Руският пианист и антивоенен активист Павел Кушнир е починал в затвора
Руският пианист и антивоенен активист Павел Кушнир е починал в център за задържане в Биробиджан - в Далечния изток на страната. Това съобщиха правозащитници. 39-годишният мъж е издъхнал в резултат на гладна стачка, съобщи днес руският портал за граждански права OVD-Info.
Кушнир не криеше позицията си срещу руската инвазия в съседна Украйна, беше написал книга срещу войната и поддържаше малък канал в YouTube с антифашистки послания. Журналистът и правозащитник Олга Романова съобщи, че Кушнир е отказал да приема и течности по време на гладната си стачка. Не се съобщават подробности защо е започнал да гладува.
Пианистката Олга Шкригунова, която е дългогодишна позната на Кушнир и живее в Германия, днес потвърди смъртта му във Facebook. Той работил във филхармонията в Биробиджан – административен център на Еврейската автономна област в Русия, намираща се близо до китайската граница.
OVD-Info регистрира близо 1000 съдебни дела срещу антивоенни активисти в Русия в последните си статистики. Близо 300 души са лишени от свобода в следствени арести, наказателни колонии или лечебни заведения.
В четвъртък Русия и Западът размениха затворници в рамките на голяма операция. Иля Яшин, освободен руски опозиционер, каза в петък в германския град Бон, че всъщност не е искал да напуска Русия. Той твърди, че има други тежко болни политически затворници, чието спасяване би било по-спешно.
Прочети цялата публикация



Обвиняемият за убийството на Чарли Кърк се яви лично в съда ВИДЕО
Костадин Филипов: Рискът да бъдеш българин край Вардар
"Мислех, че полудявам": военна пропаганда в руското училище
Русия ще отхвърли мирния план на Тръмп
Путин ще приеме Уиткоф преди пътуването си до Индия
В Унгария: Путин извика Орбан в Москва, за да му даде лично заповеди
Москва обяви за „терористична организация“ група в изгнание, създадена от съюзници на Навални
Папа Лъв XIV ще посети Истанбул и Изник, не позволиха на Али Агджа да го приветства ВИДЕО
Ермак: Докато Зеленски е президент, той няма да отстъпи територия
България е отказала закрила на пореден руски опозиционер
Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на иранския лауреат Наргес Мохамади
Зимна буря в Газа отне живота на 16 души, включително три деца
Учени установиха, че AI моделите трудно разбират разликата между убеждения и знания
Протестът и оставката: за да не стане пак така, както беше
7 родни сноубордисти стартират в събота за Световната купа в Кортина д'Ампецо
Род Стюарт не просто припомни кариерата си, а я празнува в София
Британският крал Чарлз Трети сподели "добри новини" за рака си
Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади
Руснакът Мурат Гасиев нокаутира Кубрат Пулев в Дубай и е новият световен шампион ВИДЕО
Тайланд и Камбоджа се споразумяха да прекратят всякаква стрелба, заяви Тръмп