Fakti.bg | 11.08.2024 10:45:15 | 63

Четвърто издание на „Дните на Ардино 2024“ и „Фестивала на чистите храни от Родопите“

Похвално е, че от няколко години малката родопска община Ардино все повече започна да придобива европейски вид. Най-вече с усиленото развитие на културно-историческия туризъм, със социализирането, опазването и експонирането на местното недвижимо културно наследство. С това, че културните празници на Ардино имат дълга история и се провеждат Майски културни празници, Есенни културни празници, Коледни и Новогодишни празници.

По случай четвъртото издание на „Дните на Ардино 2024“ и „Фестивала на чистите храни от Родопите“, тази година до 11 август се провежда едноседмична празнична програма под мотото „Ръка за ръка за Ардино“. Проявата се организира под патронажа на кмета на общината инж. Изет Шабан и включва културни, образователни и спортни събития. А за любителите на здравословното хранене тя предложи продукти на местни производители на млечни изделия, мед, билки.

В рамките на културната програма бяха изнесени музикални концерти с участието на наши известни състави и изпълнители. Организирани бяха и изложби на творци от Ардино и областта. Празничните прояви започнаха с изложбата на млади творци от общината. А в общинския музей бе открита и Постоянна експозиция, посветена на живота и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахаттин Али, роден в Ардино и определян от Луи Арагон като турския Горки, която да поддържа жива паметта за него.

На откриването ѝ присъстваха неговата племенничка - Юмит Шенюва, Метин Авдач - продуцент и режисьор на документалния филм „Утринна звезда“, разказващ за делото и трагичния край на Сабахатин Али, изследователят-писател Уфук Караман от Измир, който подари на музея архивна колекция за известния творец, събирана дълги години, заедно с изследователката Гюлсюм Мерал от Истанбул. А прожекцията на “Утринна звезда” стана емоционален преход, свързващ живота и творчеството на големия турски поет и писател-хуманист с творящите сега автори от България и Турция, които взеха участие в Седмия международен литературен форум “Братство” с участието на поети и писатели от България и Турция. Той бе организиран от община Ардино и от Съюза на българските писатели. В рамките на литературното събитие се проведе на откритата сцена в централната градска част и среща-разговор с изтъкнати поети и писатели от община Ардино, региона, от Съюза на българските писатели и от побратимените общини Нилюфер, Картал и други градове на Турция. Литературното събитие беше наситено с поетични рецитали, с дискусии и с лично общуване между творците.

При откриването на литературния форум „Братство” кметът Изет Шабан заяви, че неговата цел е да популяризира творчеството на автори от балканските държави и да запазва националната им културна идентичност, да утвърждава принципите на добросъседство, приятелство и братство. Както и да достигне европейските стандарти за развитие на културно-просветната дейност. Инж. Изет Шабан връчи на председателя на СБП Боян Ангелов плакет с послания за мир, толерантност и приятелство. А, от своя страна, Боян Ангелов заяви, че за словото няма граници и връчи благодарствена грамота на поета и главен координатор на форума „Братство” - Сеффет Ерен за активния му творчески и организационен принос в българската литература.

Ардинският кмет Изет Шабан се срещна и с кмета на побратимената турска община Нилюфер в Бурса Шади Йоздемир, с народния представител от Републиканската народна партия Хасан Йозтюрк, както и с представители на Сдружението на „Ардинци“ в Бурса, начело с председателя му Юксел Юртсевер. “Основната ни идея е да съберем на едно място ардинчаните, разпръснати по цял свят, да посетят родните си места, да се видят с роднини, близки и приятели”, да се насладят на родното изкуство, каза инж. Изет Шабан.

С четвъртите по ред „Дни на Ардино 2024” малката родопска община заяви претенциите си да достигне европейските стандарти за развитие на културно-просветната дейнос

Това бе заявено и с Международния литературен форум “Братство”, в който участваха поети и писатели от България и Турция

Празничната седмица завършва с традиционния мевлид за здраве и берекет в местността „Карапънар“ (Трите чучура) край село Правдолюб.

Автор: Лияна Фероли

Прочети цялата публикация