Скандалната Иман Калиф ще носи знамето на Алжир, а Лин ще изведе отбора на Тайван
Златните медалистки в бокса Иман Калиф от Алжир и Лин Ю-Тин от Тайван, които бяха замесени в скандал относно половата си принадлежност по време на Игрите в Париж, са избрани от техните национални олимпийски комитети да носят флаговете на Церемонията по закриването, съобщи ДПА.
Калиф ще носи знамето на Алжир заедно с лекоатлета на 800 метра Джамел Седжати. Лин ще изведе отбора на Тайван на "Стад дьо Франс" заедно със спринтьора на 200 метра Ян Чун-Хан.
Имаше разгорещени дебати в Париж относно правото на Хелиф и Лин да се състезават, след като бяха дисквалифицирани от Световното първенство за жени през 2023 година заради провал на тестовете за полова принадлежност, които включват изследване на кръвта и други, но не и тестове за тестостерон.
Световното първенство се провежда от Международната боксова асоциация (IBA). Нейната юрисдикция не e призната от Международния oлимпийски комитет (МОК), който администрира бокса по време на Игрите в Париж.
МОК заяви, че двете боксьорки са били родени жени, отгледани като жени и са жени в техните паспорти. Също така посочи, че те са се състезавали много години срещу други жени -включително и в Токио преди три години, губили са срещи от представителки на женския пол.
Други знаменосци на Церемония по закриването са германското златно дуо Лаура Линдеман (триатлон) и Макс Рендшмид (каяк), както и американската легенда в плуването Кейти Ледецки заедно със състезателя по гребане Ник Мийд.
Прочети цялата публикация



Франция и Мароко в сблъсък за 1/2-финал: Мбапе отново в центъра на вниманието
Стерилна Германия вече не плаши никого - време е за Клоп
Наследството на десетките: Спечели ли Меси окончателно битката за величие с Марадона?
Мбапе: Не играя, за да си отмъщавам – играя, за да помогна за световната титла
Селекционерът на Аржентина: Първият мач е важен, но не и решаващ
Швеция разби Тунис за мечтан старт на Мондиала
Тайфунът „Бави“ отслабна до силна тропическа буря, но продължава да носи силни ветрове и обилни валежи в Източен Китай
Лудогорец официално има нов треньор
Кралица Рания ще става баба за трети път: принцеса Иман очаква второ дете
Жозе Моуриньо: Това не е просто работа – това е мисия
Руска манекенка стана хит в социалните мрежи като двойничка на Холанд
Григор Димитров сред най-добрите 150 в света след Уимбълдън
Руският патриарх Кирил и Вагит Алекперов отпадат от 21-ия пакет санкции на ЕС срещу Русия
Туристически дружества от цялата страна подкрепиха модернизацията на лифта на Мальовица
Унгарският парламент гласува за отстраняването на президента
Нова размяна на удари между Русия и Украйна
Скандалът в НДК: Окончателно съдят Андрияна Татарова за сключен договор със собствения й син
За първи път: физици възпроизведоха извличането на енергия от черна дупка
Преди 72 години светът се сбогува с Фрида Кало
Вяра Тодева подаде оставка от Изпълнителния съвет на ПП