доброволно намаляване ресурсите на държавата , упражнявани във вид на административен рекет.

Защото , да, големите фирми плащат подкупи за да получат големите поръчки на същата тази държава и нейните административни органи. И да, това е бич.

Но ежедневният рекет на държавната администрация върху българския среден и дребен бизнес /който впрочем ни храни/ е още по-голям бич.

И това няма да се реши със закони, а с решителността на държавата да намали самата себе си.

Не знам това да го има в антикорупционните мерки, а трябва.

Защото именно държавата души бизнеса. Ежедневно, ежечасно и ежесекундно.

Прочети цялата публикация